Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky. Pokud se rozhodnete bylinky před sušením omýt, počítejte s tím, že doma sušení se může prodloužit až několikanásobně. Bylinky je nutné vysušit důkladně.Největší využití má oddenek s kořeny, méně často se sbírá nať a semena. Oddenky se sbírají na podzim nejlépe u dvou a tříletých rostlin, suší se rychle ve stínu nebo při teplotě do 40ºC. Nať bez silných zdřevnatělých částí s voňavými listy můžeme sbírat v průběhu celého roku a semena na podzim, když jsou plně zralá.V kuchyni se zpracovávají všechny části libečku jako výborné koření v čerstvém i sušeném stavu. Bylinka je velmi aromatická, a proto jí do pokrmů přidáváme jen pár lístků. Sušené nebo čerstvé listy se hodí do mnoha pokrmů – do polévek, omáček, pomazánek, salátů, sekané, nádivky, k vařeným bramborám i rýži nebo k masu.
Jak nejlépe uskladnit libeček : Jednou z metod, jak libeček uchovat na horší časy, je sušení. Lístky sušte při teplotě do 40 °C, jen tak si zachovají barvu a vůni. Sušte v průvanu ve stínu, nebo v elektrické sušičce. Celé stvoly můžete svázat do tenkých svazků a sušit na dobře větrané tmavé půdě.
Čím pohnojit libeček
Kostivalovým nebo kopřivovým výluhem může každé 4 týdny libeček hnojit. Rostlinky v květináči přesazujeme každý rok do nového substrátu. Sklízíme jeho čerstvé listy od května do listopadu. Rostlinky následně přezimují v přenosných nádobách v chladných místnostech, pokud máme libeček předtím umístěný v zahradě.
Co s čerstvým libečkem : Používá se jako koření do masitých, zeleninových, bramborových a luštěninových polévek. Je součástí mnoha kořenících směsí. Čerstvým Libečkem kořeníme vařené brambory, rajčatový a paprikový salát. Hodí se do nádivek mletých mas, do tvarohu, pomazánek, rozmanitých omáček k masu.
Libeček je skutečně možné konzumovat celý, od plodu, přes listy a stonky až po kořeny. Libeček skvěle snáší mráz, ve smyslu, že jej můžete bez obav zamrazit a vždy tak máte po ruce "čerstvou" bylinku nejen do polévky.
Libečku vyhovuje světlé místo, ale dobře prospívá i v polostínu. Půdu potřebuje výživnou, vlhkou, spíše vápenatou a kyprou, v těžké a přemokřené se mu nedaří. Semena se vysévají od března až do června do hloubky asi 1 cm, řádky by měly být od sebe nejméně 60 cm. Větší rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 30 cm.
Jak uchovat cerstvy libeček
Pokud chcete čerstvé bylinky uchovávat jen krátkou dobu, nejjednodušší je uložit je do chladničky. Za tímto účelem nejprve odstraňte zažloutlé nebo zvadlé listy a stonky. Poté omyté kuchyňské bylinky vložte buď do vlhké papírové nebo kuchyňské utěrky, nebo navlhčené do uzavíratelného plastového sáčku.Sklízí se hlavně mladé listy před květem, které lze usušit, nebo uchovat mražením. Chuť libečku je silně aromatická, nasládlá a hořká. Listy libečku se přidávají do polévek, salátů, sýrových či tvarohových pomazánek, do nádivek, sekané či k rybám.Sklízí se hlavně mladé listy před květem, které lze usušit, nebo uchovat mražením. Chuť libečku je silně aromatická, nasládlá a hořká. Listy libečku se přidávají do polévek, salátů, sýrových či tvarohových pomazánek, do nádivek, sekané či k rybám.
Libeček lze snadno vypěstovat výsevem semen. Semena můžete vysévat přímo nebo si můžete předpěstovat sazenice. Nejvhodnějším obdobím pro výsev semen na předpěstování sazenic je březen. Semena vysévejte do hloubky 3 cm do zahradního substrátu, který je během klíčení potřeba udržovat stále vlhký.
Jak dlouho vydrží libeček : Jedná se o jedlé druhy vytrvalých bylin, které po výsadbě na jednom stanovišti vydrží nejméně tři roky.
Na co je dobrý libeček : Libeček je silně močopudný, je tedy vhodný při léčbě onemocnění ledvin, zároveň pomáhá rozpouštět ledvinové a žlučové kameny. Má také blahodárný vliv na cévní soustavu – čistí krev, zlepšuje krevní oběh a využívá se také k léčbě srdečních chorob. Celkově libeček posiluje organismus a působí jako afrodisiakum.
Co léčí libeček
Libeček je silně močopudný, je tedy vhodný při léčbě onemocnění ledvin, zároveň pomáhá rozpouštět ledvinové a žlučové kameny. Má také blahodárný vliv na cévní soustavu – čistí krev, zlepšuje krevní oběh a využívá se také k léčbě srdečních chorob. Celkově libeček posiluje organismus a působí jako afrodisiakum.
Libečku se daří v půdě s dostatkem vláhy, nesnáší těžké půdy a přemokřená stanoviště.Semena libečku se přidávají do likérů, do chleba a jiného pečiva. Dají se použít i do salátů, rýže a bramborové kaše. Stonek lze dusit a podávat s bílou omáčkou. Mladé stonky se také kandují a nebo se jedí syrové polité octem a olejem.
Co s květy libečku : V dnešní době je libeček trochu opomíjen. Již ve středověku se velmi často používaly čerstvé i sušené listy a květy k dochucování polévek a salátů. Libeček se hodí do polévek, které obsahují brambory, hrášek, fazole nebo čočku. Vhodný je nejen do zeleninových a masových vývarů, ale i do omáček.