Slovo ulice je obecné, proto píšeme, jak už jsme uvedli, malé písmeno. V číslovce začíná název, tedy při jejím slovním přepisu použijeme velké písmeno. Pokud (a to je častější) začneme číslicí, je velké písmeno obsaženo jakoby v ní a za tečkou má už následující slovo písmeno malé. Tedy: ulice 28.Oficiální názvy, psané s velkým písmenem, se užívají v administrativně‑právních textech (např. K dopisu Ministerstva dopravy sdělujeme…). V ostatních typech textů je možno tyto názvy psát jak s malým, tak s velkým písmenem.S malým písmenem zůstávají: obecná pojmenování: dům, restaurace, hotel, chrám… názvy kostelů, bazilik a kaplí: chrám sv.
Kdy se píše velké písmeno v názvu : Základní pravidlo zní: v prvním slovu názvu píšeme vždy velké počáteční písmeno, u dalších slov je pak rozhodující, zda se jedná o jména vlastní, nebo obecná. Pokud se jedná o jména vlastní, řídíme se základním pravidlem, že ve vlastních názvech píšeme vždy velké počáteční písmeno.
Jak se píše ulice u nádraží
Masaryka/ -ulice, náměstí, nábřeží, park, hotel, restaurace, dům – pokud začíná předložkou, pak se píše velkým začátečním písmenem nejen předložka, ale také první slovo po předložce /ulice U Nádraží, ulice Na Dlouhém lánu, hotel U Bílého beránka, restaurace U Bílého koníčka, dům U Černého vola/.
Jak se píše Hlavní město Praha : S velkým písmenem se výraz město uvnitř věty píše jen tehdy, když je součástí zeměpisného jména: Město Albrechtice, Město Libavá, Nové Město na Moravě. Spojení hlavní město Praha se píše s malým h-, pokud označuje město. Ale pokud označuje kraj, píše se s H-: kraj Hlavní město Praha.
Psaní názvů nádraží, stanic a zastávek
Velké písmeno se píše pouze tehdy, označují‑li tyto názvy stanice městské hromadné dopravy: Smíchovské nádraží, Nádraží Holešovice, Hlavní nádraží (v Praze, Brně apod.).
V bezpředložkových názvech měst a obcí píšeme vždy velká všechna počáteční písmena: Hradec Králové, Havlíčkův Brod, Velké Meziříčí, Hrochův Týnec, Josefův Důl, Lázně Bohdaneč (ale lázně Luhačovice, zde slovo lázně není součástí názvu města, Lázně Luhačovice je už název největší lázeňské společnosti v tomto městě).
Jak napsat Jizni Morava
Pamatujte si tedy, že ve všech názvech krajů píšeme velké písmeno je v přídavných jménech, slovo kraj v těchto spojeních hraje roli obecného názvu.Mezi 3 základní pravidla pro psaní velkých písmen patří následující: Vlastní jména (jména osob, měst, řek, států, organizací apod.) Vyjádření zvláštního vztahu k osobě či věci (v dopisech apod.) Začátek větného úseku (včetně nadpisů a titulků)Pamatujte si tedy, že ve všech názvech krajů píšeme velké písmeno je v přídavných jménech, slovo kraj v těchto spojeních hraje roli obecného názvu.
spojení jižní Čechy (případně západní, severní či východní) nejsou oficiálními názvy nějakého konkrétního území, píšeme tedy malé počáteční písmeno. Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod.
Jak se píše Brno město : statutární město Brno
Základem je zeměpisný název (Brno, Praha, Hradec Králové). Druhý typ názvu vznikne předsunutím výrazů město, statutární (nebo hlavní) město, obec, městys před zeměpisný název: statutární město Brno, hlavní město Praha, obec Semice. Předsunutý výraz se podle zákona o obcích (č. 128/2000 Sb.)
Jak napsat Karlovy Vary : Ve víceslovných názvech obcí, městysů a měst neobsahujících předložky ani spojovník se píšou u všech plnovýznamových slov velká písmena: České Budějovice, Velké Karlovice, Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Sedm Dvorů, Hora Svatého Šebestiána, Lázně Bohdaneč (ale lázně Poděbrady, oficiální název města je Poděbrady).
Jak se píše Nové Město na Moravě
S velkým písmenem se výraz město uvnitř věty píše jen tehdy, když je součástí zeměpisného jména: Město Albrechtice, Město Libavá, Nové Město na Moravě. Spojení hlavní město Praha se píše s malým h-, pokud označuje město.
S velkým písmenem se výraz město uvnitř věty píše jen tehdy, když je součástí zeměpisného jména: Město Albrechtice, Město Libavá, Nové Město na Moravě. Spojení hlavní město Praha se píše s malým h-, pokud označuje město. Ale pokud označuje kraj, píše se s H-: kraj Hlavní město Praha.Výrazy ulice, třída, náměstí, nábřeží, most, sady, alej, kolonáda, pokud označují veřejné prostranství, se píšou vždy s malým písmenem, a to bez ohledu na to, zda stojí na prvním, nebo na druhém místě (obecné výrazy ulice, třída se, zejména v adrese, obvykle neuvádějí): Česká ulice, ulice Bratří Čapků, Národní třída, …
Jak se píše jih : K vlastním jménům se řadí i výrazy západ, východ, sever, jih, pokud pojmenovávají území podle světových stran: Západ (= západní země), Východ (= východní země), Sever (= severní země, sever USA), Jih (= jižní země, jižní část USA) a také Riviéra (= pobřeží Ligurského moře od Marseille k La Spezii).