hodný, laskavý, příjemný jsou hlavní synonyma "milý" v tezauru čeština.- vzory, skloňování a stupňování – Pančelčino. Tvrdá, měkká a přivlastňovací. Milý i milí, milá a milé, ale jen cizí. Cizí, cizejší a nejcizejší.Přídavné jméno milý ve významu sympatický není příbuzné slovo od vyjmenovaného slova mýlit se, proto jej píšeme s měkkým I po m.
Jak oslovovat Lukase : Věra – (Věruška, Věrunka) – Věri, Lukáš – (Lukášek) – Luki. Domácké podoby jmen se uplatňují téměř výhradně v soukromých, důvěrných projevech, a to především v mluvené podobě.
Jaké i se píše po slově
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.
Jak se píše hl m Praha : S velkým písmenem se výraz město uvnitř věty píše jen tehdy, když je součástí zeměpisného jména: Město Albrechtice, Město Libavá, Nové Město na Moravě. Spojení hlavní město Praha se píše s malým h-, pokud označuje město. Ale pokud označuje kraj, píše se s H-: kraj Hlavní město Praha.
Chceme-li být v češtině zdvořilí, musíme oslovovat pádem. Když budeme psát úřední dopis panu Novákovi, oslovíme ho vážený pane Nováku, nikoli vážený pane Novák. Oslovení prvním pádem, tedy například pane Novák, patří do tzv. běžně mluveného jazyka, tedy do neformální nespisovné komunikace.
Lásko, miláčku, brouku, zlato, ale taky bobíčku, broučínku či lásečko. Možností, jak oslovovat partnera, je celá řada. Někdo si život bez zdrobnělin nedokáže představit, jiný při slově koťátko padá do mdlob.
Jaké i se píše na konci slova
Pro psaní koncovek je důležité rozlišení měkkých a tvrdých přídavných jmen, viz téma druhy přídavných jmen. U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech!Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).Víceslovné názvy částí města a městských čtvrtí mají velké počáteční písmeno v každém slově. Tyto názvy bývají zpravidla dvouslovné, jako např. již zmíněné Severní Předměstí v Plzni, dále třeba v Praze Zahradní Město, Jižní Město, Staré Město, Malá Strana a další.
Výrazy městská část nebo městský obvod, označující organizační složky příslušného města, se píšou vždy s malým písmenem: starosta městské části Praha 11, internetové stránky městské části Brno‑Líšeň, městský obvod Plzeň 3.
Jak oslovovat milenku : Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastější přezdívkou je podle průzkumu Zlato (20 %), následované Miláčkem (17 %), Láskou (14 %) a Broučkem (7 %). Oslovení Prdelko používají 3 % účastníků průzkumu, přičemž muži osmkrát častěji než ženy.
Jak správně oslovit v mailu : Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.
Jak oslovovat Maříku
Mari, Maru, Májo, Majdo, Marinko… Vlastně je to poměrně variabilní jméno.
Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.Je totiž potřeba si pamatovat, že zatímco dítě (v jednotném čísle) je rodu středního, děti (v množném čísle) jsou rodu ženského. Tomu odpovídají i zakončení slovesných tvarů. Vždy píšeme, že děti byly, děti si hrály, děti skákaly, děti plakaly (nikoli děti byli, děti si hráli, děti skákali, děti plakali).
Jak se píše jeli : Píšeme-li větu „Děti jely na výlet. “ je na konci slova jely „y“. Píšeme-li větu „Děti a učitelé jeli na výlet. “ je na konci slova jeli „i“.