Nedoporučujeme látkové pytlíčky a nádoby s dírkami či jiným větráním, aby se k bylinkám nedostal nenasytný hmyz nebo vlhkost. Ideální jsou proto plechové dózy, plastové uzavíratelné dózy či nádoby z tmavého skla. Je důležité, aby byly bylinky uložené na suchém a tmavém místě. Nevystavujte je slunci ani teplu.Pokud nechceme pažitku zamrazovat, zabalíme ji do navlhčené papírové utěrky, vložíme do pytlíku se zipem a uložíme v lednici. Stejný postup volíme u rozmarýnu a tymiánu. Naopak postup, jak uchovat bazalku, vyžaduje teplo. Bazalka nesnese chlad, vložíme ji tedy do vody a necháme na kuchyňské lince jako květinu.Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny.
Jak se suší tymián : Tymián se suší v tenké vrstvě nebo svázaný do svazečků a zavěšený na vzdušném stinném místě. Dobře uzavřená nádoba je zárukou správného uskladnění.
Jak dlouho vydrží sušené bylinky
Sušení bylin – tradiční způsob konzervace
Ještě delší trvanlivosti dosáhnete, pokud použijete tradiční způsob zpracování bylinek – sušení bylinek. Tímto způsobem lze byliny skladovat jeden až dva roky.
Jak uchovat bylinky v mrazáku : Do mrazáku
Nejlépe se na to hodí forma na led. Díky ní budete mít po ruce vždy ideální množství k okamžitému použití. Bylinky nasekejte najemno, dejte do formiček a zalijte olivovým olejem. Bylinky lze také uchovat ve skleničce a jen tak zamrazit.
Před příchodem prvních mrazíků rostlinu přeneste na bezmrazé místo.
- Pro přezimování je vhodný sklep, zimní zahrada, ale klidně můžeme rozmarýn ponechat i na okenním parapetu.
- Ideální teplota pro přezimování je při teplotách okolo 10 – 15°C.
- V zimním období zálivku omezíme na minimum.
Rozmarýn patří mezi trvalky a vydrží vám i několik let. Za dospělý se považuje až od druhého vegetačního období.
Jak uchovat pažitku na zimu
Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.Jak sušit květ bezu v sušičce
Snažím se kontakt bylin s kovem minimalizovat. Květy hodně seschnou, proto se nebojím je dávat opravdu natěsno k sobě. Pak už jen zapnu program sušení 40 °C a po 6 hodinách je hotovo. Na rozdíl od ovoce se bez nemusí otáčet.Jak mrazit bylinky
Mrazit se dá jen jeden druh, ale také třeba směs koření pro jedno využití. Příkladem je bouquet garni (tymián, rozmarýn, šalvěj). Dejte bylinky do formičky, zalijte je podle výběru: vodou, olejem, máslem, mléčným produktem, nebo vývarem (bylinky by vždy měly být uvnitř tekutiny) a dejte zmrazit.
Pozor na látkové a papírové pytlíky
Rozhodně je neskladujte v látkových či papírových pytlících, protože tyto materiály neuchrání bylinky před vlhkostí a unikají jimi aromatické látky. Bylinky uchovávejte na suchém a temném místě maximálně pokojové teploty, nejlépe v tmavých a dobře uzavíratelných nádobách.
Jak uchovat bylinky přes zimu : Bylinky, které přežijí zimu venku
Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím. Jako přirozená izolace v zimě funguje sníh, který můžete na rostliny přihrnout i z okolí.
Kdy přesazovat bylinky : Pro klasické předpěstování a následné přesazení na cílové stanoviště či pěstování po jedné rostlince v květináči je ten nejlepší čas vyset semínka v průběhu února/března. Některé si totiž dávají na čas a klíčí pomalu. Včasným výsevem si zajistíte silné a zdravé sazenice pro jarní výsadbu na cílové stanoviště.
Kdy přesazovat rozmarýn
Na jaře rostlinu přesadíme do nové zeminy, ale do stejně velkého květináče. Rozmarýnu se bude dařit stejně dobře ve směsi zahradní zeminy, listovky a písku, jako v hlinitém substrátu s drobným štěrkem smíchaném v poměru 2:1. Při přesazování asi o třetinu zkrátíme kořeny.
Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.Rozmarýn lze použít i do salátů, pizzy, marinád, těstovin, zapékaných brambor, zeleniny, bylinkového másla, do polévek, ke grilování a rovněž na výrobu rozmarýnového vína. Kvůli svému aroma, ho přidávejte do jídel spíše v menším množství. Podporuje trávení a omezuje nadýmání.
Co dělat s rozmarýnem : Má dezinfekční a antiseptické účinky, povzbuzuje oběhový systém, posiluje paměť a zlepšuje soustředění. Blahodárně působí na játra a hojí namožené svaly. Čerstvý nebo sušený rozmarýn dodá pokrmu nezaměnitelnou chuť a vůni. Rozmarýn použijte k pečenému masu, do dipů, polévek, salátů apod.