Jak se vaří kečup z rajčat?
Postup přípravy receptu

Vaříme do zhoustnutí (asi 2 hodiny). Potom rozmixujeme, propasírujeme přes cedník a uvedeme znova do varu. Ještě horké lijeme do sklenic. Vydrží i 3 roky a proti kupovanému kečupu má tu výhodu, že neobsahuje škrob a konzervanty.Ingredience – koření

  • Sůl.
  • Cukr.
  • Pepř
  • Bobkový list může být i mletý bobkový list, ale velmi opatrně
  • Nové koření
  • Oregano, Bazalka, bylinky dle chuti.

Pro výrobu domácích kečupů jsou nejvhodnější keříčková rajčata, konkrétně bych doporučil odrůdu ŠEJK. Ta má oproti ostatním vyšší podíl lycopenu (červeného karotenoidního barviva), kečup z této odrůdy bude mít výraznější červenou barvu.

Jak dlouho zavařovat domácí kečup : 3. Takto připravené sklenice zalijeme teplým nálevem tak, aby okurky byly ponořené a asi 1 cm pod okraj, uzavřeme víčky a sterilujeme při teplotě 80-85 stupňů 20 minut od doby, kdy teplota dosáhne 60 stupňů.

Jak skladovat domácí kečup

Čerstvý kečup plníme do sterilizovaných sklenic. V lednici vydrží asi dva týdny. Pokud jej chcete skladovat déle, musíte jej zavařit. V zavařovacím hrnci zvolíte program přímo na kečup, nebo zavaříte 25 min na teplotu 90°C.

Jak si udělat kečup : Do hrnce dáme nakrájenou cibuli, rajčata a jablka, přidáme koření – nové koření, pepř, hřebíček, skořici a bobkový list, osolíme, ooctujeme, ale nesladíme. To až ke konci. Tuto směs necháme vařit přibližně 1 1/2 hodiny bez pokličky. Nezapomeňte vařečkou směs občas promíchat, aby se nepřipalovala.

Kečup můžete dochutit chilli papričkou, nebo dokonce kari kořením. Do upečené směsi můžete přidat čerstvou bazalku. Pokud máte výkonný mixér, kečup nemusíte pasírovat, ale počítejte s tím, že směs nebude dokonale hladká.

Do hrnce dáme nakrájenou cibuli, rajčata a jablka, přidáme koření – nové koření, pepř, hřebíček, skořici a bobkový list, osolíme, ooctujeme, ale nesladíme. To až ke konci. Tuto směs necháme vařit přibližně 1 1/2 hodiny bez pokličky. Nezapomeňte vařečkou směs občas promíchat, aby se nepřipalovala.

Co se dává do kečupu

Naprostý základ pro domácí kečup je ocet, sůl a cukr. Tyto ingredience rajčatovou směs ochutí, ale hlavně se postarají přírodní cestou o zakonzervování vašeho výrobku. O "kečupovitou" chuť se postará bobkový list, celý hřebíček a nové koření, mletá skořice, černý pepř a mletá sladká paprika.Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i často roubované Santorange F1 – také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.Jako u všech zavařenin je důležité mít čisté sklenice i víčka, do kterých budete kečup plnit. Poté si sklenice naplníte zhruba 2 cm pod okraj, pak je dobré si okraje sklenic ještě jednou řádně očistit a až poté uzavřít. Kečup se sterilizuje na 80 °C po dobu 30 minut.

Pro lepší uchování kečup krátce sterilizujeme (při 80°C 15 minut). Pokud uchováte v lednici, nemusí se sterilizovat.

Kde se má skladovat kečup : Lednice sráží chuť

Uchování v lednici má ovšem podle Miroslava Mahela jednu drobnou výjimku. „Samozřejmě je nejlepší si udělat kečup svůj nebo kupovat skvělý v bio kvalitě s minimem konzervantů, ale po otevření je i tak nutné oba skladovat v lednici.

Jak uchovat rajčata bez zavařování : Mražení rajčat

Rajčata oloupejte. S naříznutím to jde téměř samo. Nakrájejte rajčata na větší kousky a vložte je do dobře uzavíratelných sáčků vhodných k mražení. V mrazáku vydrží až rok.

Čím se zahušťuje kečup

Zahušťovadla. Výrobci zahušťují kečupy modifikovanými i nemodifikovanými škroby, které ovlivňují především jejich konzistenci. Využívají se škroby různého původu (např. pšeničné, kukuřičně nebo bramborové).

Kečup byste neměli nikdy mixovat, ale pasírovat, ať už pasírkou nebo přes jemný cedník či síto. Jedině tak si uchová syté červenou barvu a docílíte hladké konzistence. Po uvaření kečupu ho přelévejte výhradně do dokonale čistých, ideálně sterilizovaných lahví a vždy používejte sterilní nástroje.Keříčkové odrůdy rajčat se nevyštipují – nechte je volně ležet, tak jak rostou. Nevyvazujte je ani ke konstrukci, neboť by pak mohly mít tendenci růst do výšky. Zajistíme bohatou zálivku v delších časových intervalech a pravidelně přihnojujeme kompletními hnojivy. Možností je i zamulčování záhonu slámou.

Co s velkou úrodou rajčat : Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.