Jak se zbavit pařezu?
Vodorovnou plochu pařezu je třeba naříznout motorovou pilou do hloubky asi pěti centimetrů a do vzniklé drážky jednou za rok nasypat kuchyňskou sůl nebo ledek. Množství soli nemusí být velké. Rozpad pařezu urychlíte tím, že drážku zakryjete zatíženou igelitovou fólií, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou.Pařez můžete zničit pomocí hub nebo ohněm. Likvidace houbami je ekologická. Zahradu tak nezatížíte žádnými chemikáliemi. Stačí, když do pařezu vyvrtáte díry a dřevo naočkujete dřevokaznými houbami, jako jsou hlíva ústřičná nebo václavka obecná.Pokud je možné odstranit pařez vypálením, můžeme cca 6 týdnů po absorpci přípravku nalít do děr tekutý podpalovač a po dobu cca 4 týdny pravidelně přilévat. Za tuto dobu podpalovač do dřeva vsákne, my pařez zapálíme a ten vyhoří až do kořenů.

Jak vykopat kořen stromu : Důkladně vykopejte půdu v okolí a pod vyčnívajícím kořenem. Pilou opatrně odstraňte tu část kořene, která je problémová a vyčnívá ze země. Dejte však pozor a určitě neřežte kořeny blízko samotného kmenu, protože by to mohlo stromu ublížit. Pilou opatrně odstraňte tu část kořene, která je problémová a vyčnívá ze země.

Jak urychlit rozklad pařezu

Pokud ho chcete zlikvidovat rychleji, udělejte do něj otvory o průměru centimetr nebo dva, hluboké 10 až 15 centimetrů a nasypte do nich ledek. Zalijte to, přikryjte kusem igelitu, dusík napomůže rychlejšímu rozkladu.

Kam vyhodit pařez : Můžete ho odevzdat na sběrném dvoře nebo v rámci svozu objemného odpadu do velkokapacitních kontejnerů. Menší kousky a odřezky jsou odpadem zbytkovým.

Pařez chraňte před nadměrným deštěm, aby se chemikálie nevyplavila. Alternativně se jako “babská rada” namísto ledku používá sůl, která se do otvorů v pařezu sype a zalévá i několik let, než dřevo ztrouchniví a rozpadne se. Výše uvedený postup platí pro již mrtvé pařezy. Je také možné je vypálit.

Podhoubí hlívy má rozkladný vliv na dřevo, proto by po zhruba dvou letech mělo stačit do pařezu kopnout a rozpadne se sám.

Jak zničit strom přes kořeny

Nejvhodnější je herbicid přímo určený k tomuto účelu, který kořeny spolehlivě usmrtí. Pokud jste strom pokáceli před pár dny, nezapomeňte pomocí pily provést nový řez přes zbytek kmene, který tam zůstal. Řez je nejlépe vést přes celou plochu kmene tak, aby vynikla nová obnažená dužina.Pokud se chcete vyhnout fyzickému odstraňování náletových dřevin, můžete použít přírodní herbicidy. Existuje mnoho přírodních herbicidů, které mohou být účinné v boji proti invazním rostlinám. Mezi nejúčinnější patří kyselina octová, která může zničit kořeny rostlin a bránit jejich růstu.Nevypadá hezky, můžete o něj zakopnout, a přesto ho na zahradě často nechávají i profesionálové. Můžete ho vykopat, ale tím si zničíte velkou část trávníku. Nejjednodušší způsob, jak se s pařezem vypořádat, je využít ho jako základ pro malý bylinkový nebo květinový záhon.

Přímo ve spárách starého pařezu se bude dařit nenáročným sukulentům, rozchodníku a netřesku. Když vnitřek pařezu vydlabeme, získáme dřevěný květináč, který ani silný vítr nepřevrátí. Stačí do něj nasypat drenážní vrstvu z kamínků, zasypat zeminou a zasadit dlouho kvetoucí barevné trvalky.

Jak urychlit Hniti pařezu : „Když porazíte strom, necháte pařez dva, tři měsíce být, a pak do něj naočkujete hlívu ústřičnou. Pokud ho chcete zlikvidovat rychleji, udělejte do něj otvory o průměru centimetr nebo dva, hluboké 10 až 15 centimetrů a nasypte do nich ledek. Zalijte to, přikryjte kusem igelitu, dusík napomůže rychlejšímu rozkladu.

Co s Parezy : Pařez chraňte před nadměrným deštěm, aby se chemikálie nevyplavila. Alternativně se jako “babská rada” namísto ledku používá sůl, která se do otvorů v pařezu sype a zalévá i několik let, než dřevo ztrouchniví a rozpadne se. Výše uvedený postup platí pro již mrtvé pařezy. Je také možné je vypálit.

Kam odvezt pařezy

Můžete ho odevzdat na sběrném dvoře nebo v rámci svozu objemného odpadu do velkokapacitních kontejnerů. Menší kousky a odřezky jsou odpadem zbytkovým.

„Když porazíte strom, necháte pařez dva, tři měsíce být, a pak do něj naočkujete hlívu ústřičnou. Pokud ho chcete zlikvidovat rychleji, udělejte do něj otvory o průměru centimetr nebo dva, hluboké 10 až 15 centimetrů a nasypte do nich ledek. Zalijte to, přikryjte kusem igelitu, dusík napomůže rychlejšímu rozkladu.uříznout ve výši 1 m, počkat až opět vyraší letorosty a ty pravidelně 3- 4 x ročně odstříhat (s rukavicemi). Rostlina se vysílí a uhyne. Počkáme rok a teprve až jsme si jisti, že rostlina uhynula, vykopeme mrtvý pahýl.

Čím zničit kořeny : Nejvhodnější je herbicid přímo určený k tomuto účelu, který kořeny spolehlivě usmrtí. Pokud jste strom pokáceli před pár dny, nezapomeňte pomocí pily provést nový řez přes zbytek kmene, který tam zůstal. Řez je nejlépe vést přes celou plochu kmene tak, aby vynikla nová obnažená dužina.