Jak se píše odborný popis?
Už z názvu slohového útvaru – odborný popis – je patrné, že se jedná o takový typ textu, který bude muset být napsán velmi přesně a precizně. A to je také očekáváno. Popisujeme-li totiž odborně např. nějaký vynález, přístroj, je třeba brát v potaz čtenáře našeho textu a jeho znalost o daném oboru.Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky. Je dobré si dát pozor na opakování slov, především slovesa „být“. Popis může být prostý a odborný. Popis prostý dbá na názornost, popis odborný na přesnost.Popis je slohový útvar, kterým podáváme informace o tom, jak vypadá určitá věc, osoba, objekt…, z čeho se skládá, jaké mají jednotlivé části vlastnosti atd. Popisovat tedy můžeme osoby, zvířata, věci, lidskou činnost nebo přírodní děje. Popis většinou začínáme celkovým pohledem a pak popisujeme jednotlivosti.

Co musí obsahovat popis obrázků : Úvod – název obrazu, hlavní motiv. Hlavní část popisu – popředí, střed obrazu, pozadí Závěr – celkový dojem.

Co patří do odborného stylu

Základními znaky takového stylu jsou věcná správnost a objektivita (případné zděšení nad medvědem bychom tedy v čistě odborném článku nalézt rozhodně neměli), úplnost, přesnost, přehlednost a především fakta. Typ odborných textů zpravidla vyhledáváme a čteme, abychom se dozvěděli něco konkrétního.

Jak se píše odborny styl : Základní znaky textů odborného stylu:

Jednoznačnost a přesnost – z toho vyplývající použití odborných termínů. 2. Text nemusí být barvitý a bohatý na slovní zásobu, ale stručný, jasný, pravdivý a objektivní.

popis prostý – usiluje o co největší názornost. popis odborný – usiluje o co největší přesnost. popis umělecký, líčení (tzv. subjektivně zabarvený popis) – kromě výčtu znaků vyjadřuje též nálady a pocity, tj.

Závěr. Text pak musíte ukončit závěrem, kde můžete vyzdvihnout ty nejdůležitější vlastnosti předmětu, případně dodat nějaké nové podstatné informace, které se do těla z nějakého důvodu nevešly.

Jak začít popis obrazů

1. Úvod – jméno autora, název, doba vzniku, styl, hlavní motiv 2. Hlavní část popisu → Popředí (první plán) → Střední část (druhý plán) → Pozadí (třetí plán) 3. Závěr – celkový dojem, barva, technika, kontrast…Charakteristickým znakem odborného textu jsou odborná terminologie a pojmové syntaktické konstrukce. Celistvý, uzavřený, spojitý útvar znakové povahy, který je výsledkem záměrné komunikační aktivity člověka a jehož cílem je informovat a komunikovat myšlenky a teorie různých vědních oborů.Odborný text vyžaduje jasné vyjadřování bez kudrlinek. Krátké a úsečné věty jsou stejně nevhodné jako dlouhá a nepřehledná souvětí. Vyhněte se také slangovým a hovorovým výrazům. Odborné termíny volte v závislosti na čtenářích, případně je dostatečně vysvětlete.

Rozlišujeme: popis prostý popis odborný popis umělecký (líčení)

Jak napsat subjektivní popis : SUBJEKTIVNÍ POPIS = LÍČENÍ

– umělecký a barvitý popis vnímaný očima autora (např. popis domu, krajiny, přírody…) – vyplývá ze vztahu autora k dané věci, proto používá slova citově zabarvená (sluníčko, zvířátko…), personifikaci (sluníčko vykukuje, nebe pláče…), přirovnání (oči jako pomněnky…)

Kolik Odstavcu má mít popis : – Popis i charakteristika jsou členěny na odstavce. – Popis i charakteristika by měly obsahovat úvod, hlavní část a závěr.

Co obsahuje odborný text

Odborný text je výsledkem záměrné komunikační aktivity člověka a jehož cílem je informovat myšlenky a teorie různých vědních oborů. Charakteristickým znakem odborného textu jsou odborná terminologie a pojmové syntaktické konstrukce.

Mezi útvary odborného stylu patří:

  • výklad,
  • odborný popis,
  • úvaha,
  • esej.

SUBJEKTIVNÍ POPIS = LÍČENÍ

– umělecký a barvitý popis vnímaný očima autora (např. popis domu, krajiny, přírody…) – vyplývá ze vztahu autora k dané věci, proto používá slova citově zabarvená (sluníčko, zvířátko…), personifikaci (sluníčko vykukuje, nebe pláče…), přirovnání (oči jako pomněnky…)

Co všechno patří do charakteristiky : Charakteristika se zpravidla dělí na charakteristiku vnější (tedy popis toho, co vidíme, jak postava vypadá) a charakteristiku vnitřní (popis toho, co na první pohled vidět tak úplně nemůžeme, tedy popis vlastností).