Jak se platí nemocenská v roce 2023?
V prvních dvou týdnech trvání dočasné pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy, a to za pracovní dny. Od 15. dne trvání pracovní neschopnosti vyplácí nemocenské (OSSZ), a to za kalendářní dny (tj. včetně víkendů a svátků). Zákon nestanoví pro výplatu nemocenského určitý termín v měsíci.Prvních 14 dní pracovní neschopnosti zaměstnanec žádnou nemocenskou nedostává.Výše nemocenské se vypočítá z denního vyměřovacího základu, který se spočítá jako průměrný denní příjem ze 12 posledních kalendářních měsíců a sníží se o redukční hranice, které se každý rok mění. Do 1345 korun se započítává neredukovaný denní vyměřovací základ z 90 %.

Jak se vypočítá náhrada mzdy za nemoc : Nemocenské dávky vyplácí stát od 14. dne pracovní neschopnosti. Výpočet nemocenské dávky vychází z denního vyměřovacího základu (průměr hrubého příjmu za uplynulý rok přepočtený na den). Výpočet nemocenských dávek je pak 60 % z tohoto vyměřovacího základu, který je redukčními hranicemi ještě snížen.

Jak se platí nemocenská první tři dny

Zaměstnanci tak budou dostávat 60 procent denního vyměřovacího základu i za první tři dny nemoci. Náklady budou hradit zaměstnavatelé, těm se však současně snižují o 0,2procentního bodu odvody. Náhradu mzdy původně hradil zaměstnavatel až od čtvrtého dne do 14. dne nemoci.

Za jaké dny se vyplácí nemocenská : Zákon nestanovuje pro výplatu nemocenské konkrétní den v měsíci. Lhůta pro vyplacení je maximálně 30 dnů od chvíle, kdy zaměstnavatel doručí doklad pro nárok o výplatu dávky na správu sociálního zabezpečení. Vyplácí se tedy zpětně za daný měsíc, podobně jako výplata.

Za prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel zaměstnanci tzv. náhradu mzdy za nemoc (aktuálně včetně prvních 3 dnů nemoci – došlo ke zrušení tzv. karenční doby).

Dávky nemocenské se vyplácí zpravidla maximálně po dobu 380 kalendářních dnů ode dne, kdy vznikla pracovní neschopnost. Poté je možné ČSSZ požádat o prodloužení. Toto prodloužení je v maximální době 3 měsíců a může být provedeno opakovaně, nejvýše však o 350 kalendářních dní.

Kdy je lepší ukončit nemocenskou v pátek nebo v neděli

Za neomezený pohyb, který získáte pátečním ukončením neschopnosti, totiž tvrdě zaplatíte. Člověk, který bere například 15 000 hrubého, stoná od pondělí a nechá si nemoc ukončit v pátek, dostane vyplacenou nemocenskou ve výši 938 korun. Když mu neschopenka skončí v neděli, bude to o hodně víc – 1546 korun.Do 14. dne neschopnosti (bráno od vystavení neschopenky) platí náhradu mzdy zaměstnavatel, a to ve výši 60 % z redukovaného průměrného výdělku.Kontroly jsou prováděny na základě tzv. plánu kontrol, který si podle aktuální situace sestavuje OSSZ. Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“.

O kontrole logicky není člověk informován předem. Kontrola může přijít v kteroukoliv denní či noční dobu, ve všední dny i o víkendech. Může přijít i opakovaně a také v den ukončení neschopenky. Jedinou omluvou, pokud člověk pobírající nemocenské dávky není zastižen v době kontroly na uvedené adrese, je návštěva lékaře.

Jak poznat že u mě byla kontrola : Do neschopenky vám kontrolor vypíše datum a čas, připojí podpis a všechno je vyřízeno. V opačném případě – pokud vás doma nezastihnou – najdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. Následující ordinační den byste se pak měli dostavit k ošetřujícímu lékaři a celou věc vysvětlit.