Nůž Také nůž se drží v horní části rukojeti mezi prostředníkem a palcem. Rozhodně ho nedávejte do úst a neolizujte. Také je potřeba pamatovat na to, že na určitá jídla jsou potřeba speciální nože a i vidličky.Nůž a vidlička se totiž drží jinak a zde přichází pro leckoho zmíněné překvapení. Správné držení vidličky a nože vypadá takto. Držíme je shora tak, že se jejich střenka opírá tupým koncem o vnitřek naší dlaně a ukazováček leží shora na konci střenky. Držení shora tak, že konce střenky míří z dlaní ven není elegantní.Při konzumaci těstovin se jako základní příbor používá lžíce a vidlička. Máme-li k jídlu špagety, hroty vidličky opíráme o prohlubeň lžíce a takto si je pomáháme namotat. Lžíci tedy držíme v ruce levé a do úst vkládáme pouze vidličku. Chceme-li jídlo přerušit, nikoliv ukončit, příbor na talíři překřížíme.
Jak správně drzet příbor : Správné držení příboru
Příbor držte tak, abyste v ruce svírali horní dvě třetiny rukojeti. Zápěstí se nemá dotýkat stolu. Příbor držíme tak, že konce střenek tlačíme do středu dlaně. Vidličku držíme hroty dolů.
Na jaké straně se nosí nůž
Nosí se na pravé nebo levé straně Záleží na preferencích nositele nebo na dalším vybavení. Nedoporučuji nosit nůž vzadu,jednak jej může snadno někdo odcizit a při nečekaném pádu vzad i bolestivé zranění.
Jak spravne nabrousit nůž : Broušení nožů pomocí ocílky
- Ocílku uchopte do své nedominantní ruky, špička by měla být výše než rukojeť.
- Nůž pevně uchopte do dominantní ruky.
- Vůči ocílce držte nůž přibližně v úhlu 20 stupňů.
- Při broušení se držte dolní poloviny ocílky.
- Každou stranu nože přejeďte šestkrát až osmkrát vždy tahem rukojeti k sobě.
Z praktického hlediska ale také jíte pomaleji, usnadňujete tělu trávení a díky receptorům v prstech si už nikdy nespálíte jazyk! Přesvědčte se o tom, že jíst rukama je mnohem lepší. Vedle spousty cenných výhod také ušetříte čas při mytí nádobí.
Zatímco pro menu o dvou chodech platí staré známé: Polévková lžíce a nůž leží vpravo. Vidlička leží vlevo.
Jak správně stolovat
Během stolování byste měli sedět vzpřímeně, s rovnými zády. Nohy pod stolem by neměly být překřížené. Tradiční etiketa také velí, že ženy by měly mít nohy u sebe, muži je mohou mít mírně rozkročené. Během jídla bychom se neměli opírat o opěradlo a mít lokty na stole.Důležité je kultivované nabírání pokrmů překládacím příborem nebo kleštičkami. Nikdy nenabíráme jídlo svou vlastní vidličkou či lžičkou. Lžíci držíme vespod a mezi lžíci a vidličku dáme prostředník, aby vznikly kleštičky. Pokud se nám nedaří držet překládací příbor v jedné ruce, můžeme pokrm nabírat oběma rukama.Zakázané jsou pružinové obušky, vrhací hvězdice, boxery a praky s opěrkou. U nožů s automatickým otvíracím mechanismem (vystřelovací a vyhazovací) je rozhodující délka – s celkovou délkou pod 12 cm a délkou ostří pod 5 cm jsou dovolené, jinak jsou zakázané.
Každá armáda má vlastní vojenský nůž
Češi a Finové používají nože s pevnou čepelí. Švýcaři preferují multifunkční zavírací nože.
Na jaký úhel brousit nože : 20° úhel – Běžně používaný úhel pro kvalitní broušení kuchyňských nožů, stejně jako příborů. 17° úhel – Ostrý úhel doporučený pro holicí čepelky, skalpely nebo podobné nástroje. Poskytuje extrémně ostré ostří a jemné hrany.
Jak často nabrousit nože : Nože bruste dle potřeby
Pokud se ptáte, jak často brousit nože, pak vězte, že pro běžné domácí využití stačí nože pravidelně doostřovat ocílkou. Používáte-li nůž na denní bázi, doostřete jej přibližně jednou za jeden až dva týdny.
Co na jidlo k rumu
Foodpairing a rum, aneb co jíst k rumu Vnímaný sladký charakter rumu, odvozený od jeho přírodního glycerinu, má neodmyslitelnou tendenci se dobře kombinovat s čerstvým nebo dušeným ovocem, ale také se slanými pokrmy, jako jsou barové snacky, ořechy, preclíky atd.
15 potravin, které částečně nahradí maso
- Fazole, hrách, cizrna a čočka. Obsahují kromě vysokého procenta bílkovin i dostatek vlákniny a železa.
- Sója.
- Quinoa.
- Oříšky a arašídy.
- Semínka.
- Celozrnné obilniny.
- Mléko.
- Vejce.
Vidličku držíme oproti klasickému příboru v pravé ruce. Nahrneme špagety na lžíci, kde je opatrně natáčíme na vidličku a vkládáme do úst.
Na jakou stranu příbor : Platí jednoduché pravidlo – příbor se prostírá tak, aby byl v pravý čas přímo po ruce. Ten, který budeme používat nejdříve, tedy založíme nejdále od talíře. Lžíci a nůž samozřejmě na pravou stranu (a to i pro případné leváky), nože ostřím k talíři.