Jak se peče bochánek?
Takto připravené těsto zakryjte čistou utěrkou a nechte v teple 1–2 hodiny dobře nakynout. 5. Mazanec zapleťte podle návodu níže a pečte v troubě vyhřáté na 160 °C asi 40 minut, do zlatavě hnědé barvy.Vykynutý mazanec pomašlujeme rozšlehaným vejcem, posypeme mandlovými lupínky a nakonec jej navrchu prostřihneme nebo prořízneme do kříže. Pečeme 40–50 minut v troubě rozehřáté na 160 °C. Takto připravené těsto vypracujeme do bochánku a dáme na plech vyložený pečícím papírem kynout minimálně 1 hodinu na teplém místě.Ingredience na 3 bochánky:

500 g hladké mouky. 500 g polohrubé mouky. 250 g pískového cukru.

Proč se mi rozjede mazanec : Těsto musí dobře vykynout.

Jednou hned po vyhnětení a pak ještě jednou, když máme bochánek připravený na plechu. Málo vykynuté těsto v troubě prudce kyne a praská. Před vložením do trouby mazanec povlažíme na povrchu rozšlehaným vejcem a nastřihneme do kříže, aby měl kudy unikat vzduch.

Kdy začít péct beránka

Péct se začíná vždy v týdnu před svátky. Ideálním časem je podle Pavly Stoklasové středa, tak aby beránek vydržel chutný a měkký až do velikonočního pondělí pro pohoštění koledníků.

Jak dlouho péct piškotového beránka : Obě poloviny formy na beránka dobře vymažeme máslem a vysypeme moukou. Těsto vlijeme do jedné části formy a přiklopíme druhou půlkou formy. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi na 175 °C cca 45 minut. Upečení vyzkoušíme vpíchnutím špejle (po vytažení z těsta musí zůstat špejle čistá, suchá, bez zbytků těsta).

Pokud máte přece jen obavy, aby vám mazanec nepraskl, doporučuje se před koncem pečení snížit teplotu o dalších 50 stupňů, přikrýt mazanec alobalem nebo mastným papírem a takto pomalu zapékat. Před dopečením zapíchněte do mazance špejli a vytáhněte. Pokud se na ni těsto nelepí, mazanec je hotový.

Nejčastěji se setkáme v receptech s použitím hladké mouky, díky které bude mazanec krásně vláčný a rychle nakyne. V případě, že máme raději hutnější mazanec, zvolíme polohrubou mouku. Chybu neuděláme ani tehdy, pokud zvolíme polovinu hladké a polovinu polohrubé mouky, mazanec bude chutnat i tak skvěle.

Jak udělat aby mazanec nepraskl

Pokud máte přece jen obavy, aby vám mazanec nepraskl, doporučuje se před koncem pečení snížit teplotu o dalších 50 stupňů, přikrýt mazanec alobalem nebo mastným papírem a takto pomalu zapékat. Před dopečením zapíchněte do mazance špejli a vytáhněte. Pokud se na ni těsto nelepí, mazanec je hotový.Upečte mazanec: Nakynuté mazance dejte do předehřáté trouby a pečte na 170 °C (horkovzduch). Malý mazanec peču asi 30 – 45 minut. Hotový mazanec poznáte zapíchnutím špejle do středu. Po vytažení musí být suchá.A co dělat, aby nepraskl. Pokud beránek ve formě praskl, pravděpodobně jste dali větší než nutné množství kypřidla. Na 500 g mouky dáváme 1 sáček (13 g) kypřícího prášku (do piškotového těsta bez tuku prášek nepatří, těsto kypří dobře ušlehaný sníh z bílků).

Beránka nepečte v horkovzdušné troubě, ale klasicky, s ohřevem shora i zespoda. „Používám keramickou formu a v ní beránka peču 55 až 60 minut na 155°C,“ dodává Pavla Stoklasová. Upečený beránek se vyklápí z formy až poté, co těsto zchládne, jinak by se mohl polámat.

Jak dlouho se peče mazanec v horkovzdušné troubě : Pečeme v rozehřáté horkovzdušné troubě na 160 °C/ cca 40 minut.

Co udělat aby nepraskl mazanec : Pokud máte přece jen obavy, aby vám mazanec nepraskl, doporučuje se před koncem pečení snížit teplotu o dalších 50 stupňů, přikrýt mazanec alobalem nebo mastným papírem a takto pomalu zapékat. Před dopečením zapíchněte do mazance špejli a vytáhněte. Pokud se na ni těsto nelepí, mazanec je hotový.

Jak dlouho kyne těsto na bochánky

Dobře propracované těsto necháme kynout v teple asi 2 hodiny. Z těsta vytvoříme dva menší mazance, které dáme na plech vyložený pečícím papírem. Potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme plátky mandlí a necháme ještě asi 20 minut kynout. Pečeme v troubě předehřáté na 160°C asi 45 minut.

Pokud použijete zbytečně moc náplně, teplem se těsto začne vzdouvat, roztrhne se a náplň vyteče. U štrúdlu je potřeba, abyste jej na vrchní straně propíchali nebo nařízli, než jej vložíte do trouby. Díky tomu z něj bude zvolna odcházet pára a předejdete jeho prasknutí.Při pečení v horkovzdušné troubě nastavíme teplotu o přibližně čtvrtinu nižší než při pečení klasickém. Maso pečeme zpočátku zakryté víkem pekáče nebo alespoň alobalem, aby se nevysušilo. Větší kusy je výhodné péct zpočátku při nižší teplotě, tím dosáhneme šťavnatosti.

Kdy používat horkovzdušnou troubu : Horkovzdušné pečení je ideální pro přípravu pečiva typu sušenky či cukroví, ale používá se i na pečení masa, zeleniny a na sušení potravin na jedné nebo více úrovních současně. Přidáním páry se jídlo na povrchu lépe zapeče a bude křupavější.