Jak správně použít Nopovou fólií?
Horní okraj nopové fólie se zakončí pomocí ukončovací lišty. Lišta se kotví mechanicky pomocí ocelových nerezových hřebíků nebo šroubů a hmoždinek. Dole se nopová fólie seřízne nožem tak, aby nepřekrývala případné drenážní potrubí.Ukončovací lišta se používá pro ukončení nopové fólie, která je vytažena na úroveň terénu. Lišta se připevňuje do každého otvoru (o průměru 4 mm po 15 cm) pomocí vhodných vrutů nebo hmoždinek podle vlastností materiálu podkladu. Napojení jednotlivých lišt se provádí překrytím o 10-15 cm (obvykle 1x rozteč mezi otvory).Zasypání fólie velkým množstvím zeminy či štěrku

Výkop kolem základů je po montáži fólií potřeba zasypat hlínou či štěrkem. Zasypávání však musí být postupné – v opačném případě může dojít k uvolnění kotvicích prvků a vytržení fólie ze zdiva.

Kdy se dává Nopová fólie : Záleží, na jaký typ stavby chcete nopovou fólii použít. Nopová fólie se často používá u starých staveb, kde chcete vyřešit vlhnutí stěn ve sklepě, nebo když chcete obnovit nebo vylepšit izolaci u domů se stěnou přiléhající ke svahu. V tomto případě je jediné správné řešení – nopky ke stěně.

Na co je Nopová fólie

Nopová fólie (nopovka) se používá jako izolace spodní stavby – ochrana proti vlhkosti základového a suterénního zdiva, při stavbě tepelně izolačních systémů, v odvodňovacích systémech a jako vodotěsná ochrana podzemních prvků s funkcí větrání (doplňková ochrana před radonem při odvětrávání).

Proč Nopová fólie : Nopové fólie s perforací fungují jako hydroakumulační vrstva, která reguluje množství vody pro rostliny a odvádí její přebytek do svodu. Používají se také jako ochrana proti radonu. Nopové fólie bez perforace zabraňují průniku tohoto škodlivého plynu do staveb a slouží jako doplněk k odvětrávacím systémům.

Jak už jsme si uvedli, nopovou fólii byste neměli ukončit níže než 300 mm nad upraveným terénem. Je to z toho důvodu, aby bylo zabráněno pronikání dešťových vod za fólii a aby tato mohla správně plnit svoji funkci.

Do vyvýšeného záhonu volte neperforovanou nopovou fólii, která se používá k hydroizolaci stavby. Perforované nopovky se využívají například ve skladbách zelených střech.

Jak správně izolovat základy

Izolace svislých stěn lze ochránit přilepenými deskami z extrudovaného polystyrenu (poslouží zároveň jako tepelná izolace). Jsou nenasákavé a lze je tedy zahrnout zeminou. Alternativou je též ochrana nopovou fólií, nebo přizdívkou z cihel.Instalace nopové fólie do vyvýšeného záhonu

  1. Nopové folie se často prodávají v rolích o větších rozměrech.
  2. Následně nopovou fólií umístěte do záhonu.
  3. Jakmile nopovku vytáhnete nad okraj, upevněte ji k vnitřní straně dřevěné konstrukce.

Ideálně kompost nebo ornici s přídavkem odleželého hnoje. Samozřejmě bychom měli ale mít na zřeteli, co chceme pěstovat. Zmíněný hnůj se hodí jen pro zeleninu první trati jako jsou kedlubny, květák, brokolice, kapusta, tykve, okurky, rajčata, rané brambory nebo třeba paprika.

Na dno vyvýšeného záhonu patří největší a nejhrubší materiál, který slouží jako drenáž. Přibližně do spodní třetiny objemu proto naskládejte větve či trouchnivějící klády – začněte těmi nejsilnějšími a postupně přidávejte menší a slabší.

Co nejlépe izoluje : Příklady tepelných izolantů

Z pevných látek jsou dobrými tepelnými izolanty především ty látky, které obsahují hodně plynu (vzduchu), např. minerální vlna (kamenná nebo skelná), peří, srst, papír, dále např. sklo, dřevo, polystyren, ap. Ve stavebnictví se kvůli lepší tepelné izolaci používají cihly s dutinami.

Jak izolovat dům proti vlhkosti : V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a následně jej zalít vrstvou betonu. Alternativou může být použití cementové stěrky a následně aplikovat asfaltovou izolaci. Pak už je na řadě izolace, například v podobě polystyrénu.

Co dát mezi Vyvysene záhony

V prvním roce, tedy v roce, kdy jste vyvýšený záhon založili, je vhodné pěstovat v něm rostliny, kterým nevadí vyšší obsah dusíku. Je ideální tedy například pro rajčata, papriky, cukety či dýně. Ve druhém roce, kdy už je záhon vyzrálý, můžete začít s pěstováním kořenové zeleniny, květáku, brokolice či kapusty.

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.Nejjednodušší je spočítat si, kolik litrů záhon pojme, tedy pronásobit délku, šířku a výšku a jako jednotky použít decimetry (10 cm). Tím získáte litry. Počítejte s určitou cca 10% rezervou, protože vrstvy se při plnění hutní vlastní vahou.

Jak nejlépe zateplit starý dům : Nejčastěji se používá pěnový polystyren EPS F (fasádní), který nabízí výhodnou cenu a vynikající tepelnou izolaci. Dalším oblíbeným typem izolace je minerální vata, která je vhodná pro zateplování dřevostaveb a konstrukcí ze dřeva.