Slinuté karbidy (SK) jsou dvoufázový nebo vícefázový materiál tvořený velmi tvrdými karbidovými částicemi v kovové vazbě, připravený technologií práškové metalurgie.Menší nástroje jako spirálové vrtáky nebo stopkové frézy lze vyrábět monolitní. Pro velmi tvrdé nástrojářské materiály, vyráběné většinou z karbidů wolframu či titanu, se někdy používá apelativizací vzniklý název „vidium“. Toto označení vzniklo ve dvacátých letech 20.Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a karbid železa Fe3C (cementit) je v oceli složkou, která zlepšuje její vlastnosti.
Co je karbid wolframu : Karbid wolframu (WC) je bezkyslíkatá keramická látka, vyznačující se vysokou tvrdostí. Skládá se z uhlíku a wolframu a ve strojírenství se často nazývá prostě karbid.
Na co se používá karbid
BROS-Karbid je prostředek určený jako zápalka pro zapálení obloukové lampy a dále se používá jako odpuzovač krtků. Použití BROS-Karbid na krtky: Najděte aktivní chodby krtka. Odhrňte zeminu z kopečků a umístěte 10-15 g (1/2 polévkové lžíce) prostředku do každé chodby.
Co je to SK platek : Slinutý karbid (SK) je tvrdý otěruvzdorný materiál, složený nejčastěji z karbidu wolframu a kovového kobaltu. Používá se především k výrobě obráběcích, tvářecích a dalších vysoce namáhaných dílů a nástrojů. Tento tvrdokov vykupujeme v našich provozovnách dle aktuálního ceníku.
2.2.
Karbidy jsou binárními sloučeninami uhlíku s elektropozitivnějšími prvky. Připravují se reakcí kovů nebo jejich oxidů s uhlíkem (2 000 °C) nebo s uhlovodíky (karbidy alkalických kovů lze připravit i jejich reakcemi s acetylenem v kapalném amoniaku).
Vznik acetylidů
Acetylidy alkalických kovů se připravují syntézou acetylenu s alkalickými kovy v kapalném amoniaku. Acetylidy těžkých kovů se připravují reakcí acetylenu s roztoky solí těžkých kovů. Acetylidy těžkých kovů jsou výbušné.
Jak vznikaji Acetylidy
Vznik acetylidů
Acetylidy alkalických kovů se připravují syntézou acetylenu s alkalickými kovy v kapalném amoniaku. Acetylidy těžkých kovů se připravují reakcí acetylenu s roztoky solí těžkých kovů. Acetylidy těžkých kovů jsou výbušné.JAK SE KARBID VYRÁBÍ nejprve se vyrobí karbid wolframu (1), po té se do něj přimísí (2) kobalt a další kovy (TiC, TaC, NbC). Drcením a sušením směsi se z tohoto materiálu vyrobí prášek (3).Vyrábí se zahříváním oxidu boritého s uhlíkem v elektrické peci při 2400 °C: 2 B2O3 + 7 C → B4C + 6 CO. Vlákna karbidu boru lze připravit termickým rozkladem chloridu boritého na žhaveném uhlíkovém vlákně: 4 BCl3 + 6 H2 + C → B4C + 12 HCl.
Karbid železa nebo také cementit, sumární vzorec Fe3C, je sloučenina železa a uhlíku. Obsahuje 6,68 hm. % uhlíku. Tato látka má orthorombickou krystalovou strukturu.
Jak se vyrábí acetylen : Acetylén vzniká chemickou reakcí vody s karbidem vápníku. a) Nízkotlaká část Acetylen se vyrábí řízeným rozkladem dávkovaného karbidu vápníku v přebytku vody. Vedlejším produktem je vodní suspenze hydroxidu vápenatého (vápno).
Jak vyrobit ethyn : Uhličitan vápenatý se nejdřív převede na oxid vápenatý a uhlí na koks, následně se tyto dvě látky nechávají spolu reagovat za vzniku acetylidu vápenatého a oxidu uhelnatého: CaO + 3C → CaC2 + CO. Acetylid vápenatý (též karbid) se pak nechává různými metodami reagovat s vodou, přičemž vzniká ethyn a hydroxid vápenatý.
Jak se vyrábí ethyn
Ethyn se vyrábí nejčastěji z acetylidu (karbidu) vápenatého. Který vzniká reakcí oxidu vápenatého s koksem za vysoké teploty (CaO + 3C CaC2 + CO). Acetylid se pak nechává reagovat s vodou, přičemž vzniká acetylen a hydroxid vápenatý (CaC2 + 2H2O Ca(OH)2 + C2H2).
Alkyny (dříve alkiny) jsou uhlovodíky s minimálně jednou trojnou vazbou mezi atomy uhlíku v otevřeném řetězci. Triviálně se alkyny nazývají acetyleny podle nejjednoduššího zástupce acetylenu (ethynu). Názvy alkynů jsou zakončeny na -yn, jejich zbytky mají příponu – ynyl. Obecný vzorec pro alkyny je CnH2n-2.Výroba. Acetylid vápenatý se průmyslově vyrábí z koksu, uhlí a oxidu vápenatého při vysoké teplotě (cca 2 000 °C) bez přístupu vzduchu v elektrické obloukové peci. Tuto metodu vynalezli nezávisle na sobě T. L Willson a Henri Moissan v roce 1888 a 1892.
Jak vzniká Cementit : Cementit (C) – je chemická sloučenina Fe3C. V diagramu rozlišujeme cementit primární, který vzniká z taveniny, cementit sekundární, který vzniká při zmenšující se rozpustnosti na hranicích zrn austenitu a cementit terciální, který vzniká na hranicích zrn feritu. Tato složka je nejtvrdší složkou diagramu.