Jak se skloňují nohy?
skloňování (1)

pád \ číslo jednotné duál
akuzativ nohu nohy
vokativ noho nohy
lokál noze nohou / nohách
instrumentál nohou nohama

Je poměrně dobře známo, že u těchto slov se (pokud mluvíme o těle) v 7. pádě množného čísla píše: rukama, nohama, očima, ušima. NIKOLI rukami, nohami, atd.V jednotném čísle není moc co řešit, podstatné jméno je středního rodu (to oko) a skloňujeme ho podle vzoru město (oko bez oka jako město bez města). V množném čísle ale může mít slovo oko dva tvary: oka (pokud mluvíme o oku na polévce, punčoše nebo pytlácké pasti) a oči (pokud mluvíme o části těla, díky které vidíme).

Jak se skloňuje slovo ruce : skloňování (1)

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ ruku ruce
vokativ ruko ruce
lokál ruce rukou / rukách
instrumentál rukou rukama

Jak se skloňuje rameno

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ rameno ramena
vokativ rameno ramena
lokál ramenu / rameni / rameně ramenech / ramenou, (nářečně, v Čechách) ramenouch*
instrumentál ramenem rameny

Jak roztáhnout prsty u nohou : Roztažení a stažení prstů: jinak též abdukce a addukce

Pasivně: Zkuste si oběma rukama roztáhnout prsty u nohy podobně, jako když rozevíráte vějíř, a dvě až tři sekundy se pokuste tuto pozici udržet. Pak si rukama stlačte prsty k sobě, jako když vějíř zavíráte, a opět se pokuste tuto pozici udržet dvě až tři sekundy.

Duál u podstatných jmen

Duálové tvary se vyskytují pouze tehdy, pokud mluvíme o částech těla: stojím nohama na zemi x stůl se třemi nohami. Pokud hovoříme o částech těla, používá se duál jako běžné množné číslo, tedy i v případě, že hovoříme o více než dvou nohou, očích atd.

Přejatá slova: psaní i/y po měkkých a tvrdých souhláskách

V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

Jak se Sklonuje ucho

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
dativ uchu uchům
akuzativ ucho ucha
vokativ ucho ucha
lokál uchu uchách

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ knížete knížata
vokativ kníže knížata
lokál knížeti knížatech
instrumentál knížetem knížaty

Oči, uši, ruce, nohy

Některé části těla, které máme párové, při skloňování také využívají duálové tvary. Jsou to OČI, UŠI, RUCE a NOHY. Pokud o nich mluvíme jako o částli těla člověka nebo zvířete, využíváme koncovku -A. Správně tedy píšeme: Slon zamával oběma ušima.

pán

pád jednotné číslo množné číslo
1.) pán páni
2.) pána pánů
3.) pánovi(-u) pánům
4.) pána pány

Jak se skloňuje poslanec : skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ poslance poslance
vokativ poslanče poslanci
lokál poslanci / poslancovi poslancích
instrumentál poslancem poslanci

Jak vypada zdrave chodidlo : Zdravé nohy mají přirozenou barvu, nejsou červené ani oteklé. Neobjevují se na nich otlaky nebo mozoly. Zdravá noha netrpí kožními problémy ani plísňovými onemocněními, například v oblasti nehtů. Pak tu máme pocitové zhodnocení zdraví vašich nohou.

Co dělat když mám těžké nohy

Noste volné oblečení, vyhýbejte se vysokým podpatkům, obuvi bez pevné podrážky a nekvalitní obuvi. Ideální jsou boty s podpatkem 3-5 cm. Od první fáze nemoci užívejte venofarmaka, tedy léky, které zlepšují žilní oběh, zpevňují žilní stěnu a průtok krve žilami. Žilní tlak sníží i kompresní punčochy a bandáže.

Dvojné číslo (duál) je mluvnická kategorie čísla vyjadřující dvojnost, párovost.S těmito dotazy se setkáváme pravidelně, hlavně se týkají podoby sedmého pádu; dotaz tedy zní, zda je správně utvořen tvar dvěmi nebo dvěma. Číslovky dva/dvě i oba/obě mají v sedmém pádě pouze tvar dvěma, oběma, tvar dvěmi neexistuje a nikdy v češtině neexistoval.

Kdy se píše byly a byli : Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).