Tělo mnohobuněčných řas se označuje jako stélka, ta není rozčleněna na pravé orgány. Mořské řasy (společně se sinicemi) vytvářejí většinu kyslíku, který následně využívají živé organizmy včetně člověka. Řasy i sinice jsou většinou vodní organizmy a provádějí fotosyntézu.Nejjednodušší řasy jsou jednobuněčné – stélka je tvořená jedinou buňkou. Jiné řasy jsou mnohobuněčné – jejich buňky vytvářejí vlákna nebo i složitější útvary podobné stonku a listům. Rozmnožování řas je většinou nepohlavní (dělením buněk). Řasa parožnatka vytváří složitou stélku podobnou tělu suchozemských rostlin.Klasifikace. Počet ras či rasových skupin se v dílech různých autorů liší. Tím nejčastěji užívaným je koncept pěti lidských ras, které jsou morfologicky i geograficky dobře vymezené – europoidní, mongoloidní, negroidní, australoidní a kapoidní.
Co je to řasa : Řasy jsou jednoduché fotosyntetizující organismy, tradičně řazené mezi nižší rostliny. Ve skutečnosti jsou řasy seskupením nepříbuzných skupin organismů a jen některé z nich jsou blízké rostlinám. Mezi řasami najdeme jednobuněčné i mnohobuněčné formy, tělo mnohobuněčných řas je tvořeno stélkou.
Co je to stélka u hub
Stélka (thallus) je označení pro těla bezcévných rostlin a některých řas či hub. Ta nejsou členěná (diferencovaná) na jednotlivé orgány, jimiž je u cévnatých rostlin kořen, stonek a list.
Co je to stélka u rostlin : Stélka (thallus) tvoří tělo nižších rostlin (též Thallobionta). Jedná se o jednobuněčné či vícebuněčné tělo, u kterého není rozlišen stonek, listy či rhizoidy (± vyvinutější zástupci mají podobnou diferenciaci těla a pletiv jako vyšší rostliny).
Jejich počet se odhaduje mezi 40.000 a 1 milonem druhů. Řasy jsou, fotosyntetizující organismy s jednoduchou stavbou těla, vývojově o polovinu mladší, než sinice, cca 1,5 milliardy let, jejich buňky mají jádro (tzv. Eukaryota) a jejich barva je dána různými pigmenty – podle barvy také taxonomicky řasy rozlišujeme.
Chaluhy čili hnědé řasy (Phaeophyceae, Fucophyceae) jsou eukaryotické mnohobuněčné organismy z říše Chromalveolata, kmene Stramenopila. Žijí především v mořské vodě, kde dokáží díky své schopnosti fotosyntetizovat vyprodukovat obrovské množství biomasy.
Co je to Zelenivka
Zelenivky jsou řasy (autotrofní eukaryotické organismy) s jednobuněčnou (bičíkaté, kokální) nebo mnohobuněčnou stélkou (vláknitá, heterotrichální), žijí jednotlivě nebo tvoří kolonie či cenobium. Jednotlivé řády mají různou morfologii stélek. Řád Protosiphonales je charakteristický mnohojadernou cenoblastickou stélkou.Houby, nebo-li fungy, představují skupinu živých jednobuněčných i mnohobuněčných organismů, které nejsou schopny fotosyntézy. Mohou parazitovat na živočiších, rostlinách, nebo jiných houbách. Dříve byly řazeny k rostlinám, nyní mají svou samostatnou říši.Lišejník (latinsky Lichen), někdy lichenizovaná houba, je symbiotické společenství houby (mykobionta) a řasy či sinice (tedy fotobionta neboli fykobionta). Vědecký obor studující lišejníky se nazývá lichenologie. Fotobiontem je řasa nebo sinice, mykobiont je vřeckovýtrusná nebo vzácně i stopkovýtrusná houba.
Tělo hub není členěno na jednotlivé orgány, a proto se nazývá stélka. Ta je složena z propletených houbových vláken (hyfa), která vytváří podhoubí. U mnohých hub vyrůstá z podhoubí plodnice. Systém podhoubí může dosáhnout obrovských rozměrů.
Jak se nazývá tělo vyšších rostlin : Stavba těla
Některé rostliny (zpravidla vodní řasy) jsou jednobuněčné. Jednobuněčné a necévnaté mnohobuněčné rostliny jsou označovány jako stélkaté. Jejich tělo se nazývá stélka.
Kolik je řas na oku : Lidské spodní víčko obsahuje 75-80 řas rozptýlených ve třech až čtyřech řadách, zatímco horní víčko má 90-160 řas rozptýlených v pěti až šesti řadách.
Proč se dělají řasy v akváriu
Nedostatečné či kolísavé množství CO2 je v akváriu základní kamenem pro vznik problému s řasami. Dalším takovýmto kamenem je nedostatečná údržba a výměna vody a samozřejmě špatná cirkulace vody v akváriu.
Kelpa neboli Ascophyllum nodosum je mořská řasa zelenohnědé barvy, která se vyskytuje na pobřeží moří a oceánů po celém světě od Irska přes Japonsko až po Kanadu. Prokazatelné účinky má užívání prášku z kelpu především u lidí s nedostatkem jódu, který se může projevit obezitou nebo chronickou únavou.Hnědé řasy
Jedná se o mikroskopické sladkovodní i mořské rozsivky a jejich mořské mnohobuněčné příbuzné, chaluhy, jejichž stélka může dosahovat i mnoha metrů. Fosilní schránky rozsivek vytvořily mohutné vrstvy zemin. Tento diatomit se používá i jako doplněk stravy pro vysoký obsah křemíku.
Co je to Cenobium : Cenobia představují zvláštní typ kolonie, která má určité znaky mnohobuněčné stélky. Počet buněk odpovídá mocnině 2n, všechny buňky patří k jedné generaci. Buňky jsou různým způsobem spojeny a pravidelně uspořádány. V cenobiu se projevují počátky specializace buněk a integrační tendence.