Pojistky lze rozdělit na: závitové pojistky, válcové pojistky, nožové pojistky, pojistky pro jištění polovodičů (rychlé) pojistky vn.Základní pravidla pro jištění spotřebičů:
Každý samostatný okruh musí mít svůj jistič a nebo pojistku. Ochranný vodič (žlutozelený) se nikdy nesmí přerušit (nejde do jističe ani pojistky). Do jističe či pojistky jdou jen fázové vodiče. Ochranný vodič musí být vždy schopen odvést elektřinu!Jmenovitý proud je pouze orientační
Charakteristika jističe | Násobek jmenovitého proudu, při kterém jistič okamžitě přeruší obvod | Použití |
---|---|---|
B | 3–5,5 | ochrana el. vedení, zásuvkové a světelné obvody v domácnosti |
C | 5,5–10 | menší elektromotory, transformátory, větší světelné okruhy |
D | 10–20 | velké indukční a kapacitní zátěže |
4. 8. 2021
Jak fungují pojistky v autě : Existují různé druhy pojistek do auta. Všechny ale fungují podobně. Rozdělují se podle barvy a každá z nich je dimenzovaná na jinou hodnotu elektrického proudu. Při jejím překročení se pojistka zahřeje a následně přepálí, čímž dojde k přerušení elektrického obvodu.
Jak se značí pojistky
V praxi se pojistky rozdělují na tzv. velmi pomalé (TT), pomalé (značeno T), středně pomalé (M), rychlé (značeno F) a velmi rychlé (TF) v závislosti na tom, za jak dlouho dojde k přepálení tavného drátku při konstantním nadproudu.
Co dělá pojistka : Hlavní funkcí elektrických pojistek je chránit síťovou infrastrukturu a její uživatele před negativními účinky nadměrného toku elektrické energie, jako je požár nebo úraz elektrickým proudem. Kromě toho pojistky do určité míry chrání připojená elektrická a elektronická zařízení před přetížením nebo zkratem.
Příčinou vyhazování jističe může být motor pračky, topné těleso, tlumič, drát nebo zkrat způsobený vodou unikající na elektrické součásti. V první řadě musíte resetovat proudový chránič a vyměnit pojistku v zástrčce.
Jistič musí být umístěn v elektroměrovém rozváděči ve svislé poloze, tedy aby pohyb ovládací páčky jističe byl nahoru a dolů a páčka byla v zapnuté poloze nahoře.
Kolik wattů na 16A jistič
Takto si lze snadno vypočítat, že jistič 16A, který se v domácnosti nejčastěji používá pro zásuvkové okruhy, je dimenzován pro max. příkon 3680 W a jistič 10A pro osvětlení pro max. příkon 2300 W.Nejjednodušším způsobem je nahlédnout do vyúčtování za elektřinu, hodnota jističe je na něm uvedena. Pokud se například stěhujete do nového bytu a předešlé faktury nemáte k dispozici, je pro vás nejsnazší způsob zavolat na zákaznickou infolinku.Testování pojistky pomocí testeru kontinuity elektrického obvodu. Pokud nelze z vnějšího vzhledu jednoznačně určit, zda je pojistka přepálená, lze ji otestovat pomocí měřiče spojitosti elektrického obvodu. Za tímto účelem připojte testovací kolíky k pojistkovým vodičům a poté proveďte test.
Elektrická pojistka je jednorázové zařízení, které přeruší obvod při nadproudu nebo zkratu. Tavná elektrická pojistka je obvykle tvořena tenkým vláknem, které se při překročení určité velikosti proudu přepálí a přeruší tak elektrický obvod. Vlákno tavné pojistky je obvykle zabudováno do skleněného tělíska.
Jaký je rozdíl mezi jističem a pojistkou : Pojistka se při poruše přeruší a musí se vyměnit, jistič je přístroj, který v případě nějakého problému vypne a odpojí vadnou část instalace, stejně jako pojistka, ale po odstranění příčiny se dá jednoduše zapnout. Co se týká instalací, u zásuvkových okruhů platí, že může být max. 10 zásuvek na jeden okruh.
Jak nahodit pojistky : Nahození jističe
Podíváme se do elektrické rozvodové skříňky, kde jsou umístěny jističe. Pod každým by mělo být uvedeno, pro který slouží okruh. I kdyby však nebylo, všechny jističe míří v tu chvíli směrem nahoru, jen ten zmíněný dolů. Uchopíme jej a zatáhneme po směru ostatních jističů.
Jak poznat že je špatná pojistka
Poškozenou tavnou nožovou pojistku poznáte podle přerušeného tavného drátku mezi kontakty pojistky nebo můžete jednoduše změřit zkoušečkou či voltmetrem, jestli přes pojistku prochází napětí. Další tavné pojistky (tentokrát páskové) jsou určeny pro vyšší proudové zatížení některých důležitých obvodů.
Pojištění domácnosti může sjednat pronajímatel i nájemce. V případě, že je vybavení bytu majetkem majitele nemovitosti, bude ho zařizovat on. Pokud jsou movité věci vaše, záleží na vás, jestli se rozhodnete pojistku sjednat, a své věci tak chránit.Pokud jistič stále vypadává (vypíná) volejte elektrotechnika – patrně se jedná o vadný hlavní jistič. Pokud se výpadek elektrické energie nekonal při prováděných úpravách interiéru (např. bourání, vrtání…) patrně by se jednalo o porušené vedení.
Jak zjistím co mi vyhazuje pojistky : Jak zjistit, co vyhazuje pojistky V první řadě zjistěte, u kterého obvodu vypadávají pojistky. Obvykle mají světla, zásuvky a kuchyň svůj vlastní obvod a jejich jističe jsou popsané. U novějších staveb je však standardem ještě více obvodů.