Naučte se říkat ne bez jakéhokoli vysvětlování První krok, který musíte učinit ke svému vlastnímu svobodnému životu, je nalézt odvahu odmítnout požadavky ostatních. Pokud se naučíte říkat ne, postupně přestanete mít i výčitky svědomí a po všech stránkách se vám uleví. Základem je říct ne a nikomu dál nic nezdůvodňovat.Sepište své negativní myšlenky
Sepsání negativních myšlenek, pocitů může být dobrým odrazovým můstkem pro jejich přepracování,“ radí psycholožka Radana Rovena Štěpánková. Zapsáním svých nejniternějších pocitů a nejhlubších myšlenek si výrazně ulevíte a pomůžete si zbavit se jich nadobro.Výčitky svědomí ( sebeobviňování ) Podle psychologů znamená pocit viny subjektivně prožívané přesvědčení vztahující se k minulosti, v němž si dotyčný myslí (někdy i nesprávně), že něco zavinil, trpí výčitkami svědomí, trápí se a očekává trest.
Jak se necítit provinile : Jak odmítnout a necítit se provinile
- Vyznačit druhým pásmo své bolesti. (Pokud ve vztazích jenom dáváte, přitahujete lidi, kteří chtějí jenom brát.
- Netrpět vlastní zneužívání.
- Držet své nároky.
- Trvat na skutečných činech, ne pouhých omluvách.
- Dát najevo, že nežijete v iluzích o člověku.
Jak žít s pocitem viny
Podle psychologů znamená pocit viny subjektivně prožívané přesvědčení vztahující se k minulosti, v němž si dotyčný myslí (někdy i nesprávně), že něco zavinil, trpí výčitkami svědomí, trápí se a očekává trest. Také se tomu říká autoakuzace neboli sebeobviňování.
Co delat kdyz mám Vycitky : Poruchy příjmu potravy
- Vždycky si mohu přidat, je to přirozené Jídlo si vychutnávám.
- Zhluboka dýchej. Odveď pozornost při počítání/hře v aplikaci.
- Uvědom si, že se blíží
- V hlavě si promysli důvody, proč chceš být zdravý/á
- Netrestej se.
- Měj okolo sebe lidi, kteří stojí při Tobě
Cítíme-li vinu za konkrétní čin, tak existuje základní věc: odčinění. „Uděláš něco hezkého, co bys normálně neudělal. Vyrovnáš nějak tu škodu, křivdu. Velmi to psychologicky pomáhá se pocitů viny zbavit,“ vysvětluje džňána jogín Michaela.
Třeba Pět způsobů, jak překonat pocit viny. Údajně stačí 1) zhodnotit závažnost svého jednání; 2) zvážit míru osobní zodpovědnosti; 3) prolomit mlčení; 4) napravit škody; 5) odpustit sobě samému. A prý k překonání pocitu viny někdy stačí pouze dva nebo dokonce jen jeden z těchto kroků.
Co to jsou výčitky
Výčitky, jak slovo samotné napovídá, by se daly definovat jako větší či menší výčet toho, co druhý neudělal a udělat měl, co udělal a udělat neměl, co řekl nebo naopak neřekl, na co zapomněl, co slíbil a nedodržel, čeho se k nevůli toho, kdo vyčítá, dopustil, jak se zachoval či jak se chová opakovaně.Tato kniha vás jednoduše naučí jak se vyhnout nepříjemným věcem. Osvojíte si umění říkat ne a neztratit přitom sympatie. Budete mít více volného času, více radosti ze života a budete se moci zabývat jen tím, co je pro vás důležité.Podle psychologů znamená pocit viny subjektivně prožívané přesvědčení vztahující se k minulosti, v němž si dotyčný myslí (někdy i nesprávně), že něco zavinil, trpí výčitkami svědomí, trápí se a očekává trest. Také se tomu říká autoakuzace neboli sebeobviňování.
Zatímco vinu lze odčinit lítostí a zpovědí, trest pokáním. V křesťanské tradici se setkáváme dále s pojmem očistec, kterým je nazýván proces, ve kterém duše před vstupem do nebeského stavu prochází očištěním od svých hříchů.
Co to je toxický vztah : Slovo toxický bychom mohli vyměnit za nezdravý nebo nefunkční. Toxický vztah s sebou nese velkou dávku negativních emocí, konfliktů a destruktivních vzorců chování, jako je manipulace, ponižování, soupeření a kontrola. Negativní chvíle převažují nad těmi pozitivními a vztah jako by vám vysával energii.
Jak nemít výčitky z jídla : Poruchy příjmu potravy
- Vždycky si mohu přidat, je to přirozené Jídlo si vychutnávám.
- Zhluboka dýchej. Odveď pozornost při počítání/hře v aplikaci.
- Uvědom si, že se blíží
- V hlavě si promysli důvody, proč chceš být zdravý/á
- Netrestej se.
- Měj okolo sebe lidi, kteří stojí při Tobě
Jak poznat citové vydírání
Citové vydírání může mít různé podoby – od rádoby nevinných poznámek přes cílenou manipulaci. Často začíná úplně nenápadně, nátlak se ale postupně zvyšuje a narušuje citové vazby ve vztahu. Cílem citového vyděrače je vyvolání výčitek nebo obav nebo pochybností ve druhé osobě.
Proto jsme si pro vás připravili pár bodů, které vám mohou pomoci k vašemu „ne“. Pokud chceš říci ne, buď pevný a přímý. Použij fráze jako “Děkuji, že jsi přišel za mnou, ale obávám se, že zrovna teď nebude v mých silách ti pomoci” nebo “Je mi líto, ale dnes večer ti nemohu pomoci”.Říct NE není vždy sobecké
Na počátku učení se říkat NE stojí člověk vždy před zrcadlem vlastní duše. Je bytostně důležité uvědomit si, že říkat NE nemusí mít se sobectvím vůbec nic společného. Právě obavy ze sobeckého jednání jsou častým důvodem toho, že mnozí nejsou schopni dotaz, prosbu či nápad odmítnout.
Co znamená pocit viny : Pocit viny – výrazně nepříjemný pocit, s nímž se ve svém životě opakovaně setkávají všechny zdravě vyvinuté osobnosti. Pocit, který nám sděluje, že jsme něco dopustili, nezvládli, způsobili či porušili a že bychom se měli stydět, omluvit či něco napravovat.