Lípu ale poznáme snadno i podle nápadných střídavých pupenů. Jsou skoro kulaté, lesklé a mají často červenavý nebo oranžový nádech. Při pohledu na ně si vzpomeneme na podobně široké a zakulacené srdčité listy nebo na srdčitý tvar koruny.V České republice jsou původní jen 2 druhy: lípa velkolistá (Tilia platyphyllos Scop.) a lípa malolistá neboli srdčitá (Tilia cordata Mill.). Jejich kříženec se jmenuje lípa obecná (Tilia x vulgaris Hayne). Další druhy jsou pěstovány, převážně v intravilánech obcí a arboretech, ve volné přírodě jen zcela ojediněle.Lípa srdčitá mívá korunu poněkud hustší s množstvím jemných větviček (obr. 14 a 15), zatímco lípa velkolistá má korunu řidší se silnějšími větvemi. Přírodní kříženec obou druhů, lípa obecná, se vyznačuje intermediárními znaky. Má lysé letorosty i listové řapíky.
Která lípa je národní strom : V České republice je národním stromem lípa (Tilia). Můžeme ji nalézt na standartě prezidenta, státní pečeti, vojenských uniformách a bankovkách. Oficiálním národním symbolem se stala roku 1848, kdy se na všeslovanském sjezdu, který probíhal 2. –12.
Která lípa je léčiva
Nejčastěji se pro lipový čaj používá lípa malolistá (Tilia cordata) a lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), které mají tradičně léčivé účinky a jsou známy pro svůj příjemný aroma.
Jak vypadá lipový květ : e Lipový květ (Tilia cordata), známý také jako lípa srdčitá, se vyskytuje mj. v Evropě a Severní Americe. Tento stálezelený strom dosahuje výšky 30-40 metrů a na začátku jara vykvétá bílými rozevlátými květy s mnoha okvětními plátky, které vypadají jako hvězdičky.
Listy jsou dlouze řapíkaté, nesouměrně srdčité a lysé, pouze v úhlech velkých žilek na spodní straně listů mají rezavé chomáčky chlupů (na rozdíl od lípy velkolisté, která je má bělavé). Kvete od června do července.
Dožívá se 500–700 let. Letorosty jsou nejčastěji zprohýbané, zelenohnědé, často načervenalé, lysé. Pupeny jsou střídavě dvouřadé, vejčité, tupé. Listy střídavě postavené, okrouhle srdčité, pilovité, až 7,5 cm dlouhé, s velmi krátkou, štíhlou, avšak zřetelnou špičkou.
Jaké má Lípa kořeny
Kořenový systém
Má hlubokou srdčitou až kulovitou kořenovou soustavu s četnými postranními a daleko se rozprostírajícími povrchovými kořeny. Pevně zakořeňuje i na skalnatých sutích a dobře odolává větru.Lípa srdčitá je naše původní opadavá listnatá, často až 30 m vysoká dřevina. Růst lípy je do 5 let pomalý, od 10 let se zrychluje. Věk stromu může nezřídka dosáhnout 1000 let. Jako solitéry vytvářejí lípy krátké a silné kmeny se silně košatou korunou.Většinou velmi statný, opadavý strom dorůstající výšky 25–35 m. V porostu vytváří dlouhý, rovný kmen s vysoko nasazenou korunou, ve volnu krátký kmen a širokou korunu. Dožívá se 500–700 let.
Lípa je oficiálně stromem Slovanů od roku 1848. Zvolení lípy představovalo národní symbol vůči útlaku a agresivitě velkoněmecké říše, ta si totiž vybrala jako svůj symbol dub. Za svůj národní strom ji považují nejen Češi, ale i Slováci a Slovinci.
Kdy se sbírá lipový květ na čaj : Sbíráme květenství s blanitým jazykovitým listenem hned na počátku rozkvétání v červnu a červenci, kdy rozkvete asi polovina květů v květenství. Sběr provádíme za suchého počasí a sušíme rychle v průvanu ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C v načechrané vrstvě do 5 cm.
Jak usušit lipový květ : Sbíráme květenství s blanitým jazykovitým listenem hned na počátku rozkvétání v červnu a červenci, kdy rozkvete asi polovina květů v květenství. Sběr provádíme za suchého počasí a sušíme rychle v průvanu ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C v načechrané vrstvě do 5 cm.
Jaké listy má lípa
Listy jsou dlouze řapíkaté, nesouměrně srdčité a lysé, pouze v úhlech velkých žilek na spodní straně listů mají rezavé chomáčky chlupů (na rozdíl od lípy velkolisté, která je má bělavé).
Lípa dřevo – vlastnosti
Objemová hmotnost [kg/m3]: (čerstvé dřevo) | 780 kg/m3 |
---|---|
Výhřevnost dřeva [kWh/m3]: | 2150 kWh/m3 |
Výhřevnost dřeva [kWh/prm]: (přirozeně vyschlé dřevo rovnané) | 1500 kWh/prm |
Index výhřevnosti: (dub=100) | 71 |
Tvrdost: | měkké, 26 MP |
V případě lip republiky je potřebné se pravidelné zálivce věnovat po dobu alespoň 3 let. Během prvního vegetačního období po výsadbě je vhodné provést alespoň 6 – 8 zálivek. Vzhledem k letošnímu suchu je potřebné tento počet navýšit. Ve druhém roce můžeme počet snížit na 3 – 6 zálivek.
Jak rychle roste lípa : Růst lípy je do 5 let pomalý, od 10 let se zrychluje. Věk stromu může nezřídka dosáhnout 1000 let. Jako solitéry vytvářejí lípy krátké a silné kmeny se silně košatou korunou.