Ztlumte oheň a za častého míchání, aby se nic nepřichytilo, vařte, aby cibule změkla a chuti splynuly, trvá to asi 20 minut. (Chcete-li kečup hodně hladký, můžete teď směs protřít přes síto či prohnat pasírovačem.)Ingredience – koření
- Sůl.
- Cukr.
- Pepř
- Bobkový list může být i mletý bobkový list, ale velmi opatrně
- Nové koření
- Oregano, Bazalka, bylinky dle chuti.
Umytá rajčata, jablka a cibuli nakrájíme na kolečka a dáme vařit s octem, solí, paprikou, hřebíčky, novým kořením a pepřem. Vaříme 1,5 hodiny. Pak přidáme cukr a vaříme bez pokličky ještě 15 minut (můžeme vařit i déle), aby byl kečup hustší.
Jak ochutit kečup : Jak ochutit kečup
Základním kořením, které by kečup určitě měl obsahovat, je hřebíček, nové koření, sladká paprika, ocet, sůl a pepř. Poté již záleží na vás, zda budete chtít udělat kečup pikantní, a přidáte do něj pálivou papriku nebo chilli.
Proč se dávají jablka do kečupu
Jablka dodají Kečupu pektin (a ten nejen že působí jako přírodní pojivo, ale i redukuje množství cholesterolu v těle a upravuje střevní flóru), kečup je díky jablku hustější, pěkně zjemní chuť a ještě je zdravý.
Jak dlouho zavařovat kečup : Horké nalijeme do čistých skleniček od přesnídávek nebo od kečupu. Uzavřeme a otočíme víčkem dolů. Pokud kečup nebudeme uchovávat nemusíme zavařovat. Ale je lepší ho zavařit cca 20 min při 80°C.
Pro výrobu domácích kečupů jsou nejvhodnější keříčková rajčata, konkrétně bych doporučil odrůdu ŠEJK. Ta má oproti ostatním vyšší podíl lycopenu (červeného karotenoidního barviva), kečup z této odrůdy bude mít výraznější červenou barvu.
Kečup byste neměli nikdy mixovat, ale pasírovat, ať už pasírkou nebo přes jemný cedník či síto. Jedině tak si uchová syté červenou barvu a docílíte hladké konzistence. Po uvaření kečupu ho přelévejte výhradně do dokonale čistých, ideálně sterilizovaných lahví a vždy používejte sterilní nástroje.
Jak zavařit rajčata bez nálevu
Postup přípravy
Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.Rajčata omyjeme, odstraníme zbytky po stopce a překrájíme na menší kusy. Poté je dáme do hrnce a šťouchadlem na brambory několikrát promačkáme, aby pustila šťávu. Rajčata slabým varem za častého promíchávání vaříme pod pokličkou cca 20 minut.Horké nalijeme do čistých skleniček od přesnídávek nebo od kečupu. Uzavřeme a otočíme víčkem dolů. Pokud kečup nebudeme uchovávat nemusíme zavařovat. Ale je lepší ho zavařit cca 20 min při 80°C.
Lednice sráží chuť
Uchování v lednici má ovšem podle Miroslava Mahela jednu drobnou výjimku. „Samozřejmě je nejlepší si udělat kečup svůj nebo kupovat skvělý v bio kvalitě s minimem konzervantů, ale po otevření je i tak nutné oba skladovat v lednici.
Jaký je nejlepší kečup : 4.3.2021
Název potraviny | Výsledek i 5 nejlepší – 1 nejhorší |
---|---|
M&S Tomato Ketchup | 4,2 |
Hellmann´s jemný kečup | 4,2 |
K-Classic Tomato Ketchup | 4,2 |
Kania Kečup jemný | 3,9 |
Čím se zahušťuje kečup : Zahušťovadla. Výrobci zahušťují kečupy modifikovanými i nemodifikovanými škroby, které ovlivňují především jejich konzistenci. Využívají se škroby různého původu (např. pšeničné, kukuřičně nebo bramborové).
Která rajčata jsou nejchutnější
Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i často roubované Santorange F1 – také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.
Ideální jsou květináče s minimálním objemem 5-10 litrů na jednu rostlinu.Čerstvý kečup plníme do sterilizovaných sklenic. V lednici vydrží asi dva týdny. Pokud jej chcete skladovat déle, musíte jej zavařit. V zavařovacím hrnci zvolíte program přímo na kečup, nebo zavaříte 25 min na teplotu 90°C.
Jak se Zavařuje kečup : Horké nalijeme do čistých skleniček od přesnídávek nebo od kečupu. Uzavřeme a otočíme víčkem dolů. Pokud kečup nebudeme uchovávat nemusíme zavařovat. Ale je lepší ho zavařit cca 20 min při 80°C.