Jak rychle roste jedly Kastan?
Na podzim nasbíraná semena uložíme do nádoby s vlhkým pískem, a tu pak do chladu, nejlépe do ledničky. Po novém roce, koncem ledna až začátkem února semena vyjmeme, mohou být již naklíčená, a ty vysazujeme klíčkem dolů do květináčů, či seříznutých PET lahví, naplněných kvalitní hlínou.Nejvhodnější doba k získání semen je před vánocemi. Koupíme pytlík jedlých kaštanů, opatrně oloupene abychom nepoškodili klíček a necháme v misce s vodou (půl až 1cm). Jakmile klíčky trochu vyrostou, dáme kaštan klíčkem dolů (bude z něho kořen) do kelímku s půdou nebo s pískem napůl s půdou.Jedlé kaštany vařené: Do vroucí vody nasypeme nařízlé kaštany a na středním plameni vaříme 8-10 minut. Pak vodu slijeme, kaštany dáme do utěrky, pořádně pomačkáme, abychom porušili jejich skořápku a ještě hodně teplé oloupeme i se slupkou pod skořápkou (je nahořklá).

Kam zasadit kaštan : Pěstování jedlého kaštanu

Vyberte místo, kde bude mít strom dostatek prostoru. Dobře se mu daří na slunci i v polostínu. Nezapomeňte, že se jedná o poměrně vzrostlé stromy, které potřebují dostatek prostoru. Kaštanovník se hodí spíše do větších zahrad, sadů nebo parků.

Jak rychle roste kaštanovník jedlý

Prvních plodů se dočkáte až tak za 10 let,“ říká botanik Vladimír Faltys. Kaštanovník je doma na jihu Evropy, takže pozor na podzimní a jarní mrazíky. Mladé stromky ochráníte před prvním jarním sluncem například jutovinou. Je to strom, který potřebuje podobně jako ořech prostor.

Jak Rozmnozit kaštan : Množení generativně je množení ze semene. Toto je také nejčastější a také nejjednodušší způsob množení. Semena kaštanů mají poměrně velkou klíčivost ,která za ideálních podmínek může dosáhnout až 70 % . Semena uskladníme na podzim v písku při teplotě 3-5 st.

Koňské kaštany nejčastěji rostou na stromech ve městech, parcích, uličkách, alejích, ale jedlé kaštany rostou nejčastěji v lesech a sadech. Podívejte se na listy stromu. List stromu, na kterém roste koňský kaštan má tvar dlaně, zatímco list z kaštanovníku jedlého je jednoduchý, protáhlý a bez složených lístků.

Kaštany důkladně opereme a ostrým nožem nařízneme špičku každého plodu do kříže. Vložíme je do velkého hrnce a zalijeme vodou, aby byly ponořené. Hrnec zakryjeme pokličkou, vodu uvedeme do varu, snížíme příkon tepla a mírným varem kaštany vaříme asi 20 minut. Vodu nesléváme, ale nádobu odstavíme na pět až sedm minut.

Na co jsou dobré jedlé kastany

Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

  • zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
  • prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
  • jsou vhodné při revmatismu.
  • jsou dobré na žaludek a podporu trávení
  • působí detoxikačně
  • potlačují únavu a bolesti hlavy.
  • podporují imunitu.

Množení generativně je množení ze semene. Toto je také nejčastější a také nejjednodušší způsob množení. Semena kaštanů mají poměrně velkou klíčivost ,která za ideálních podmínek může dosáhnout až 70 % .Ze stromů kaštanovníku setého se dá získat tanin, který má detoxikační a protizánětlivé účinky. „Pokud byste si jedlý kaštan chtěli vypěstovat na zahradě, můžete to zkusit, ale zázraky od toho nečekejte. Prvních plodů se dočkáte až tak za 10 let,“ říká botanik Vladimír Faltys.

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je u nás běžně nazýván kaštanem. Za pravý kaštan je však označován kaštanovník setý (Castanea sativa), což je strom známý svými jedlými semeny – kaštany ukrytými v hustě osténkatém obalu. Pěstuje se zejména v jižní Evropě.

Jak dlouho se pečou jedlé kaštany : 1Rozehřejeme si troubu na 200°C. Kaštany jeden po druhém nařízneme na jejich vypouklé části do kříže. Nářez by měl být hluboký přibližně 1/2 cm a dlouhý 2 cm. 2Připravené kaštany klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 200°C přibližně 10 minut.

Co dělat s jedlými kaštany : Recepty z jedlých kaštanů

  1. Rizoto s kaštany, dýní a dýňovými semínky. Do hodiny.
  2. Kaštanová polévka s kapustou. Do 20 minut.
  3. Kaštanové muffiny. Do hodiny.
  4. Jedlé kaštany. Do hodiny.
  5. Krůtí závitky s kaštanovou nádivkou. Více než hodinu.
  6. Krémová polévka z pečených kaštanů Do hodiny.
  7. Kaštanové pyré Více než hodinu.
  8. Kaštany v karamelu.

Na co jsou dobré jedlé kaštany

Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

  • zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
  • prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
  • jsou vhodné při revmatismu.
  • jsou dobré na žaludek a podporu trávení
  • působí detoxikačně
  • potlačují únavu a bolesti hlavy.
  • podporují imunitu.


Kaštanovník kvete obvykle v červnu až červenci a plody zrají v průběhu září nebo října. Kromě pečených kaštanů lze z plodů uvařit i jiné pokrmy, například kaštanové pyré, kaštanový pudink nebo se dají podávat kaštany v čokoládě.1Rozehřejeme si troubu na 200°C. Kaštany jeden po druhém nařízneme na jejich vypouklé části do kříže. Nářez by měl být hluboký přibližně 1/2 cm a dlouhý 2 cm. 2Připravené kaštany klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 200°C přibližně 10 minut.

Jak Uprazit jedlé kastany : Kaštany na vypouklé střeně nařežeme ve tvaru X. Dáváme pozor, abychom prořízli celou skořápku, ale také pozor na ruce, abychom se nepořezali. Poklademe je na plech, nařezanou stranou nahoru. pečeme při teplotě 220°C asi 25 minut, dokud se kaštany nezačnou rozevírat.