Máme několik možností: spoje okapových systémů se provádí buďto letováním z obou stran, nebo letováním a nýtováním, nebo nýtováním a lepením. V současnosti jsou k dispozici navíc i okapové systémy, kde nemusíme nic pájet, lepit, ani nýtovat, ale díly spojíme pomocí speciálních spojek.Nýtování – pro nýtování okapů použijte nýty v materiálu a barvě odpovídajícím vašemu okapovému systému. Žlab pronýtujte dvěma nýty v jeho nejvyšších místech a tmel vytlačený ze spoje dovnitř žlabu pravidelně rozetřete vlhkým prstem. Spoj tak bude dokonale utěsněn.Pokud je potřeba žlaby krátit, použijte kotouč na řezání tenkého plechu, pilku na železo nebo nůžky na plech. V žádném případě na krácení lakovaných materiálů nepoužívejte flexu! Při řezu totiž vznikají vysoké teploty, které spálí protikorozní ochranu plechu. Řez je pak zakalený a roztřepený a dochází brzy ke korozi.
Jak opravit diru v okapu : Občas stačí dílem okapu jen pootočit, popřípadě dotáhnout kotvící systém. Protékající spoj lze také utěsnit i lepidlem. Nakonec je možné okap, zejména pokud jde o oblíbený pozinkovaný plech, natřít ochrannou barvou, což zvýší jeho odolnost a životnost.
Jak pripevnit okapy
V případě potřeby umístěte mezi klasické svodové trubky ještě sběrač dešťové vody, a to stejně snadným způsobem – zasunutím do sebe. Svody se připevňují po nejvíce 2 metrech odpovídajícími objímkami (objímky na pozinkované okapy a objímky na hliníkové okapy) pomocí hmoždinek a trnu do zdi domu.
Jak Pridelat svody : Správné kotvení dešťových svodu do zateplené fasády
Dešťové svody lze kotvit přímo do izolace s použitím ZOFI HS hmoždinky do izolace s krytkou pro šroubovací objímky svodu. Tyto kotvící hmoždinky tvoří PVC závrtný vrut s pozinkovanou závitovou tyčí pro našroubování objímky svodu (s maticí M10).
K ohýbání použijte buď speciální ohýbačku háků, nebo háky ohněte ve svěráku přes trubku o průměru alespoň 20 mm. To je důležité, aby byl ohyb plynulý a hák se nepoškodil. Při ohýbání háků nezapomeňte na to, že přední hrana okapního žlabu musí být oproti zadní hraně nižší přibližně o 6 mm.
Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.
Jak napojit okap do sudu
Elegantnější verzí svodu dešťové vody do sudu je určitě pomocí klapek nebo sběračů. Klapky lze jednoduše namontovat do stávajících svodů těsně nad úroveň hrany sběrné nádoby. Fungují na jednoduchém principu: Vyklopí se ven ze svodové roury, ta se tím uzavře a veškerá voda pak stéká do sudu.Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).Opravy pomocí kusu sádrokartonu
V tomto případě, kdy vznikla větší díra, použijeme k jejímu překrytí kus sádrokartonové desky. Výhodné je odřezat poškozenou část sádrokartonové desky nožem na sádrokarton tak, aby vznikl tvar s rovnými hranami. To vám umožní snadnější přípravu náhradního kusu sádrokartonu.
SPRAY-KON FOIL je speciální kontaktní lepidlo pro lepení parotěsných fólií na kovové profily (CD, UD, CW, UW, …). Lepidlem lze lepit parotěsné fólie k sobě navzájem. Návod k použití: Lepidlo naneseme na kovový profil, necháme odvětrat cca 1minutu, folii přilepíme rukou.
Kolik stojí montaz okapu : Klempířské práce a služby s tím spojené
Příkladem může být ceník klempířských prací, který se týká montáže jak žlabů, tak i okapových svodů. V tomto směru se ceny pohybují v řádech 100 – 200 korun za běžný metr, který je na náš dům nainstalován.
Jak kotvit svody : Správné kotvení dešťových svodu do zateplené fasády
Dešťové svody lze kotvit přímo do izolace s použitím ZOFI HS hmoždinky do izolace s krytkou pro šroubovací objímky svodu. Tyto kotvící hmoždinky tvoří PVC závrtný vrut s pozinkovanou závitovou tyčí pro našroubování objímky svodu (s maticí M10).
Jak udělat svod z okapu
Rychlý a jednoduchý způsob, jak dešťovou vodu zachytit je zkrácení okapového svodu a umístit pod svod sběrnou nádobu, ze které budeme vodu následně odebírat vrchem, nebo pomocí kohoutku na spodní straně. Nevýhodou tohoto řešení je omezená regulace hladiny vody v sudu. Při velkém dešti často dochází k přetečení.
Než začnete nakupovat komponenty
- Na 10 m žlabu připadá jeden svod.
- Háky se rozmísťují po 80–120 cm, u plastu 40–50 cm.
- Držáky svodu (objímky) se dislokují po 1,5–2 m.
- Hák nesmí být v místě spojení žlabu.
- Háky naopak musí být cca 15 cm od obou krajů kotlíku.
Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry.
Jaký má být sklon okapu : Minimální normový sklon žlabu je 0,5 % (tzn. 5 mm na 1 m délky) Přední okraj žlabu se umísťuje o cca. 10 mm níže pro případ ucpání a přetečení