Vrby jsou opadavé dvoudomé stromy, keře i drobné keříčky s mohutným, spíše povrchově uloženým kořenovým systémem. Mnohé druhy jsou schopny vytvářet při změně terénu naplavením země přídatné kořeny i přes silnou borku. Mohou růst vzpřímeně, vystoupavě nebo být plazivé, jejich větve jsou vzpřímené nebo převislé.Prořez stromů s převislými větvemi
Vrbu jívu, nazývanou lidově kočičky, zastřihněte až po odkvětu. Nebojte se provést hlubší řez – jíva v průběhu roku znovu obrazí a příští jaro se vám odvděčí množstvím kvetoucích výhonů.Kvete časně zjara, v březnu a dubnu a její květy poskytují pastvu včelám – samčí květy pyl a nektar, samičí nektar.
Jak se jmenuje plod vrby : Plody jsou tobolky v klasu dlouhém 5 cm, které dozrávají v květnu. Tobolky jsou stříbřitě chloupkaté, krátce stopkaté, do 10 mm veliké s 5–7 základy semen v každé chlopni. Semena jsou drobná a ochmýřená a jsou větrem snadno přenášena na velikou vzdálenost.
Co to je vrba
Vrba (Salix) je poměrně obsáhlý rod stromovitých či keřovitých rostlin. Vrby se běžně vyskytují téměř po celém světě, naprostá většina však v mírném podnebí severní polokoule, spíše ve vlhkých oblastech.
Kdy řezat smutecni Vrbu : Stříhání vrby
Vrbu je vhodné stříhat v období vegetačního klidu, tedy od pozdního podzimu do časného jara. Při řezu odstraňujeme zejména suché, poškozené a překrývající se větve. U všech pěstovaných druhů dbáme také na estetiku, korunu tedy udržujeme v pravidelném tvaru.
V České republice jsou zaznamenány tyto druhy: vrba bílá, babylónská, křehká, Matsudova, pětimužná, trojmužná, trojmužná pravá, trojmužná různobarvá, ušatá, slezská, bledá (patrně již vyhynulá), černající, dvoubarvá, hrotolistá, jíva, košíkářská, laponská, laponská pravá, laponská krkonošská, lýkovcová, nachová, …
Strom s jehnědy
- Morušovník 'Alba' Morušovník Alba je opadavý strom s rozložitou korunou.
- Bříza Maximovičova. Bříza Maximovičova – strom, který dorůstá až do výšky okolo 30 m, dle podmínek pěstování.
- Vřesna bahenní Vřesna bahenní – středně vysoký keř, dorůstající do výšky i šířky cca 1,8m.
- Ořešák královský 'Lara'
Co je to jíva
Vrba jíva (Salix caprea) je malý až středně vysoký strom z čeledi vrbovitých (Salicaceae), jehož výška se většinou pohybuje od 6 do 12 metrů, má zprohýbaný kmen a hustou košatou korunu s nepravidelným větvením. Snadno se zmlazuje a obráží a je i často seřezávána, proto je většina jedinců pouze keřovitého vzrůstu.Na jaře po odkvětu /v době než začne rostlina rašit / všechny výhony hluboce zkrátíme. Řez se provádí asi na 4 až 5 spodních oček. Tento řez je velice nutný, jelikož vrba velice snadno obrůstá a řezem korunku udržujeme v požadovaném tvaru a zároveň docílíme pravidelného hustého růstu.SalixVrba / Vědecký název
Vrba, latinsky Salix, je skupinou listnatých listnatých stromů, keřů a trpasličích keřů.
Hyperion je jméno nejvyššího známého žijícího stromu na světě. Jedná se o 115,92 metrů vysokou sekvoj vždyzelenou. Strom byl objeven v roce 2006 v Redwoodském národním parku a jeho přesné souřadnice (místo výskytu) byly kvůli obavám z vandalismu zpočátku tajeny.
Jaký strom má bílé dřevo : Smrk – bez barevně odlišeného jádra, má však výrazné letokruhy a pravidelnou stavbu. Je bílý až slabě nažloutlý a s mírným leskem. Dřevo je měkké, ale dostatečně pevné, pružné, trvanlivé a je nejrozšířenější dřevinou u nás. Vysazuje se v parcích a zahradách jako okrasný strom a v hospodářských lesích jako zdroj dřeva.
Co je to jehnědy : Jehněda (nebo také amentum) je květenství, kdy jsou na nitkovitém vřetenu nahloučeny nestopkaté přisedlé květy.
Jak se sazi vrba
Sázíme řízky očkama nahoru, nad povrchem mají být 2- 3 očka, První rok je na zakořenění, první sklizeň malá, zabraňujeme zaplevelení jiné vegetace. Když je sucho, vrbu zaléváme. Chráníme před okusem zvířat. Sazenice- řízky sází bez kořenů či bez balu,protožě sázíme velké množství a vrba má vysokou ujmovos i na poly.
Vlastně je to rostlina, keř, který se jmenuje Vrba jíva. Ještě, než začnou pučet listy, vykvete. A květy takové Vrby jívy vypadají jako kočičí kožíšky (viz. obr.), proto se jim také tak říká – kočičky.Nejvyšší žijící strom: sekvoj vždyzelená, výška 115,55 metru. Redwood National Park, Kalifornie, USA. Strom s nejtlustším kmenem: tisovec (Taxodium mucronatum) ve městě Santa María del Tule, Mexiko. Průměr kmene 11,62 m.
Jaký je nejstarší strom na světě : Oficiálně nejstarším neklonovaným stromem na světě je exemplář americké borovice dlouhověké (Pinus longaeva). Je zaznamenáno a schváleno, že věk borovice činí 4853 let. Tento strom s nejvyšším potvrzeným stářím dostal už dříve jméno Metuzalém.