Polava z bílé čokolády
Polevu připravíte tak, že na plotně přivedete k varu smetanu. Do mísy nalámejte čokoládu a horkou smetou jí zalijte. Metličkou smetanu a čokoládu míchejte tak dlouho, dokud se obě suroviny nespojí v hladkou polevu.Čokoláda je schopna přijímat vodu, a proto ji můžete naředit máslem, tukovou polevu ale máslem naředit nemůžete, protože by se srazilo,“ vysvětluje Pavlína Berzisová. Za nejideálnější považuje naředění čokolády kakaovým máslem, když ho ale doma nemáte, můžete použít smetanu vysokoprocentní nebo zmiňovaný kousek másla.Tmavá vysokoprocentní čokoláda, respektive kakaové máslo v ní, taje rychleji než méněprocentní a stačí jí k tomu 32 až 34 °C. Teplota vodní lázně by tedy neměla překročit 55 °C. Kakaovou hmotu se vyplatí rozpouštět pozvolna na slabém plameni a za stálého míchání, aby se roztekla do celistvé masy.
Jak Rozehrat čokoládu na cukroví : NA SPORÁKU – rozpouštíme vždy ve vodní lázni, přičemž voda pod miskou by se neměla vařit a dno misky by se nemělo vody dotýkat. Čokoládu během rozpouštění mícháme. V žádném případě nerozpouštíme přímo v rendlíku (ano i s tím už jsem se setkala). Pozor, aby se vám nedostala do čokolády voda.
Jak se dělá bílá poleva
Moučkový cukr dvakrát přesejeme přes jemné sítko (pokud důkladně cukr neprosejete, bude se vám ucpávat zdobící trubička). Přidáme bílek a mícháme vařečkou tak dlouho, až se cukr rozpustí a vznikne jemná bílá poleva (trvá to asi 15 minut).
Co udělat z bílé čokolády : Bílá čokoláda se hodí například na přípravu světlých krémů, můžete ji přidat do cheesecaku nebo z ní připravit blondýnky nebo-li plavé sestry klasických brownies. Pár kostiček bílé čokolády skvěle dochutí snídaňové kaše a uděláte z nich i výtečné čokoládové lanýže.
Při temperování se tyto krystaly uspořádají do uspořádané struktury, která dává čokoládě její typické vlastnosti. Postup temperování s Mycryo: Nahřej hořkou čokoládu do 45°C, mléčnou do 40-45°C a bílou čokoládu do 40 °C. Dobře promícháš do 32 °C a čokoláda je temperovaná.
Bílá čokoláda se barví olejovými barvičkami. Jiné barvy nejsou vhodné.
Jak se dělá poleva z čokolády na vaření
Polevu na potažení dortu připravíte smícháním 200 g čokolády se 140 g rostlinného tuku. Když vše rozmícháte dohladka, vmíchejte ještě 100 ml horké vody. Na dezerty je nejlepší smíchat čokoládu s máslem v poměru 1 : 1, nebo šlehačkou v poměru 2 : 1, takto poleva zůstane tekutější.Pracovat můžete jak s vysokoprocentní hořkou čokoládou, tak i s mléčnou a bílou. Pro rozpouštění vřele doporučuji použít čokoládové pecky a to hned z několika důvodů. Při stejné či vyšší kvalitě jsou levnější než klasická tabulková čokoláda (úspora práce při výrobě tabulkové čokolády + marže za značku).Část polevy si můžete dát do mističky stranou a naředit citrónovou šťávou, abyste získali takovou konzistenci, kterou pak můžete perníčky natírat. Celou směs pak důkladně promíchejte, aby vám v polevě nezůstala světlá šťáva. Jen pozor, s citronem raději šetřte, přidávejte ho opravdu jen po kapkách.
Jak dlouho vydrží bílková poleva
Nespotřebovanou polevu můžeme uchovat až 3 dny v lednici.
Co je v bílé čokoládě : Obsahuje totiž jen kakaové máslo, sušené mléko a cukr. Neobsahuje kakao – hlavní chuťovou složku čokolády.
Co kdyz je čokoláda bílá : Bílý povlak na čokoládě není škodlivý. Jde o vysrážený tuk, nebo cukr – tyto chemické procesy nejsou pro naše zdraví nijak škodlivé. Ke srážení cukru dochází tehdy, když čokoláda vyschne. Vytvoří se na ní suchý povlak o konzistenci prášku.
Co dát do čokolády aby byla lesklá
Lesklá čokoláda: do 100 g rozehřáté čokolády přidejte 50 g rozpuštěného másla a spojte. Extra čokoláda: do 250 g rozpuštěného ztuženého tuku a 100 g čokolády na vaření vmíchejte 80 g holandského kakaa.
Na plotýnku dáme ohřívat hrnec s vodou. Nad hrnec s horkou vodou položíme misku (nerez nebo skleněnou) a do ní vložíme nalámanou čokoládu. Během pozvolného rozpouštění čokoládu mícháme, aby se rozehřála rovnoměrně. Voda ve spodním hrnci nesmí být příliš horká, aby se nám čokoláda nezačala odspodu připalovat.POSTUP: Bílek rozklepněte do misky, přidejte pár kapek citronové šťávy a po troškách začněte přisypávat moučkový cukr, který metličkou do bílku zamíchejte. Cukr přidávejte do té doby, dokud poleva nebude mít požadovanou konzistenci. I přes zažitou českou představu nesmí být poleva úplně hustá.
Jak udělat polevu z bílků : POSTUP: Bílek rozklepněte do misky, přidejte pár kapek citronové šťávy a po troškách začněte přisypávat moučkový cukr, který metličkou do bílku zamíchejte. Cukr přidávejte do té doby, dokud poleva nebude mít požadovanou konzistenci. I přes zažitou českou představu nesmí být poleva úplně hustá.