Jak se branit opatření obecné povahy?
Opatření obecné povahy se oznamuje veřejnou vyhláškou a nabývá účinnosti patnáctým dnem po dni vyvěšení veřejné vyhlášky. Proti opatření obecné povahy nelze podat opravný prostředek, tedy odvolání ve smyslu správního řádu. Obrana proti opatření obecné povahy však není vyloučena.Proti opatření obecné povahy lze podat písemné připomínky, ústní připomínky na veřejném projednávání nebo písemné námitky jako prostředek podle zákona, který umožňuje jejich podání (§ 172 odst. 3 a 4 SŘ).Popis. Opatření obecné povahy (dále jen „OOP“) je vydáváno v samostatné působnosti (typickými příklady OOP vydaného zastupitelstvem jsou zásady územního rozvoje nebo územní plán – § 43 odst. 4 stavebního zákona). OOP vždy obsahuje odůvodnění.

Kdy nabývá účinnosti opatření obecné povahy : Vydání a zveřejnění opatření obecné povahy

Účinnosti nabývá patnáctým dnem po dni vyvěšení veřejné vyhlášky, přičemž i zde zákon připouští výjimku v případech, kdy hrozí újma veřejnému zájmu; v takovém případě může opatření obecné povahy nabýt účinnosti již samotným dnem vyvěšení.

Kdo může zrušit opatření obecné povahy

K řízení o zrušení opatření obecné povahy nebo jeho části jsou příslušné krajské soudy rozhodující ve správním soudnictví, které při svém rozhodování posuzují soulad opatření obecné povahy se zákonem, a také to, zda ten, kdo je vydal, postupoval v mezích své působnosti a pravomoci, a zda opatření obecné povahy bylo …

Kdo může dát podnět k přezkumnému řízení : Ten, kdo se domnívá, že rozhodnutí vydané orgánem obce je v rozporu se zákony a ostatními obecně závaznými právními předpisy, může podat příslušnému orgánu podnět k jeho přezkoumání. Doručení podnětu nezahajuje správní řízení. Řízení vždy zahajuje správní orgán z úřední moci, zjistí-li, že jsou k tomu dány důvody.

Proti opatření obecné povahy nemůžete podat odvolání nebo jiný opravný prostředek. Můžete se ale proti němu bránit jiným způsobem. První možností, jak můžete územní plán nebo zásady územního rozvoje napadnout, je iniciovat přezkum jejich zákonnosti.

K řízení o zrušení vadného opatření obecné povahy nebo jeho částí je podle soudního řádu správního příslušný krajský soud (do roku 2012 byl příslušným Nejvyšší správní soud). Návrh může podat každý, kdo tvrdí, že jím byl zkrácen na svých právech.

Kdo může podávat námitky k návrhu opatření obecné povahy

Proti návrhu opatření obecné povahy můžete podat námitky ke správnímu orgánu, pokud jste k tomu oprávněn. Právo podat námitky mají vlastníci nemovitostí, jejichž práva, povinnosti nebo zájmy související s výkonem vlastnického práva mohou být opatřením obecné povahy přímo dotčeny.Dnem své platnosti se stává právní předpis součástí právního řádu. Účinnosti právní předpis nabývá dnem, kdy počíná zakládat, měnit nebo rušit právní vztahy, tedy takzvaně „vstupuje v život“. Dnem účinnosti je možná aplikace právního předpisu, normy v něm stanovené jsou od této doby právně vynutitelné.Správní řízení (též správní proces) je postup správního orgánu, jehož účelem je vydání rozhodnutí, jímž se v určité věci zakládají, mění nebo ruší práva anebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo jímž se v určité věci prohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má anebo nemá.

Účinné znění § 96 odst. 1 správního řádu je následující: „Usnesení o zahájení přezkumného řízení lze vydat nejdéle do 2 měsíců ode dne, kdy se příslušný správní orgán o důvodu zahájení přezkumného řízení dozvěděl, nejpozději však do 1 roku od právní moci rozhodnutí ve věci.

Co řeší přestupková komise : Komise projednává přestupky proti veřejnému pořádku, také proti majetku a proti občanskému soužití dle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích.

Co je to opatření : Opatření je procesní akt, kterým se určitá konkrétní věc nekončí, pouze se zabezpečují některé záležitosti v zájmu jejího vyřízení. Tím se liší od rozhodnutí. Může, ale nemusí mít formu usnesení.

Jak se bránit proti územnímu plánu

Je možné námitky a schválený územní plán přezkoumat jiným úřadem Protože se územní plán (nebo jeho změna) vydává formou opatření obecné povahy, není možné se odvolat ani podat rozklad. Každý může podat podnět k přezkumu k Ministerstvu pro místní rozvoj (v Praze) nebo krajskému úřadu.

Právní předpis je normativní obecně závazný právní akt, který obsahuje pravidla chování (právní normy), jež jsou vynutitelná veřejnou mocí. (Zastupitelstva mohou v mezích své působnosti vydávat obecně závazné vyhlášky). stanoví-li tak zvláštní zákon.)Jak rychle se předpisy publikují Sbírka zákonů vychází nepravidelně, podle potřeby v návaznosti na legislativní proces. Právní předpisy a další právní akty se vyhlašují neprodleně, nejpozději do 30 dnů od dne jejich doručení Ministerstvu vnitra.

Jak se zahajuje správní řízení : Správní řízení může být zahájeno dvěma způsoby. V prvním případě dochází k zahájení z moci úřední, tedy z iniciativy správního orgánu. Takové řízení může být zahájeno i na podnět veřejnosti, není to ovšem podmínkou. Druhým způsobem je poté přímé zahájení správního řízení na žádost některého z účastníků.