Charakteristika se zpravidla dělí na charakteristiku vnější (tedy popis toho, co vidíme, jak postava vypadá) a charakteristiku vnitřní (popis toho, co na první pohled vidět tak úplně nemůžeme, tedy popis vlastností). Aby si čtenář mohl postavu co nejlépe představit, je vhodné začít vnější charakteristikou.1. Úvod – stručné seznámení s charakterizovanou osobou/zvířetem… 2. Vlastní charakteristika – vnější (vzhled, nápadné znaky – příliš se neliší od popisu), následuje vnitřní charakteristika (vlastnosti, povahové rysy, projevy chování, oblíbené činnosti a záliby, zvyky nebo zlozvyky atd.)Při psaní charakteristiky osoby se vám nejvíce budou hodit přídavná jména, slovesa (ve spojení s podstatnými jmény) a přirovnání. Popis by měl být zároveň logický a květnatý, aby čtenář nabyl dojmu, že ji zná stejně dobře jako vy a sám by o ni dokázal vyprávět dál, aniž by ji kdy poznal osobně.
Jak se píše popis postavy : Pamatuj, že čtenář nemusí znát dle jmen ostatní postavy a nesmí se tedy vynechat důležité události, momenty. Naopak odvyprávět celý příběh scénu po scéně potřeba není. Když popisuješ postavu, měl by ses věnovat hlavně jí, jakmile jde např. o seriálovou postavu a ty popisuješ děj celé epizody, je to špatně.
Jak se dělá charakteristika
Charakteristiku lze dělit na:
- přímá – vlastnosti se vyjadřují přímo (je milá)
- nepřímá – vlastnosti se uvádí jako příklady jednání (každému bez váhání pomůže)
- vnější – popisuje vnější vzhled (má modré kalhoty a červené triko) – jde tedy o popis.
- vnitřní – zabývá se povahovými vlastnostmi (je laskavá a obětavá)
Co napsat do uvodu charakteristiky : Charakteristika je slohový útvar, který vystihuje charakter člověka, případně zvířete nebo věci. Popisujeme v ní nejen vnější znaky objektu, ale také jeho povahové rysy, vlastnosti, zájmy, schopnosti a vztah k druhým lidem.
Ve svém jednání se u jednotlivců projevují charakterové vlastnosti. Mohou být pozitivní i negativní. Pozitivní – ochotna, laskavost, pravdomluvnost, poctivost, pečlivost, rozvážnost, upřímnost, tolerance, věrnost…. Negativní – lhostejnost, lenost, závist, nenávist, zbabělost, nedbalost, nedůvěřivost, ignorace,….
Budete-li charakterizovat člověka, bude Vás zajímat zejména to, jak vypadá, jaké oblečení nosí, nebo jaký má styl. Budete-li charakterizovat například nějaké místo, třeba svůj domov, budete u vnější charakteristiky opět popisovat, jak to u Vás vypadá. Další pohled je jednoznačně vnitřní charakteristika.
Jaké jsou hezké vlastnosti
Pozitivní – ochotna, laskavost, pravdomluvnost, poctivost, pečlivost, rozvážnost, upřímnost, tolerance, věrnost…. Negativní – lhostejnost, lenost, závist, nenávist, zbabělost, nedbalost, nedůvěřivost, ignorace,….Povahové typy
- Sangvinik – veselý, otevřený a bezstarostný.
- Cholerik – nesnáší, když nemá pravdu, potřebuje vyhrávat.Je tvrdohlavý a cílevědomý.
- Flegmatik – klidný až lhostejný, mírumilovný, vyrovnaný a poměrně spolehlivý.
- Melancholik – uzavřený, tichý, přecitlivělý a vážný.
Ve svém jednání se u jednotlivců projevují charakterové vlastnosti. Mohou být pozitivní i negativní. Pozitivní – ochotna, laskavost, pravdomluvnost, poctivost, pečlivost, rozvážnost, upřímnost, tolerance, věrnost…. Negativní – lhostejnost, lenost, závist, nenávist, zbabělost, nedbalost, nedůvěřivost, ignorace,….
Navenek můžeme popsat povahu pomocí lidských vlastností, kladných nebo záporných povahových rysů, jako jsou přítelský/nepřátelský, poctivý/nepoctivý, aktivní/líný, spolehlivý/nespolehlivý, pravdomluvný/lhář a tak podobně. Povaha člověka tedy do značné míry ovlivňuje vztah člověka k práci.
Jak popsat povahu člověka : Navenek můžeme popsat povahu pomocí lidských vlastností, kladných nebo záporných povahových rysů, jako jsou přítelský/nepřátelský, poctivý/nepoctivý, aktivní/líný, spolehlivý/nespolehlivý, pravdomluvný/lhář a tak podobně. Povaha člověka tedy do značné míry ovlivňuje vztah člověka k práci.
Co jsou povahové vlastnosti : Jsou pojímány buď jako popisné charakteristiky osobnosti, tj. zobecnění projevů chování, nebo – častěji – jako jeho vnitřní determinanty (dispozice, rysy).. Mezi psychické vlastnosti řadíme například temperament, schopnosti, charakter, motivy, postoje.