Stejně jako u listnáčů, o kterých jsme psali minule, se musíte rozhodnout, jak vysoký plot požadujete. U jehličnanů nejrychleji roste kříženec, cypřišovec (Cupressocyparis leylandii).Tisovec je opadavý jehličnan s kuželovitou korunou, krátkým měkkým jehličím,… Velmi zajímavý vyšší keř pocházející z oblasti Číny a Japonska. Dorůstá do výšky asi 10 metrů. V mládí je růst rychlý, může být i 1 m/rok, poté se zpomalí.Jelikož se stal smrk oblíbeným vánočním stromečkem, pěstuje se pro tyto účely na speciálních plantážích. Jeho vzrůst není překotný – výšku až 2 metry dosahuje asi za 10 let. V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů.
Které stromy rostou nejrychleji : Jaké rychle rostoucí stromy je možné vysadit Zpravidla jde o rychle rostoucí listnaté stromy, které u nás nejsou původním druhem, jako jsou topoly (například Maximovičův, chlupatoplodý, vznešený a jejich kříženci, Simonův, kanadský), pajasan, paulovnie a jilm sibiřský.
Jak daleko od sebe sázet smrk
Smrk ztepilý je určitě lepší volba pro živý plot u lesního porostu než třeba túje. Sází se přibližně tři až čtyři na metr. Při čtyřech doporučujeme spíš už sázení střídavé – tedy rozšíření živého plotu a sázení „cik-cak“.
Jak rychle roste borovice černá : Roste velmi pomalu, roční přírůstky jsou jen okolo 2,5 cm.
Jehličnany jsou dlouhověké dřeviny. Rostou v tajze, lesích mírného pásu (zvláště na horách), ale i v tropických lesích. Rozmnožují se pomocí šištic. Jsou obvykle jednodomé, jeden strom obsahuje oddělené samčí a samičí šištice.
Rychleji roste od 15 let věku a výškový růst dosahuje maxima mezi 30 a 60 lety. V uzavřených lesních porostech plodí přibližně od 60 let věku.
Jaký je rozdíl mezi smrkem a jedli
Víte, jak je od sebe poznat Borovici asi nespletete, protože ta mívá jehlice dlouhé a ježaté jako štětiny. Jedle a smrk naopak mají jehlice krátké, ale smrk je má rozcuchané jako malý kluk, kdežto jedle je má učesané na pěšinku jako malá holčička.Kořenový systém je plochý a mělký, bez hlavního kořene, lze jej dobře studovat na vyvrácených exemplářích. Dorůstá výšky až 50 m.Naší původní lesní dřevinou bývala jedle bělokorá, jenž tvořila 18 % skladby přirozených lesů. Dnes je zastoupena pouze 1 % a její místo nahradil rychleji rostoucí smrk ztepilý (také náš původní druh). Ten je vůbec nejrozšířenějším jehličnanem v Česku, pokrývá více než 53 % porostů.
V průběhu října můžete na jehličnany navázat sázením okrasných stromů a keřů. Pokud není půda zmrzlá, je možné jejich sázení až do Vánoc. U jehličnanů byste s výsadbou neměli otálet, jelikož by do nástupu zimy měly alespoň trochu zakořenit. Proto si pamatujte, že se vysazují do konce října.
Jak kombinovat jehličnany v zahradě : Pokud byste si chtěli vysadit jehličnany do skupin, ideální je, pokud převažuje jeden druh a ostatní jsou doplňkem jehličnanové kompozice. Jehličnany můžete také kombinovat se stálezelenými dřevinami, jako jsou například rododendrony, vřesy či vavřínovce, ale také s okrasnými trávami.
Kolik let roste borovice : V mládí roste borovice zpravidla velmi rychle. Dožívá se stáří 300 až 350 (mimořádně i více) let.
Jak rychle rostou borovice
Borovice lesní (Pinus sylvestris) roste jako blesk. Výšky dvou metrů klidně dosáhne, a to od semínka, i za sedm roků. Borovice černá (Pinus nigra) roste trochu pomaleji, dvoumetrové výšky dosáhne zhruba o rok později, zhruba za 8 roků.
Semena se vysazují do lesních školek, kde vyklíčí a vyrostou z nich malé stromky – semenáčky. Tyto sazenice jehličnanů se po dvou až třech letech přesazují na určené místo v lese nebo na speciální plantáže. Zde stromky rostou dalších pět až osm let.Kultivar smrku pichlavého 'Hoopsii' je původem z Německa (1958). Je to středně velký jehličnan dorůstající výšky 12 až 15 metrů a šířky 3 až 4,5 metru. Roste však pomalu, v deseti letech může mít jen něco přes dva metry.
Co je lepší smrk nebo borovice : Borovice má dřevo měkké, ale tvrdší než smrk, lehké až středně těžké, křehčí a málo pružné. Má vysoký obsah pryskyřice, proto je velmi trvanlivé i ve vlhku, zejména ve vodě. Pryskyřice však není v dřevní hmotě rozložena rovnoměrně, proto je borovicové dřevo náchylné k jejím výronům.