Mezi vhodné volby patří halenky, košile a tuniky v neutrálních barvách. K nim se hodí sukně (alespoň ke kolenům) nebo formální kalhoty rovného střihu. Přes ramena si můžete přehodit svetřík a při formálnějších příležitostech sako. Také s formálními šaty bez výrazných vzorů neuděláte chybu.Při pohovoru je však velmi důležité uvést:
- klíčové silné stránky.
- klíčové charakterové vlastnosti.
- kvalifikaci a zkušenosti.
- klíčové úspěchy a poučení ze selhání
- proč chcete danou pozici.
- proč chcete pracovat pro danou společnost.
- proč by měla společnost přijmout právě vás.
Zapůsobili jste na pracovním pohovoru Jak poznat, že jste byli úspěšní již během samotné schůzky
- Pohovor trval déle, než jste očekávali.
- Rozhovor namísto otázek a odpovědí
- Personalista s vámi spojuje nabízenou pozici.
- Zaujala vás i společnost jako taková
- Dostali jste odpovědi na všechny vaše otázky.
- Seznámení s kolegy.
Co dělat a co nedělat na pohovoru : Tipy a články: 7 nejčastějších chyb, kterých se na pohovoru vyvarovat
- Nepůsobit jako hulvát.
- Neodpovídat jednoslovně, ani moc rozvláčně
- Nepomlouvat minulého zaměstnavatele.
- Nezvídat jako první výši platu.
- Šetřit osobními informacemi.
- Nebýt pasivní
- Netvářit se zoufale.
Jak dlouho má trvat pohovor
Pracovní pohovor trvá zhruba hodinu. Personalista se snaží o uchazeči zjistit co nejvíce informací a posoudit, jestli má pro danou pozici předpoklady a zapadne do týmu. Někdy personalisté svými otázkami kandidáty úmyslně vyvádí z konceptu – testují, jak zvládají stres.
Jak se obléct na pohovor muz : Muži – jak se obléct na pohovor
Pánové, kteří se chystají na pohovor by měli mít dobře padnoucí kvalitní oblek tmavé barvy, konzervativního střihu, světlou nažehlenou košili s dlouhým rukávem, sladěnou kravatu uvázanou do správné délky, ta by měla být vždy tmavší než barva košile.
Rozhodně nezačínejte s vlastnostmi typu: nezodpovědnost, lenost, problémy se sebeovládáním apod. Každá špatná vlastnost musí pro zaměstnavatele vyznít pozitivně. Například lze uvést puntičkářství či pečlivost; zaměstnavatele potěší, i když obecně to lze vyložit i jako nepříjemnou vlastnost.
Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.
Na co se nesmi ptat při pohovoru
Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.5 věcí, na které si při pohovoru raději dejte pozor
- Nezájem. Netvrdím, že byste měli jásat po každé nové informaci, kterou se během pohovoru dozvíte.
- Nepřipravenost. Měli byste vždy vědět, do jaké společnosti a na jakou pozici se vlastně hlásíte.
- Neupřímnost.
- Nedostatek sebereflexe.
- Chybějící slušné vychování
Nezapomeňte si s sebou vzít: zvací dopis s adresou firmy, jménem personalisty a telefonem pro případ problémů, vlastní materiály a doklady, mobil (před pohovorem ho vypněte!), poznámkový blok a tužku. Začátek bývá neformální, nabídnou vám něco k pití, zeptají se, jaká byla cesta.
Kde se na odpověď čeká nejdéle
Nejdéle firmy uchazeče napínají u pozic ve službách (28 dní), strojírenství (27 dní), potravinářství (26 dní) a IT (25 dní). Proč se doba v různých oborech tak liší Do administrativy nebo marketingu se hlásí hodně lidí a firmy si snáze vyberou.
Jakou barvu si obléct na pohovor : A jakou barvu si obléct například na pohovor Doporučuji modrou a černou. To jsou barvy, které vám pomohou udělat při pohovoru dobrý dojem. Černá je formální a oficiální barva, vzbuzuje pocit profesionality a jistoty.
Co rict jako slabe stranky na pohovoru : Slabé stránky: zmiňte jednu nebo dvě a nejlépe takové, které s novou prací nesouvisejí nebo je nelze chápat jako jednoznačné negativum („Než se zapracuji, musím se na vše vyptávat.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
6 tipů, díky kterým se zbavíte nervozity z pohovoru
- Ujistěte se, že vypadáte reprezentativně 👉Zní to možná trochu banálně, ale pokud se nebudete cítit „ve své kůži“, budete si i méně věřit.
- Pozor na řeč těla.
- Dýchejte.
- Připravte si, o čem chcete mluvit.
- Před pohovorem relaxujte.
- Těšte se!
Pokud se vám potenciální zaměstnavatel do dvou týdnů po pohovoru neozve, je zcela přijatelné poslat mu další e-mail. Vlastně se to očekává. Při následné kontrole se odkažte na něco konkrétního z rozhovoru, který jste vedli. Může to být cokoli od společných zájmů až po projekt, na kterém jste společně pracovali.
Na co byste se měli při pohovoru zaměstnavatele zeptat : Náplň práce a pracovní prostředí
- Co přesně budu dělat
- Co bych měl zvládnout do konce zkušební doby
- Je tato pracovní pozice nově vytvořená nebo už existovala dříve
- S kým budu nejvíce spolupracovat
- Komu a jakým způsobem budu za výsledky odpovídat
- Budu za prací cestovat
- V jakém pracovním prostředí budu pracovat