Budete potřebovat. Na ořechový výluh: 1 litr 40% – 50% alkoholu. 24 zelených nezralých ořechůOřechovka se vyrábí z nezralých vlašských ořechů, obvykle trhaných 24. června (na sv. Jana Křtitele).Tabulka: Bylinky do ořechovky – žaludeční medicína, likér
Ořechovka – bylinky | Ořechovka – vliv na zdraví |
---|---|
Hřebíček | antibiotická protiplísňová uzdravuje střeva proti zácpě odhlenění střev dobré zažívání proti parazitům ve střevech proti nadýmání |
Badyán | |
Skořice | |
Zázvor |
Jak dlouho vydrží Ořechovice : Pokud jsme hodně zvědaví, můžeme ořechovku ochutnat, ale doporučuji nechat ji ještě zaležet. Ořechovku přelijeme opět do sklenice a dáme na okno zrát, ideální doba je 1 měsíc. Po měsíci zrání slijeme ořechovku do lahví a necháme ve spíži nebo sklepě zrát nejlépe do Vánoc, to má pak tu nejlepší chuť.
Jak dlouho namáčet para ořechy
Namáčení: 6 hodin, para ořechy jsou však jedny z mála, kterým namočení chuťově moc nepomůže, avšak např. pro výrobu mléka je namáčet musíte. Mléko: je překvapivě zajímavé a poměrně dost odlišné od ostatních ořechových mlék, v chuti jsou para ořechy výrazně poznat.
Na co je dobrý ořechový likér : Ořechový likér 30% Delis ze zelených vlašských ořechů – ořechovka 0,7 l. Macerát ze zelených ořechů – má blahodárné účinky na organismus, zejména na pročištění žaludku a uklidnění střev. Také působí dobře na krev a játra.
Ještě nezralé zelené vlašské ořechy jsou ideální pro přípravu ořechovky. Typická doba pro sběr těchto ořechů je kolem svátku svatého Jána, což je 24. června.
Do menšího hrnce nalijeme mléko, přidáme oba cukry, namleté ořechy, krátce povaříme, přilijeme rum a po chvíli zahustíme najemno umletými piškoty. Krátce vaříme, dokud náplň nezhoustne na požadovanou konzistenci. Vychladlou náplň používáme do buchet, koláčů nebo zákusků z listového těsta.
Kolik cukru do ořechovky
Na 1 litr ořechovky potřebujeme:
500 g krystalového cukru. 1 menší tyčka skořice. 5 ks hřebíčku.V tuto magickou noc mají ořechy nejvíce přírodní síly, která omlazuje a posiluje. A všechna tato síla pak přejde do ořechovky. Pravdou ale je, že ideální nezralé ořechy na ořechovici se mohou trhat v období od svátku svatého Jana (24. 6.)Namáčení trvá hodiny
inhibitory enzymů neutralizují a vitamíny i minerály pak naše tělo plně využije. Čím déle máme ořechy namočené, tím více omezíme obsah kyseliny fytové. Každý druh ořechů vyžaduje jinou minimální dobu namáčení. Obecně ale platí, že ořechy lze namočit až na celých 24 hodin.
Nádobu s vyloupanými ořechy můžete skladovat na temném místě a v chladu (lednice) až 6 měsíců. Případně můžete vyloupaná jádra ořechů dlouhodobě uskladnit v mrazničce, a to až jeden rok. Řádně vysušené ořechy v neporušené skořápce můžete pak skladovat 2 – 3 roky na suchém a vzdušném místě.
Proč nejíst ořechy : Kromě toho některé ořechy a semínka obsahují fytáty. To jsou látky, které při větším množství můžou omezovat vstřebávání minerálů, jako je železo, zinek, hořčík nebo vápník. Vyplatí se proto držet pravidla všeho s mírou.
Jak dlouho sušit vyloupané ořechy : Jak sušit vyloupaná jádra
K sušení použijte troubu nebo sušičku na ovoce, teplota by měla být opět maximálně 25 °C. Zde je ale celý proces rychlejší, trvá zhruba 5–6 hodin, a při skladování ve vzduchotěsné sklenici a lednici vám taková jádra vydrží klidně i dva roky.
Jak se dělá ořechová náplň
Do menšího hrnce nalijeme mléko, přidáme oba cukry, namleté ořechy, krátce povaříme, přilijeme rum a po chvíli zahustíme najemno umletými piškoty. Krátce vaříme, dokud náplň nezhoustne na požadovanou konzistenci. Vychladlou náplň používáme do buchet, koláčů nebo zákusků z listového těsta.
Tedy jakousi ořechovou náplň, krém, který lze zavařit a použít později pro pečení nejrůznějších moučníků i na vánoční cukroví. Dobrota připravená podle časopisu Vaříme krok za krokem vydrží v chladu beze změny chuti až dva roky.Cukr s vodou v pánvi přivedeme do varu a vaříme dokud nezačne řetízkovat. To znamená, dokud nezačne z vařečky pomalu stékat a tvořit takzvaný řetízek. Přidáme ořechy (nebo semínka) a za stálého míchání necháme zkaramelizovat. Oříšky (nebo semínka) se snažíme orestovat tak, aby k sobě nebyly slepené.
Kolik je 12g cukru : Polévková lžíce
Je to také po 12 gramech krupicového i moučkového cukru a 6 gramech mleté kávy. Vrchovatá polévková lžíce znamená přibližně 20 gramů hrubé a 25 gramů hladké mouky, 10 gramů ovesných vloček, 30 gramů rýže, 25 gramů cukru krupice i moučky, 30 gramů soli nebo 30 gramů sádla či másla.