Jak se píšou barvy?
Složená přídavná jména charakterizujeme jako přídavná jména skládající se alespoň ze dvou původně samostatných složek. Podle syntaktického vztahu mezi složkami můžeme rozlišovat složená přídavná jména souřadná (složky jsou na stejné úrovni, např.Koncovky přídavných jmen (jarní/mladý)

U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech! V 1. pádě množného čísla rodu mužského životného píšeme -Í (malí chlapci jako mladí chlapci).U přídavných jmen rozlišujeme tři druhy:

  • tvrdá (mladý, velký, hedvábný)
  • měkká (jarní, cizí, ranní)
  • přivlastňovací (Petřina, trenérův, maminčiny)

Jak se píšou dvě barvy : Proto zní současné doporučení takto: Označujeme-li složeným přídavným jménem dvě samostatné (tedy oddělené) barvy, píšeme mezi oběma částmi spojovník (např. žluto-zelený pruhovaný svetr, bílo-modré květované šaty, modro-žlutý míč, červeno-modro-bílá vlajka). Výjimkou je tradiční psaní slova černobílý.

Jak psát přídavná jména

Jak správně napsat I / Y v koncovkách přídavných jmen

  1. Pokud se koncovka přídavného jména nemění, jedná se o přídavné jméno měkké a pracujeme se vzorem jarní.
  2. Přídavná jména tvrdá píšeme zpravidla s Y, nicméně pozor na výjimky!
  3. U přídavných jmen měkkých píšeme vždy měkké I.
  4. Snadno.
  5. Pozor!

Kdy se píše Ovi a ovy : Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.

Pokud nejde o párový tělesný orgán, ale o nohy u stolu, případně o ručičky u hodin je zakončením koncovka –ami, která odpovídá vzoru žena. Příklady: Na hodinách byl ciferník s nevýraznými ručičkami. Stůl se čtyřmi nohami.

Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.

Jak se REDI barva

Například při nanášení vodou ředitelných barev stříkáním barvu ředíme přidáním nejvýše 2 až 5 % vody, zcela výjimečně 10 % vody. U syntetických nátěrových hmot musíme před nanášením stříkáním ředit více – přidáním 15 až 25 % ředidla. U nitrocelulózových barev dokonce přidáváme 35–50 % ředidla.Subtraktivní míchání barev

  1. žlutá + tyrkysová + purpurová = černá
  2. tyrkysová + žlutá = zelená
  3. žlutá + purpurová = červená
  4. purpurová + tyrkysová = modrá

Proto zní současné doporučení takto: Označujeme-li složeným přídavným jménem dvě samostatné (tedy oddělené) barvy, píšeme mezi oběma částmi spojovník (např. žluto-zelený pruhovaný svetr, bílo-modré květované šaty, modro-žlutý míč, červeno-modro-bílá vlajka). Výjimkou je tradiční psaní slova černobílý.

Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.

Jaké i se píše v koncovce Ovi : V takovém případě se musíme podívat na podstatné jméno, které u tohoto přídavného jména stojí (neboť obě se shodují v pádu, čísle a rodu). Pokud je toto jméno rodu mužského životného, v 1. nebo 5. pádu, pak vždy píšeme v koncovce –ovi měkké i (např.

Kdy se píše AMI a Amy : V případě, že v několikanásobném podmětu bude rod ženský a rod střední, popřípadě rod mužský – neživotný – bude se v přísudku – příčestí minulém psát y!!! 5. Přípony ami, emi, ími, ými a mi – musí být příponou slova, nesmí být součástí kořene slova – vždy se píše na konci i!

Jak se píše pánovi

Koncovka ‑ovi je běžná u obecných podstatných jmen a vlastních jmen skloňovaných podle vzoru „pán“ a u vlastních jmen skloňovaných podle vzoru „muž“ zvláště v případě, stojí‑li samostatně: dej to tomu pánovi u okna, mechanikovi se to nelíbilo, jdu k doktorovi, zavolej Richardovi, ozvi se Mojmírovi, Pavlovi, zavolej …

– pokud plechovku otevřete a nespotřebujete všechnu barvu, tak doporučujeme přelít do menší plechovky a nebo plechovku pořádně zavřít a skladovat dnem vzhůru. Tím zamezíte přísunu vzduchu do plechovky a barva vám vydrží delší dobu.Ředění barvy

To je nejčastější chyba, které se lidé u vodou ředitelných barev dopouštějí. Malé množství vody se do barvy dá přidat, ale pouze za účelem jemného doladění viskozity, například pro aplikaci stříkáním. Každá přidaná voda zhoršuje kryvost a vlastnosti nátěrového filmu, čímž způsobí jeho budoucí defekty.

Jak se dělá červená barva : Pokud se snažíte namíchat čistou červenou barvu, musíte dodržet určitý poměr barev. Ideální poměr by měl být zhruba asi 5 dílů červené a 1 díl modré. Pokud chcete namíchat světlejší odstín červené, můžete přidat více žluté barvy. Pokud chcete namíchat tmavší odstín červené, můžete přidat více modré.