Jak prát prádlo barvy?
Ještě před tím, než dáte prádlo do pračky, musíte jej roztřídit podle barev. V ideálním případě byste jej měli rozdělit minimálně na tři hromádky – tmavé oblečení, bílé a barevné. Pokud se některé barvy ve vašem šatníku vícekrát opakují, můžete vytvořit hromádek více.Co tedy můžete prát spolu Ideálně bavlněné a syntetické oblečení. Oblečení z vlny (například svetry) však perte vždy zvlášť na speciální program. S bavlněným a syntetickým oblečením můžete prát také jemné prádlo, vložte jej ale nejprve do ochranného obalu určenému k praní.Černé prádlo je ideální prát nižších teplotách, tedy okolo 30 °C. Barvy totiž zesvětlují při praní na vyšších teplotách. V žádném případě nevyvařujte černé prádlo, ani kdyby se jednalo o bavlnu. Některé pračky mají dokonce přímo program na praní černého prádla.

Nakolik se pere barevné prádlo : Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Naproti tomu spodní prádlo, ponožky, ručníky a povlečení by se měly prát na 60°C, aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků.

Co dělat když se barví prádlo

Tedy vodu a jedlou sodu nebo běžnou sůl. Stačí přitom jen smíchat několik lžic soli nebo jedlé sody s teplou vodou a obarvené oblečení pak zcela ponořte do lavoru a nechte ho v ní alespoň 3 hodiny. Pokud však nejste trpěliví, můžete jedlou sodu smíchat také s pracím prostředkem.

Jak vyprat prádlo aby bylo bílé : Jak prát bílé prádlo Tyhle zásady je třeba dodržovat!

  1. Používejte pouze prací gely, kapsle nebo prací prášky určené na bílé prádlo.
  2. Do pračky vložte pouze čistě bílé prádlo a nepřeplňujte buben.
  3. Bílé prádlo perte minimálně na 60 °C.
  4. Pravidelně čistěte pračku od vodního kamene, který může být příčinou zašednutí prádla.

Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení. Pračku plňte maximálně do dvou třetin, v přeplněné se prádlo nevypere. Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky.

Ideální je skvrnu namočit do studené vody a nanést na ni na cca 5 minut prací gel. Prádlo netřete, jinak se špína dostane hlouběji do tkaniny. Pokud nemáte možnost skvrnu ihned čistit, můžete využít speciálních odstraňovačů skvrn, které nanesete před praním. Odstraňovače zvyšují efektivitu praní při odstraňování skvrn.

Jak vybělit prádlo bez chemie

Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.Při praní černého prádla můžete do pračky přidat trochu vody s octem (asi 2-3 lžíce octa a zbytek vody) v množství o něco menším než aviváž. Ocet černou barvu v prádle zafixuje a ta pak nešedne. Pokud už je vaše černé oblečení vybledlé, máte ještě šanci barvy znovu oživit.To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.

Nejúčinnější a zároveň nejlevnější způsob čištění je nalít litr octu do bubnu a zapnout praní na nejvyšší teplotu, obvykle nejvyšší teplota jde nastavit až na 90 stupňů Celsia. Ocet můžete nalít i na prádlo, pokud nechcete prát naprázdno, horká voda zbaví oblečení štiplavého pachu a prádlo bude jemnější na dotek.

Čím dostat barvu z oblečení : Olejové barvy se nejlépe čistí olejem, případně terpentýnem. V mastnotě jsou rozpustné, a tak se z látky barva ráda pustí, v oleji je jí totiž „lépe“. Pod místo, kde je skvrna od olejové barvy, dáte vrstvu savých ubrousků, nakapete na skvrnu olej a překryjete dalšími savými ubrousky. Následně přitlačíte.

Co delat když se barví prádlo : Oblečení můžete namočit do bílého octu na 30 minut před praním, nebo přidat půl hrnku octa přímo do bubnu. Domácí barvení: pokud se toho nebojíte, zašlé oblečení můžete také nabarvit doma. V drogerii pořídíte barvy na textil ve formě prášku nebo roztoku, tam se pak stačí řídit pokyny výrobce.

Jak se zbavit obarveného prádla

Stačí přitom jen smíchat několik lžic soli nebo jedlé sody s teplou vodou a obarvené oblečení pak zcela ponořte do lavoru a nechte ho v ní alespoň 3 hodiny. Pokud však nejste trpěliví, můžete jedlou sodu smíchat také s pracím prostředkem. Pak to stačí nasypat do dávkovače pračky a nastavte praní na 40 ºC.

Bělicí prostředek vrátí prádlu zářivou barvu

Vyskytují se v práškové i tekuté podobě, obvykle je stačí nasypat či nalít do zásobníku a pustit prací program o min. teplotě 60 °C. U velmi zašlého prádla je lepší rozpustit bělidlo ve vodě v daném poměru, nechat prádlo v roztoku přes noc a až poté vyprat v pračce.Bělidla obsahují účinné bělicí látky (např. peroxid vodíku nebo perkarbonát sodný), které původní barvu prádla oživí. Vyskytují se v práškové i tekuté podobě, obvykle je stačí nasypat či nalít do zásobníku a pustit prací program o min. teplotě 60 °C.

V čem prát barevné prádlo : Vždy byste měli použít prací prostředek na barevné prádlo. Teplota vody by měla být 30 nebo 40 °C, pokud ale perete například barevné ručníky či kapesníky, je lepší zvolit 60 °C.