Do hrnce dáme nakrájenou cibuli, rajčata a jablka, přidáme koření – nové koření, pepř, hřebíček, skořici a bobkový list, osolíme, ooctujeme, ale nesladíme. To až ke konci. Tuto směs necháme vařit přibližně 1 1/2 hodiny bez pokličky. Nezapomeňte vařečkou směs občas promíchat, aby se nepřipalovala.Ingredience – koření
- Sůl.
- Cukr.
- Pepř
- Bobkový list může být i mletý bobkový list, ale velmi opatrně
- Nové koření
- Oregano, Bazalka, bylinky dle chuti.
Kečup vydrží v chladničce 2 týdny. Kečup si můžete i zavařit, pak ho ovšem do lahví se širokým hrdlem či do vhodných sklenic plňte horký, zavíčkujte co nejdřív a zavařujte 20 minut při 60 stupních.
Proč se dávají do kečupu jablka : A na dotaz proč jsou v kečupu jablka Jablka dodají Kečupu pektin (a ten nejen že působí jako přírodní pojivo, ale i redukuje množství cholesterolu v těle a upravuje střevní flóru), kečup je díky jablku hustější, pěkně zjemní chuť a ještě je zdravý.
Jaký je nejlepší kečup
4.3.2021
Název potraviny | Výsledek i 5 nejlepší – 1 nejhorší |
---|---|
M&S Tomato Ketchup | 4,2 |
Hellmann´s jemný kečup | 4,2 |
K-Classic Tomato Ketchup | 4,2 |
Kania Kečup jemný | 3,9 |
Co se dává do kečupu : Naprostý základ pro domácí kečup je ocet, sůl a cukr. Tyto ingredience rajčatovou směs ochutí, ale hlavně se postarají přírodní cestou o zakonzervování vašeho výrobku. O "kečupovitou" chuť se postará bobkový list, celý hřebíček a nové koření, mletá skořice, černý pepř a mletá sladká paprika.
Postup: Celý kmín, koriandr, pepř a chilli vločky najemno rozdrťte v hmoždíři nebo umelte v mlýnku na kávu. Pokud budete grilovací koření hned používat, můžete suroviny nejdřív krátce prohřát na rozpálené suché pánvičce, aby se rozvinuly všechny vůně a z koření uvolnily vonné silice.
Horké nalijeme do čistých skleniček od přesnídávek nebo od kečupu. Uzavřeme a otočíme víčkem dolů. Pokud kečup nebudeme uchovávat nemusíme zavařovat. Ale je lepší ho zavařit cca 20 min při 80°C.
Jaká rajčata na kečup
Pro výrobu domácích kečupů jsou nejvhodnější keříčková rajčata, konkrétně bych doporučil odrůdu ŠEJK. Ta má oproti ostatním vyšší podíl lycopenu (červeného karotenoidního barviva), kečup z této odrůdy bude mít výraznější červenou barvu.Zahušťovadla. Výrobci zahušťují kečupy modifikovanými i nemodifikovanými škroby, které ovlivňují především jejich konzistenci. Využívají se škroby různého původu (např. pšeničné, kukuřičně nebo bramborové).Je-li kečup častou ingrediencí vašich receptů, sáhněte raději po rajském protlaku, čerstvých nebo sušených rajčatech či passatě.
Kečup můžete dochutit chilli papričkou, nebo dokonce kari kořením. Do upečené směsi můžete přidat čerstvou bazalku. Pokud máte výkonný mixér, kečup nemusíte pasírovat, ale počítejte s tím, že směs nebude dokonale hladká.
Čím se dá nahradit nové koření : Čím nové koření nahradit
- ½ lžičky mleté skořice.
- ¼ lžičky mletého hřebíčku.
- ¼ lžičky mletého muškátového oříšku.
Jak vyrobit kari koření : Umelu si hřebíček, sušenou chilli papričku, pískavici, kardamom, nové koření, bílý pepř a římský kmín. V sypkém stavu kupuji muškátový květ, skořici, zázvor, koriandr a kurkumu. Všechno umleté koření smíchejte a nasypte do uzavíratelné nádoby. Používejte podle receptu.
Jak se sterilizuje kečup
Jako u všech zavařenin je důležité mít čisté sklenice i víčka, do kterých budete kečup plnit. Poté si sklenice naplníte zhruba 2 cm pod okraj, pak je dobré si okraje sklenic ještě jednou řádně očistit a až poté uzavřít. Kečup se sterilizuje na 80 °C po dobu 30 minut.
Horké nalijeme do čistých skleniček od přesnídávek nebo od kečupu. Uzavřeme a otočíme víčkem dolů. Pokud kečup nebudeme uchovávat nemusíme zavařovat. Ale je lepší ho zavařit cca 20 min při 80°C.Umytá rajčata, jablka a cibuli nakrájíme na kolečka a dáme vařit s octem, solí, paprikou, hřebíčky, novým kořením a pepřem. Vaříme 1,5 hodiny. Pak přidáme cukr a vaříme bez pokličky ještě 15 minut (můžeme vařit i déle), aby byl kečup hustší.
Která rajčata jsou nejchutnější : Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i často roubované Santorange F1 – také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.