4. Zahušťování guláše chlebem. Oproti škrobu je chleba tím pravým ořechovým a drží si stabilní oblibu. Výhodou chlebového způsobu zahušťování je, že zužitkujete i ty poslední okoralé kůrky, které vám zbyly v rohu spíže (stačí je nalámat, nasekat na malé kousky a nechat v omáčce rozvařit).Podávejte ji efektně naservírovanou ve vydlabaném chlebu nebo jen tak na talíři s kouskem pečiva k zakousnutí. Pro výraznější chuť můžete do polévky nastrouhat trochu parmezánu.Suroviny: hovězí kližka 0,7 kg, cibule 0,4 kg, paprika 1 ks, protlak 50 g, kmín, paprika, koření 30 g, chleba 2 až 3 krajíce, česnek 3 stroužky, majoránka 1 lžička, sůl, pepř, olej a sádlo.
Jak zahustit bramborový guláš : Přidáme nakrájené brambory a rozetřený česnek, zasypeme trochou majoránky. Takto vaříme přibližně 10-15 minut, dokud nejsou brambory měkké. V hrnku vody rozšleháme hladkou mouku, pomalu přiléváme do guláše a takto ho zahustíme.
Co je nejlepší na zahuštění guláše
Zahušťovat můžeme chlebem, jíškou nebo syrovou bramborou. Pokud plánujeme zahustit guláš bramborou, syrovou ji nastrouháme na jemném struhadle a dáme do guláše. Je nutné počítat s tím, že se brambora musí ještě nějakou dobu povařit. Pokud budeme zahušťovat jíškou nebo záklechtkou, přidáme ji, až když je guláš hotový.
Co nesmí chybět v guláši : Nezbytnou součástí guláše je cibule, někdo doporučuje dokonce stejné množství cibule jako masa. Z koření nesmí chybět paprika, která dává guláši chuť i pěknou barvu. A dál už se mohou recepty lišit. Přidávat je možné další zeleninu, například papriky a rajčata nebo kořenovou.
Starší pečivo nemusíte vyhazovat, ale jednoduše ho proměníte ve výbornou večeři. Nápadů, jak na to, pro vás máme požehnaně. Dobrá pomazánka, kabátek z rozšlehaného vajíčka, rozpečený sýr, orestovaná jatýrka, nakrájené či natrhané maso… Zkrátka dobrý sendvič nebo topinka je vždycky dobrý nápad!
BROUSEK-ZÁKALEC
Sraženina na dně chleba – větší, menší, ale nechce jí tam nikdo. Ve většině případů vzniká nedopečením.
Kdy se dává majoránka do guláše
Na zahuštění si připravte jíšku – na másle osmahněte 2 lžíce hladké mouky. Horkou jíšku do guláše pořádně zamíchejte a ještě 10 minut povařte. Až nyní je čas přidat utřený česnek a majoránku.Pokud to pokrm unese, je možné neutralizovat takto překořeněné jídlo přidáním jakékoliv sladší ingredience. Typickým pohlcovačem pálivého je pak mléko, popřípadě brambory či mrkev, které jsou známé pro svoji schopnost absorbovat přebytečné množství některých typů koření.Kančí guláš na víně
- Kmín český celý
- Jalovec celý
- Pepř černý celý
- Nové koření celé
- Pepř černý celý BIO.
- Bobkový list celý
- Bobkový list mletý
Guláš, který má mdlou chuť, vylepší malé množství čerstvě nastrouhaného křenu. Přidáme ho na závěr nebo až do talíře, nevaříme. Čerstvá cibule. Guláš často servírujeme s cibulí nakrájenou na tenoučká kolečka.
Čím je nejlepší zahustit guláš : Zahušťovat můžeme chlebem, jíškou nebo syrovou bramborou. Pokud plánujeme zahustit guláš bramborou, syrovou ji nastrouháme na jemném struhadle a dáme do guláše. Je nutné počítat s tím, že se brambora musí ještě nějakou dobu povařit. Pokud budeme zahušťovat jíškou nebo záklechtkou, přidáme ji, až když je guláš hotový.
Jak vylepšit chleba ve vajíčku : Na jednu stranu chleba položte sýr, šunku, opečenou slaninu, rajčata a polníček nebo rukolu. Přehněte opečenou omeletu ze stran a poté i přehněte napůl tak, že budou opečené chleby na sobě, vytvoří se tak naplněný opečený sendvič. Překrojte a podávejte. Je vhodný také do krabičky na svačinu.
Co si mazat na chleba
Pro použití za studena, v našem případě k namazání na pečivo, jsou vhodné především kvalitní rostlinné tuky, dále v sestupném pořadí pomazánková másla, klasické máslo, omezeně tavené sýry, pak dlouho nic….. a výjimečně i sádlo. Tuky jsou přirozenou a důležitou součástí naší stravy.
Během kynutí několikrát těsto „přeložit“, zhruba tak po 45 minutách. To je důležité zvláště pro lidi, kteří nemají možnost opravdu kvalitně těsto promíchat. Až přemístíte těsto do ošatky, musí téměř dvojnásobně zvětšit objem.Další důležitou přísadou, která dělá guláš gulášem, je mletá paprika. Nejen že dodá pokrmu barvu, ale také chuť a říz. Snese-li váš jazýček ostřejší chutě, nebojte se přidat pálivou papriku nebo chilli papričku. Paprika se přidává k již opečenému masu a cibuli, nikdy ji nerestujte dlouho, jinak se vám spálí a zhořkne.
Jak zachranit moc Palive jídlo : Pálivé jídlo
Nechcete-li vypálit chuťové buňky svých strávníků, přidejte citronovou šťávu, mléko, jogurt nebo trochu vývaru. Může se ale stát, že se ani jedna z těchto surovin nebude do pokrmu hodit, pak doporučujeme dovařit trochu jídla bez přidání pálivé složky a obě verze smíchat.