Jak prát záclony v pračce?
Praní v pračce

Nastavte na pračce program na praní záclon nebo jemné praní bez dlouhého odstřeďování. Teplota vody postačí 30 stupňů. Zvolte speciální prací prostředek na bílé záclony, ideálně tekutý. Nepřidávejte aviváž, záclony by mohly chytit žlutý nádech.Teplota by neměla být příliš vysoká. Nejčastěji se záclony perou při 30 stupních a maximálně 400 otáčkách za minutu.Jak na to Do teplé vody přidejte jedlou sodu, na pět litrů vody připadá pět polévkových lžic jedlé sody. V roztoku nechejte záclony namočené minimálně dvě hodiny, ideálně však celou noc. Poté je omyjte čistou vodou a následně vyperte v pračce na jemný cyklus bez ždímání, případně v ruce.

Jak davat prádlo do pračky : Pro různé druhy prádla použijte různé prací prostředky. Dodržujte dávkování udávané na obalu pracího prostředku. Prádlo v pračce rovnoměrně rozprostřete. Buben pračky nepřeplňujte – mezi bubnem a prádlem by měla být mezera na šíři dlaně.

Jak vyprat zašlé záclony

Na praní si kupte mýdlo

Na deset litrů vody potřebujete jeden dvěstěgramový balíček mýdla, který je lepší nastrouhat na hrubém struhadle, aby se snáze rozpustil. Ještě účinnější je smíchat nastrouhané jádrové mýdlo s půl litrem vodního skla. V tomto roztoku nechte záclony namočené přes noc a druhý den je vyperte.

Jak žehlit záclony : Žehlení záclon

Voálovou záclonu po vyprání vždy vyžehlete. Na žehličce zvolte program Syntetika a malý tip: Záclonu žehlete za mokra, půjde to snadněji. Žakárové záclony naopak stačí vyprat na šetrný program bez ždímání, nechat mokré okapat a rovnou pověsit, žádné žehlení.

Lektvar z hydroxidu sodného, mýdlových vloček a teplé vody

Jako nové budou záclony vypadat, pokud je na 2 hodiny namočíte do roztoku z 3 lžic hydroxidu sodného a 3 lžic mýdlových vloček, které rozpustíte v 10 litrech teplé vody. Záclony čas od času vařečkou obraťte, po 2 hodinách vymáchejte a naškrobte.

Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.

Jak udělat aby prádlo vonělo

Nejúčinnější a zároveň nejlevnější způsob čištění je nalít litr octu do bubnu a zapnout praní na nejvyšší teplotu, obvykle nejvyšší teplota jde nastavit až na 90 stupňů Celsia. Ocet můžete nalít i na prádlo, pokud nechcete prát naprázdno, horká voda zbaví oblečení štiplavého pachu a prádlo bude jemnější na dotek.Velkým pomocníkem při umývání pračky je ocet – nalijte ho trochu před praním do nádobky na aviváž. O pračku tak pečujete preventivně při každém praní. A žádný strach – na vůni prádla to nemá vliv. Náš tip: Pokud máte doma příliš tvrdou vodu, usazuje se v pračce ve velkém také vodní kámen.Doporučujeme prát závěsy na 30oC maximálně 40oC programem na jemné prádlo. Pokud budete používat prací pytlík,vkládejte do něj závěsy poskládané. Dlouhé odstřeďování na vysoké otáčky nedoporučujeme. Závěsy vyžehlete na střední teplotu.

Záclony můžete naškrobit v pračce, když přidáte tekutý škrob do nádržky na aviváž. Kontrolujte ale, aby se dobře vypláchl a nelijte tam příliš hustý prostředek, ve kterém se dělají hrudky. Jestli došlo tužidlo na záclony, připravte si ho ze škrobu na vaření, který používáte v kuchyni.

Jak vyprat špinavé záclony : Při praní záclon zvolte program na jemné prádlo s teplotou 30 či 40 stupňů Celsia. Na závěr praní záclony jen krátce (v podstatě jen pár sekund) odstředíme na nejnižší stupeň otáček (maximálně 600), aby z nich nekapala voda, ale zůstaly ještě vlhké.

Jak vybělit prádlo bez chemie : Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.

Jak odstranit Zaprané prádlo

Prášek do pečiva

I on má kouzelné účinky na omylem zabarvené prádlo. Vysypte jeden celý pytlík prášku do pečiva do bubnu pračky a prádlo vyperte klasickým způsobem. Pokud máte strach, že prášek vypění, přidejte i trošku aviváže, která tomu zabrání.

Tedy vodu a jedlou sodu nebo běžnou sůl. Stačí přitom jen smíchat několik lžic soli nebo jedlé sody s teplou vodou a obarvené oblečení pak zcela ponořte do lavoru a nechte ho v ní alespoň 3 hodiny. Pokud však nejste trpěliví, můžete jedlou sodu smíchat také s pracím prostředkem.Voňavé a měkké prádlo i bez aviváže

Zkuste do praní přidat trochu octa. Ten prádlo krásně změkčí. Nemusíte se ani bát toho, že by byl jeho štiplavý pach z prádla cítit. Jako bonus se vám díky tomu v pračce neusadí vodní kámen.

Proč prádlo po vyprání smrdí : To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.