Jak se jí olomoucke Tvaruzky?
Jejich využití ve studené kuchyni počítá se specifickou vůní a chutí, kterou jen podtrhneme kořením a přidanými surovinami. Správně zralé tvarůžky lze nadrtit vidličkou nebo nastrouhat a pak vmíchat do pomazánek nebo je nakrájet do salátů.Popis. Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem vyrobeným z netučného kyselého tvarohu. Mají zcela ojedinělou pikantní chuť, typickou vůni, povrch se zlatožlutým mazem a soudržnou poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším jádrem.Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.

Jak obalit Olomoucké tvarůžky aby Nevytekly : Kolečko tvarůžku vložíme vždy mezi plátky uheráku a dobře k sobě přitlačíme. Obalíme v mouce, vajíčku a strouhance (2x, aby tvarůžky nevytekly). Smažíme v oleji.

Jak dlouho zrají Olomoucké tvarůžky

Je však potřeba častěji obracet. Syrečky necháme takto zrát zhruba 4 dny – to se vyhladí jejich povrch, jsou tuhší, nejsou příliš měkké na omak, ale nejsou nijak zásadně žluté, prostě bílé tvarůžky, konzistentnější než ty, které jsme před čtyřmi dny dávali na prkénko.

Jak smažit Olomoucké tvarůžky : Ve vyšší pánvi nebo kastrolu rozehřejeme vyšší vrstvu oleje (alespoň 0,5 cm, cca 180 °C). Opatrně vložíme obalené tvarůžky a rychle osmažíme z obou stran dozlatova. Usmažené tvarůžky zbavíme přebytečného tuku na ubrousku a podáváme.

Tvarůžky mají zcela ojedinělou pikantní chuť, typickou vůni, povrch se zlatožlutým mazem a soudržnou poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším jádrem. Tvar má zpravidla podobu kotoučků, kroužků, tyčinek, nebo nepravidelných kousků. Pravé olomoucké tvarůžky jsou stolní sýr.

Jak poznáme zkažený sýr

Žluté, nazelenalé a šedé flíčky na povrchu sýra znamenají cizí, nikoliv ušlechtilou plíseň. Takových sýrů se radši vyvarujeme a vyhodíme je. Vazký povrch sýrů je typický pro tvarůžky a romadúr, nikoliv pro jiné druhy sýrů (Niva, Hermelín), pro které kluzký povrch znamená, že už nejsou k jídlu.

Jak jíst tvarůžky

Dobře uleželé tvarůžky jsou dobré samy o sobě, jen tak s chlebem. Ale dá se s nimi v kuchyni krásně kouzlit – můžete je nakládat, smažit, péct, přidat do pečiva, udělat z nich tatarák, knedlíčky do polévky, zkrátka je to univerzální surovina.Syrečky necháme takto zrát zhruba 4 dny – to se vyhladí jejich povrch, jsou tuhší, nejsou příliš měkké na omak, ale nejsou nijak zásadně žluté, prostě bílé tvarůžky, konzistentnější než ty, které jsme před čtyřmi dny dávali na prkénko.Tvarůžky obalte v klasickém trojobalu (mouka – vejce – strouhanka), a poté je obalte ještě jednou ve vejcích a ve strouhance. Smažte v rozpáleném oleji dozlatova.

Zrání záleží na teplotě. Čím tepleji, tím zraje rychleji. Formování do placiček/tyčinek je lepší provádět ještě ve stavu, kdy je směs spíše tvarohová než příliš vazká tvarůžková. Vytvarované tvarůžky se dají na dřevěné prkno a je třeba je několikrát denně obracet a nechávat postupně zasychat.

Proč smrdí Olomoucké tvarůžky : Za zápachem některých sýrů stojí i ušlechtilé plísně. Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává.

Jak poznat plesnivé tvarůžky : Plísně na povrchu viditelné pouhým okem – černá, zelená, šedá apod. – Hořknutí – hořká chuť se bohužel v zabaleném výrobku nedá odhalit. Její výskyt není zdravotně nebezpečný, ale tato vada je u Olomouckých tvarůžků nepřípustná.

Proč smrdí tvarůžky

Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává. Zapáchající bakterie se množí zejména v teplém a vlhkém prostředí.

Po řádném prozrání (cca 1/3 )se syrečky při průmyslové výrobě balí do vhodných obalů a nechávají dozrát obvykle v ledničce.Ve fritovacím hrnci smažíme zmrazené obalované tvarůžky při teplotě tuku 180 °C dozlatova. Na pánvi smažíme zmrazené obalované tvarůžky v dostatečné vrstvě rozpáleného tuku po obou stranách dozlatova. Před úpravou nerozmrazujte. Po rozmrazení znovu nezmrazujte.

Co když snim plíseň : I když se to může zdát jako plýtvání, pravdou je, že jídla s plísní na povrchu by se konzumovat neměla. Pokud máte pochybnosti, je v tomto směru vždy lepší potravinu vyhodit místo toho, abyste odstranili plíseň a zbytek snědli.