Pár by se měl řídit především ovulací ženy, ale také životaschopností spermií. I podle statistik vychází nejvíce početí z pohlavního styku přibližně pět dní před ovulací. Spermie totiž vybíhají velice rychle a již za hodinu je lze pozorovat ve vejcovodech. Pokud tam ale vajíčko ještě není, nic není ztraceno.Pokud se novorozenec dusí mlékem, zkuste udělat z vlastních úst odsávačku a vtáhnout obsah jeho úst do svých – položte ho na záda, jemně mu zakloňte hlavičku, obepněte ústy nos i ústa a opatrně vdechněte, opakujte to 2 až 3 krát za sebou.Abychom věděli rozpoznat, že se miminko začalo dusit, je důležité vědět, jaké jsou příznaky dušení. Dítě začne kašlat a plakat. Kašel přechází do chrčení, přičemž děťátko začíná modrat v tvářičce. Chytá se za hrdlo.
Kdy se dostane duše do těla : "Duše se nevtělují do plodu ihned při jeho vzniku, ale vyčkávají, než se plod více vyvine. Vstupují do něj zhruba okolo 3. měsíce. Do té doby krouží okolo své budoucí maminky.
Kdy letět s dítětem
Obecná poučka zní, že s miminkem můžete začít cestovat přibližně od 3 měsíců, nicméně podobně jako vše u dětí je i toto zcela individuální. Na druhou stranu by měla každá maminka s cestováním počkat alespoň na konec šestinedělí. Říká se, že čím je dítko menší, tím snadnější je cestování s ním.
Jak poznat že je miminko Apaticke : Můžete pozorovat, že dítě při pláči neslzí, ústa nebo jazyk mohou vypadat suchá a dítě se může jevit apatické a jako hadrová panenka. Dehydrované dítě může být letargické nebo podrážděné a má volnou, bledou nebo skvrnitou pleť.
Jestliže dítě nedýchá, je životně důležité dostat mu rychle vzduch do plic, aby nedošlo k poškození mozku. Můžete tomu zabránit dýcháním z plic do plic. Jestliže se dítěti zastavilo srdce, můžete rukou stlačovat hrudní kost, aby se krev znovu rozproudila.
Jednou rukou držte hlavičku dítěte v neutrální poloze a dvěma prsty druhé ruky (ukazováček a prostředníček) stlačujte hrudník na místě, které je na spojnici bradavek miminka. Stlačujte do hloubky ⅓ těla (asi 5 cm). Stlačení proveďte 30x o frekvenci 100–120 stlačení za minutu.
Kdy dát miminko na zem
Mezi třetím a čtvrtým měsícem je vhodné začít nechávat děti často na tvrdé podložce, kde se můžou dobře opřít a volně pohybovat. Z hlediska bezpečnosti je nejvhodnější zem. Pokud máte doma chladněji, lze použít hrací deku, pěnové puzzle či kusový koberec.Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C. Nejvhodnější doba k procházce s novorozencem je mezi 11-14 hod. Při teplotě mezi -5 °C do -10 °C můžete vyrazit s miminkem ve věku 3-6 měsíců. Procházku byste měli vynechat v případě silného větru.Po smrti se v těle odehrávají různé procesy, které vedou k jeho rozkladu. Bez přívodu kyslíku a energie dochází ke ztrátě funkce buněk a orgánů a tělo postupně přestává fungovat. Zhruba několik minut po zástavě srdce dochází k zastavení proudu krve, což má za následek ztrátu kyslíku v tkáních.
U těchto zvířat tedy převažuje střední složka duše (právě vznětlivost je umístěna v hrudi, tedy v „prsou“), ale nezdá se, že by zcela postrádala rozumovou složku. Ta totiž sídlí v hlavě a její činnost spočívá právě v kruhových pohybech.
Kdy má miminko delat letadlo : V sedmém měsíci si dítě hraje s nohama, někdy je dává i do pusy (koordinace ruka – noha – ústa – oko) a začíná být jisté v poloze na boku. Na bříšku dělá dítě „letadlo“, tzn. že zvedá ručičky, hlavičku i nohy nahoru.
Kdy můžu s miminkem k moři : Cestovat s miminky daleko od domova se nedoporučuje do 3 měsíců věku. K moři je lépe jet až s dítětem starším 1 roku. Když už jste odhodláni vyjet s miminkem k moři, mějte na paměti, že potřebuje hodně času na aklimatizaci, volte proto pobyt alespoň na dvanáct dnů.
Kdy si miminko uvědomí samo sebe
Kdy přichází období vzdoru První známky můžeme pozorovat zhruba už v 18 měsíci dítěte. Ty pravé horké chvíle ale přichází od 2 do 3 roku, kdy období vzdoru vrcholí. Po 3 roce začíná pomalu ustupovat a obvykle v 5 letech toto období definitivně končí.
Dehydratace u kojenců a batolat
- suché, popraskané rty.
- méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
- suchý jazyk.
- hluboké dýchání
- propadlá fontanela na hlavičce.
- vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
- dítě při pláči neprodukuje slzy.
"Pokud zjistíme, že dítě nedýchá, nejdřív zprůchodníme dýchací cesty. Povytáhneme bradu a vyčistíme dutinu ústní od cizího tělesa, jídla nebo zvratek. Kojence máme v neutrální poloze hlavičky, bez záklonu a dýcháme z našich úst do nosu a úst dítěte.
Co dát miminku jako prvni Prikrm : Jak s příkrmem začít
Na první lžičky vybíráme sladší zeleninu (mrkev, brambor, petržel, brokolice, květák) vařenou v páře nebo nesolené vodě. Pokud se se vám nechce vyrábět příkrm kvůli 1-2 lžičkám, můžete vyzkoušet hotové příkrmy První lžička HiPP – speciálně určené pro první seznamování s příkrmy.