Ječné zrno obvykle nevyžaduje speciální léčbu, do několika dní samo praskne a nepředstavuje pro náš zrak vážné nebezpečí. Speciální kapky nebo masti na ječné zrno neexistují, ideální léčbou jsou přípravky na podrážděné oči s dezinfekční složkou.Průběh zánětu a léčba ječného zrna
Často je na jejím vrcholku patrná hnisavá čepička. Po několika dnech (do 7 dnů) ječné zrno samo praskne.Na dotaz odpovídá Mgr.
volně prodejnou oční mastí s dezinfekční složkou, určenou mimo jiné k léčbě ječného zrna je Ophthalmo-Septonex.
Co nám tělo říká ječné zrno : Zánět se objevuje ve chvíli, kdy se odmítáme konfrontovat se situacemi, které nás znepokojují – může to být nevěra partnera, problémy v rodině nebo třeba neférová situace v práci. Ječné zrno je jakousi manifestací našeho vnitřního konfliktu a strachu.
Jak Vymacknout ječné zrno
Ať se děje cokoliv, odolejte pokušení a nikdy se nepokoušejte si ječné zrno vymáčknout! Teplo obkladů často ječnému zrnu pomůže, aby se otevřelo, vysušilo a zahojilo samo bez toho, abyste si pohmoždili oční víčko nebo si možná infekci rozšířili tím, jak ho budete vymačkávat.
Jak praskne ječné zrno : U ječného zrna u dětí infekčnost spočívá především v mnutí očí rukama, kdy se mohou bakterie do oka zanést. Kromě ječného zrna může vzniknout i neinfekční vlčí zrno u dětí, které je od ječného zrna třeba odlišit. Stejně jako u dospělých, ani u dětí se nesnažte ječné zrno prasknout.
Ječné zrno netrvá příliš dlouho, zpravidla po 2-4 dnech samo odezní. Žádná specifická léčba ječného zrna tedy nebývá potřeba a hodí se pouze mírnění příznaků. K tomu poslouží například volně prodejné výplachy či oční masti nebo také výplach vychlazeným odvarem z heřmánku, světlíku a sporýše.
U ječného zrna u dětí infekčnost spočívá především v mnutí očí rukama, kdy se mohou bakterie do oka zanést. Kromě ječného zrna může vzniknout i neinfekční vlčí zrno u dětí, které je od ječného zrna třeba odlišit. Stejně jako u dospělých, ani u dětí se nesnažte ječné zrno prasknout.
Jak vypadá ječné zrno v oku
Příznaky ječného zrna
Uprostřed hrudky se pak někdy tvoří žlutý hnis, zatímco kůže kolem hrudky zčervená a nabobtná. Pokud máte tmavou pokožku, může být zarudnutí méně výrazné. Samotné oko může být slzavější a citlivější na světlo než obvykle.Rizikové faktory ječného zrna
zdravotní stav – cukrovka, porucha mazových žláz, zánět slzných žláz, mastná pokožka, chování – namáhání očí (špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru, snížená frekvence mrkání), mnutí očí znečištěnýma rukama, vnější prostředí – prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.Ječné zrno netrvá příliš dlouho, zpravidla po 2-4 dnech samo odezní. Žádná specifická léčba ječného zrna tedy nebývá potřeba a hodí se pouze mírnění příznaků. K tomu poslouží například volně prodejné výplachy či oční masti nebo také výplach vychlazeným odvarem z heřmánku, světlíku a sporýše.
Rizikové faktory ječného zrna
zdravotní stav – cukrovka, porucha mazových žláz, zánět slzných žláz, mastná pokožka, chování – namáhání očí (špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru, snížená frekvence mrkání), mnutí očí znečištěnýma rukama, vnější prostředí – prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.
Proč mám ječné zrno : Rizikové faktory ječného zrna
zdravotní stav – cukrovka, porucha mazových žláz, zánět slzných žláz, mastná pokožka, chování – namáhání očí (špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru, snížená frekvence mrkání), mnutí očí znečištěnýma rukama, vnější prostředí – prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.
Jaký obklad na ječné zrno : I když to může být lákavé, nikdy ječné zrno „nevymačkávejte“. Můžete tím rozšířit bakterie do dalších částí očního víčka a situaci jen zhoršit. Kombinace trpělivosti a občasného přiložení teplého obkladu je obvykle tím nejlepším řešením.
Co pomáhá na ječné zrno v oku
Použijte teplou vodu a jemný hadřík. Také čistý teplý obklad a jemné masírování jednou nebo dvakrát denně může pomoci zmírnit bolest. Můžete také aplikovat peeling, což je přípravek určený speciálně pro hygienu očních víček. Aplikujte jej při jemném masírování oblasti tak, abyste odstranili nečistoty z okraje víčka.
Příznaky ječného zrna
Oční víčko začne být červené a bolavé, to je nejčastější první příznak. Můžete cítit svědění, škrábání nebo pocit písku v očích. Také si můžete všimnout bulky nebo otoku na víčku. Uprostřed hrudky se pak někdy tvoří žlutý hnis, zatímco kůže kolem hrudky zčervená a nabobtná.Na oteklá víčka pomáhá i chlad. Spěte v dobře větrané místnosti a po probuzení si obličej několikrát opláchněte hodně studenou vodou. Výborně fungují i gelové chladicí masky, já jich mám doma v lednici hned několik a ráno je vždy přiložím na oči. Dostaví se příjemný pocit, a hlavně okamžitý efekt.
Co na oteklá horní víčka : Na oteklá víčka pomáhá i chlad. Spěte v dobře větrané místnosti a po probuzení si obličej několikrát opláchněte hodně studenou vodou. Výborně fungují i gelové chladicí masky, já jich mám doma v lednici hned několik a ráno je vždy přiložím na oči. Dostaví se příjemný pocit, a hlavně okamžitý efekt.