Jak se píše jsme?
Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).Při psaní zájmen my a mi je nejdůležitější uvědomit si, jestli zájmeno zastupuje pouze jednu osobu nebo jestli se týká více osob. Pokud mluvíme o 2 a více lidech, musíme napsat Y. Jestliže se věta vztahuje na jednu jedinou osobu, píšeme I měkké.časování

rod číslo jednotné číslo množné
mužský životný i neživotný mužský životný
činné bavil se bavili se

Kdy se píše li ly : LI, když je podmět v mužském rodu životném. Ptáme se ukazovacím zájmenem TI. Ti muži zpívali. LY, když je podmět v mužském rodu neživotném.

Jak se píše děti byly

Je totiž potřeba si pamatovat, že zatímco dítě (v jednotném čísle) je rodu středního, děti (v množném čísle) jsou rodu ženského. Tomu odpovídají i zakončení slovesných tvarů. Vždy píšeme, že děti byly, děti si hrály, děti skákaly, děti plakaly (nikoli děti byli, děti si hráli, děti skákali, děti plakali).

Jak se píše děti šly : Pozn.: Podstatné jméno dítě je v čísle jednotném rodu středního, v množném čísle však ženského, a v přísudku proto píšeme tvrdé ‑y: Děti seděly v koutě a ani nedutaly.

Pro dnešek se spokojím s tím, že připomenu rozdíl mezi slůvky MI a MY. MI je 3. pád zájmena já. Pokud můžete ve větě nahradit „mi“ tvarem „mně“, aniž by se změnil význam sdělení, pak je namístě psát ho s měkkým i.

Slovní spojení my všichni (nikoli mi všichni) se často objevuje v souvislosti se shodou přísudku s podmětem. V některých případech je totiž podmět ve větě nevyjádřený a ani z kontextu nelze vysledovat, kdo konkrétně byl v podmětu zastoupen.

Kdy se píše iy na konci

V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.Podmět nevyjádřený není ve větě vyjádřen, ale víme, o koho/co se jedná. Chceš [ty] kousek čokolády Podmět všeobecný není ve větě vyjádřen a ani netušíme, o koho přesně se jedná. V televizi dávali [oni] film.Pamatujte si tedy, že slova dítě, oko a ucho jsou v jednotném čísle středního rodu, zatímco v množném čísle jsou ženského rodu. A podle rodu jména se vždy řídí koncovka v přísudku. A právě proto dětem, očím a uším to tvrdé Y sluší. protože je tam gramaticky správně!

Pro psaní ú s čárkou a ů s kroužkem je nejčastěji rozhodující to, kde ve slově dlouhé u stojí. Pokud se nachází na jeho začátku, píšeme vždy a bezpodmínečně ú s čárkou. Pokud stojí uvnitř tohoto slova nebo na jeho konci, píšeme většinou ů s kroužkem. Pokud se nejedná o citoslovce nebo cizí slova.

Jak se píše děti mely : Máme ty děti, ty oči a ty uši. V množném čísle jsou tedy tato tři jména rodu ženského. A podle toho se řídí také rod koncovky v přísudku. Protože je slovo v množném čísle ženského rodu, musí mít jeho přísudek v minulém čase také koncovku ženského rodu, tedy koncovku -Y.

Jak se píše lidi : pádu množného čísla je spisovný tvar lidé, lidi je nespisovný. Slovo člověk je mužského životného rodu, proto v přísduku píšeme měkké I, tedy lidé byli skvělí.

Jak psát mi my

Pokud můžete ve větě nahradit „mi“ tvarem „mně“, aniž by se změnil význam sdělení, pak je namístě psát ho s měkkým i. MY je osobní zájmeno označující skupinu osob, jejíž jsem součástí. Pro kontrolu si zkuste říct třeba „my všichni“, když věta nezmění význam, napište y.

Velmi zjednodušeně: My se pojí se jménem, Mine jako přivlastňovací zájmeno stojí samostatně. Příklady: This is my house. This house is mine. Viz Přivlastňovací zájmena.Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.

Jaké i se píše na konci příjmení : měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.