Jak si usnadnit RYTI?
Začněte tím, že odstraníte veškeré zbytky po sklizni a nechtěný plevel. Potom připravené hnojivo nebo kompost rozhoďte po záhonu a ryjte v řádcích. Nejlépe se vám bude půda rýt, když nebude zcela vyprahlá, ale ani moc mokrá. Otočenou zeminu vždycky rozbijte rýčem na menší hroudy.Drny se sice dají kompostovat, ale jejich přemísťování a samotné vyrývání je fyzicky náročné. Proto je vždy lepší drn rozmělnit a zapravit do kultivovaného půdního profilu. V případě nutnosti zkypřený pozemek rotavátorem uvláčíme pomocí bran, dochází zde k dalšímu rozmělnění drnových kousků a urovnání povrchu.Čím dříve půdu připravíme k výsevu, tím lépe. Hnojit a rýt lze už v únoru – ty plochy, které nebyly přes zimu volné a nebylo je proto možné zrýt na podzim, ovšem vždy záleží na počasí a právě to letošní vše posunulo až na duben. Vždy je nutné zrýt půdu, která není zmrzlá a je již oschlá.

Jak Rozmelnit Hlinu : Nejprve je nutné zeminu rýčem otočit, motykou pak rozkopat vzniklé hroudy a následně drobné hrudky rozmělnit a uhrabat nejlépe kovovými hráběmi. Pokud chcete do půdy navíc zapracovat rovnoměrně hnojivo nebo kompost, práce je o poznání namáhavější. Dlouhé hodiny práce si můžeme ušetřit vhodným kultivátorem.

Jak pracovat s rýčem

Rýt začněte říznutím ostří rýče do země kolmo ke směru příkopu. Přitlačte na ostří, aby se zarylo asi do čtvrtiny své výšky, potom list vysuňte a souběžně s příkopem jej silně celý zašlápněte do půdy. Zatlačíte-li na násadu dozadu a dolů, vyzvednete úhlednou krychli zeminy.

Jak nasadit růže : Růže s balem

Do jámy přiměřené velikosti nalijeme vodu, necháme vsáknout, vložíme sazenici (krček musí být ponořen pod půdou) a dále postupujeme jako u sazenic z kontejneru. Nadzemní výhony pak přihrneme půdou tak, aby ze země vyčnívaly jen konce výhonů. Tak je sazenice chráněna proti mrazu a slunci, dokud nezakoření.

Manuální odstraňování plevelu, ač staromódní, zůstává spolehlivým způsobem, jak se ho zbavit. I když vyžaduje čas a práci, je to nejbezpečnější metoda bez použití chemikálií. Zejména v záhonech se zeleninou není jiná alternativa. Při ručním pletí je důležité odstranit celý kořen, jinak se plevel rychle vrátí.

Perfektním pomocníkem pro zapracování štěpek a kompostu do půdy je kultivátor. I malý elektrický kultivátor v záhoně dokáže zeminu prokypřit a dokonale promísit s kompostem takovým způsobem, jakého byste s běžným ručním nářadím nikdy nedosáhli.

Jak správně hnojit

Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.Hluboce zrýt je na podzim třeba i záhony, na kterých žádné zelené hnojivo není. Při rytí můžete do půdy vpravit hnůj. Nejčastěji se používá kravský nebo koňský. Koňský hnůj je záhřevnější, obsahuje rohovinu a hodí se zejména do těžších půd a pařenišť.Pomocníci: Menší záhonky zryjeme tradičním rýčem, větší hroudy rozbijeme vidlemi, motykou. Elektrická motyka nám usnadní námahu, prokypří půdu a ještě ji smíchá s hnojivem. Na větší plochy se hodí kultivátory.

Rytí už dávno nepatří mezi pravidelnou údržbu, jako kdysi, ale pokud se pro něj rozhodnete každé dva tři roky, určitě tím nic nezkazíte. Pouze takto zeminu dokonale prokypříte a provzdušníte. Na zrytém záhoně se rovněž sníží odpařování vody a dobře se vsakuje dešťovka i do spodních vrstev.

Jaká zem na růže : Růže rády rostou v půdě bohaté na humus a lehkou hlínu, která dobře uchovává živiny a vodu. Růže má hluboké kořeny a vodu hledá v podloží. Doporučuje se vysazovat růže do speciální zeminy pro růže, např. do zeminy pro růže od společnosti FloraSelf.

Kdy Přikrýt růže : Pokud máte růže v květináči, ukryjte nádobu do země, kterou před tím zateplíte polystyrenem. Nadzemní část poté opět zakryjte. Rostlinky ale samozřejmě může zimu přečkat i ve sklepě nebo garáži. Růži bychom měli zazimovat ve chvíli, kdy udeří první mrazíky, což bývá leckdy už koncem října.

Co použít místo roundupu

V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.

V březnu a dubnu jsou nejlepší klimatické podmínky pro založení nového trávníku. Vrstva ornice by měla být alespoň 15 cm silná. Aby nový trávník rostl a prospíval, zryjte také půdu do hloubky 20 cm rýčem, rycími vidlemi nebo motorovým kultivátorem.Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí.

Jak vylepšit těžkou půdu : Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.