Jak se vyrabi z kaštanů?
Z čerstvých kaštanů se dá jednoduše vyrobit kaštanová drť, která se dá velmi všestraně využít v domácnosti ale i třeba v kosmetice. Výhodou je, že tento poklad pak můžeš využívat celý rok a nejen, když jsou kaštany právě zralé.Přicházející podzim ohlašují kaštany se svými pichlavými plody, ze kterých děti rády vyrábějí zvířátka. Kaštany se však nehodí pouze pro děti či lesní zvěř. I vy si z nich můžete vyrobit olej nebo suchý šampon. Kaštany jsou spojovány s ochrannou magií.Jednoduše nádherné věnce z kaštanů

Kaštan můžete prorazit i obyčejnou pletací jehlicí, jehlicí na špízy nebo ručním nebozezem. Pak už kaštany jednoduše stačí navléknout na silnější drát, jako korálky a vytvarovat do tvaru kruhu nebo srdce.

Co dělat s kaštany : Z jírovce maďalu (jinak také kaštanu koňského) můžeme pro pomocnou podpůrnou léčbu využít na jaře květy a na podzim plody. Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách.

Jak zpracovat kaštany

V kuchyni je pak lze upravit buď opékáním, nebo z nich připravit nádivku, krém či polévku. I jedlé kaštany mají spoustu příznivých účinků pro organismus. A lze si je dát jen tak opečené a oloupané nebo z nich v kuchyni připravit krém, polévku či nádivku. I jedlé kaštany mají léčivé účinky.

Jak vyrobit z kaštanů zvířátka : Postup není vůbec složitý. Do kaštanu uděláte nůžkami díru, do ní vsunete kus špejle nebo párátka, upevníte další kaštan a postupně vytvoříte zvířátka. Pokud tvoříte s malými dětmi, doporučuji mít připravené proděravěné kaštany a ukázat jim, jak zapíchnout špejli, spojit s dalším kaštanem tak, aby vzniklo zvířátko.

Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

  • zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
  • prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
  • jsou vhodné při revmatismu.
  • jsou dobré na žaludek a podporu trávení
  • působí detoxikačně
  • potlačují únavu a bolesti hlavy.
  • podporují imunitu.


Kaštany jeden po druhém nařízneme na jejich vypouklé části do kříže. Nářez by měl být hluboký přibližně 1/2 cm a dlouhý 2 cm. 2Připravené kaštany klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 200°C přibližně 10 minut. 3Kaštany necháme po vyndání z trouby trochu vychladnout.

Jak uchovat kaštany

Kaštany a žaludy se nesmí sušit, ani ukládat například ve sklepě v pytlích apod. Je třeba je skladovat přirozeným způsobem, tj. venku vysypané na trávě ve vrstvě asi 10 cm a trávou je i zakrýt.Kaštany nakrájíme na čtvrtky, můžeme je ale také nakrouhat na elektrickém kráječi – tinktura pak bude účinnější. Pokud chceme dosáhnout maximálního účinku, kaštany oloupeme a pak nakrájíme na čtvrtky nebo nakrouháme pomocí kráječe. Anebo si můžeme dát tu práci a oloupané kaštany nastrouhat.Jedlé kaštany pečené na pánvi: Na středně rozehřátou pánev nasypeme nařízlé kaštany a za občasného promíchání a zatřesení pánví pečeme do ztmavnutí (ne zčernání) skořápky cca 10 minut, naříznuté kříže se nám začnou otevírat a pukat. Takto upečené kaštany po mírném zchladnutí oloupeme i se slupkou pod skořápkou.

Kaštanové recepty a tipy

Kaštanové pyré – pečené, vařené nebo pražené oloupané kaštany rozmixujte na pyré. Můžete ho použít do kaší, do krémů na cukroví, jako náplň do buchet, do dezertů atp. Kaštanová nádivka do palačinek – vyloupané kaštany uvařte do měkka v rostlinném mléce.

Které zvíře žere kaštany : Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.

Jak udělat věnec z kaštanu : Do větších mezer nalepte bukvice. Celý věnec dozdobte šípky, oříšky a dřevěnými výřezy. Takto můžete věnec už položit na stůl. Na dveře ho nedoporučuji, protože je docela těžký a při zavírání dveří by mohly kaštany začít opadávat.

Proč se nosí kaštany v kapse

Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

V dnešní době už se kaštany ze stravy téměř vytratily. Přitom mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin, působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti.Připálené kaštany se totiž loupou velmi těžko. Kaštany jsou upečené, když začnou pukat a ve škvírce se objeví žlutá dužnina. Ještě teplé kaštany oloupejte, kdyby vystydly, slupka ztvrdne a oloupat nepůjdou. Do loupání se nepouštějte od špičky, ale z protilehlé „tupé“ strany.

Jak udělat tinkturu z kaštanů : Pokud byste si chtěli tinkturu vyrobit, naložte jeden velký květ (vypravte se pro něj na počátku rozkvětu jírovců) bez zelené stopky do 3 dcl alkoholu (ideální je 60%). Nádobu uzavřete, nechte stát na teplém místě a dvakrát denně protřepejte. Po třech týdnech tekutinu sceďte a přelijte do tmavé lahve.