Spoje parozábrany
- Dřevěné palubky nebo SDK desky.
- Oboustranná lepící páska URSA SECO 41.
- Parotěsná tepelná izolační fólie s reflexními účinky.
- Tepelná izolace.
- Hliníková lepící páska.
- Vzduchová mezera tvořená dřevěnými latěmi nebo CD profily.
- Těsnící tmel – AIRSTOP.
- Akrylový tmel, nebo dřevěná lišta.
Průrazy a poškození parozábrany do 1 cm můžete přelepit Parotěsnou páskou PE profi, od 1 do 6 cm lze Parotěsnou záplatou PE profi, nad 15 cm je nutné vyměnit celý pás fólie. Jako poslední krok se parotěsná fólie přilepí na zeď speciálním tmelem Fortax.Řešení tohoto problému spočívá v použití izolační pásky a tmelu, neboť jen tak v ní nebudou mezery a díry, kterými by mohla projít vlhkost z interiéru. V žádném případě nepoužívejte obyčejnou lepicí pásku, která rozhodně funkci parotěsné pásky nesplní a bude držet maximálně pár dní.
Kdy je nutné použít parozábranu : Parozábrana se zřizuje v případech, kdy je konstrukce Rigips součástí obvodového pláště budovy a ve skladbě konstrukce je vrstva tepelné izolace (podkroví, předsazené stěny). Aplikací parozábrany se předchází vnikání interiérové vzdušné vlhkosti do konstrukce a její případné kondenzaci.
Jak otocit Parozabranu
Parozábrana se na podklad přichytí pomocí sponkovačky. Některé typy parotěsných fólií jsou také vybaveny samolepicí vrstvou pro pohodlnější aplikaci na podklad. Důležité je, aby každá sponka v parotěsné fólii byla přelepena speciální lepicí páskou dle pokynů výrobce fólie.
Na co je parotěsná fólie : Parotěsná fólie zabraňuje pronikání par vytvářejících se činností v domě do střešní konstrukce a tepelné izolace.
Použití a umístění parotěsných fólií
K zabránění nechtěné kondenzace vodních par v izolaci domu, umisťujeme parotěsnou fólii na interiérovou stranu. Tak dokážeme vzduch udržet při teplotě, při které dokáže absorbovat potřebné množství vlhkosti, aby nedošlo k její kondenzaci.
Parozábrana – řešení pro dřevostavbu s difuzně uzavřenou konstrukcí Difuzně uzavřené konstrukce fungují na velmi jednoduchém principu. Co nejblíže k interiéru se do konstrukce umístí speciální parotěsná fólie, která zcela zamezí tomu, aby vlhkost v podobě vodních par procházela z interiéru do konstrukce.
Kdy se dává parotěsná fólie
Parozábrana se používá u difúzně uzavřených skladeb, kde nelze počítat s prostupem vodních par skrze konstrukci. Parotěsná fólie se montuje vždy blíže k vnitřnímu povrchu konstrukce, je tedy zpravidla umístěná hned pod sádrokartonovým obkladem či pod tenkou vrstvou tepelné izolace.Používají se jako podstřešní fólie, ale také do konstrukcí stěn. K zabránění nechtěné kondenzace vodních par v izolaci domu, umisťujeme parotěsnou fólii na interiérovou stranu. Tak dokážeme vzduch udržet při teplotě, při které dokáže absorbovat potřebné množství vlhkosti, aby nedošlo k její kondenzaci.Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější. Parotěsné fólie jsou vyráběny v šířce zpravidla 1,5 m a montují se kolmo na podkladní rošt z dřevěných hranolů. Přesah dvou pásů by měl být alespoň 100 mm a musí být přelepen opět parotěsnou lepicí páskou dle doporučení výrobce.
Fólie se připevňuje ke krovu mechanickou sešívačkou, nebo pomocí kontralatí. Opět se doporučuje dodržovat přesah jednotlivých pruhů 10-15cm. Tyto přesahy se pak musí přelepit lepící páskou- dle pokynů výrobce fólie. Pro ukončení styku s obvodovým zdivem se používá speciální oboustranně lepící páska.
Jak použít parotěsnou fólii : Použití parozábrany
Parozábrana se umisťuje před tepelnou izolaci směrem k interiéru. Musí být vždy dokonale spojena a nesmí dojít k jejímu porušení. Všechny průchody v parozábraně musí být pečlivě přelepeny parotěsnou lepicí páskou a utěsněny, jinak parozábrana nemůže plnit svoji funkci.
Kam dát parotěsnou fólii : Parozábrana se umisťuje na „teplém“ líci tepelné izolace. Může být umístěna i mezi vrstvami tepelné izolace. Pokud poloha parozábrany není ověřena výpočtem, aplikuje se obvykle v max. 1/5 celkové tloušťky tepelné izolace od interiéru.