Teplota v lednici by měla vždy být pod 5 °C, v mrazáku pak pod -15 °C. Potraviny byste měli mít přehledně rozdělené a dodržovat jejich uspořádání. Potraviny v chladničce rozmísťujeme rovnoměrně po celé ploše tak, aby měly dostatek místa a studený vzduch mohl volně proudit. Proto není vhodné ledničku přeplňovat.Co do ledničky nepatří
Na brambory, cibuli a česnek vám stačí tmavé místo v chladnějším prostředí, třeba spíž nebo sklep. Ani zázvor do lednice nepatří. Stejně tak ovoci jako banány, mango, melouny, citrusy nebo ananas nedělá lednička dobře. Lépe uděláte, pokud je budete mít uloženy na lince při pokojové teplotě.Pokud potravinu otevřete, zkonzumujte ji co nejdříve. Otevřením potravinu zpřístupníte mikroorganismům a ty se tak mohou v potravině pomnožit a rychleji ji zkazit. Nenechávejte potraviny v lednici otevřené a nezakryté. Potraviny osychají, přejímají pachy z ostatních potravin v lednici a nebývají pak příliš chutné.
Proč nedávat teplé jídlo do lednice : Vařené jídlo zchlaďte
Nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu a do dvou hodin poté ho vložte v uzavřené krabičce do lednice. Příliš teplý pokrm rychle zvýší teplotu uvnitř chladničky a to pro trvanlivost ostatních potravin nevěstí nic dobrého.
Proč nedávat vejce do lednice
Hlavně neomývat a nedávat do dveří lednice
Ani do obchodu nesmí jít omyté. Mají totiž přirozenou ochrannou vrstvu, která chrání vejce před tím, aby se do něj nic nedostalo. Zároveň zajišťuje, že vydrží déle a nezkazí se,“ popisuje chovatel.
Jak skladat do lednice : Maso a ryby skladujte ve spodní přihrádce (nad zeleninovým boxem), kde je opět vyšší vlhkost. Směrem vzhůru ukládejte šunku, sýry, jogurty a úplně nahoru pak mléčné výrobky a některé druhy ovoce: například meloun, banány, mango nebo lilek. Právě maso a mléčné výrobky by od sebe měly být co nejdále.
Banány. Banány dozráváním přirozeně sládnou. Pokud doma máte větší trs banánů a nestíháte je jíst, skladováním v lednici sice zpomalíte jejich zrání, banány ale zároveň ztrácejí chuť, rychleji hnědnou a moučnatí.
Jak správně uspořádat lednici: Krok za krokem
- Vyndejte všechny potraviny z lednice a vyhoďte co je prošlé.
- Potraviny rozdělte podle typu, případně podle doby spotřeby.
- Vyčistěte lednici včetně všech šuplíků a dalších úložných prostor.
- Naskládejte potraviny zpět do lednice.
- Potraviny můžete uspořádat podle druhů.
Jak skladovat ovoce a zeleninu v lednici
Pozor – většina tropického ovoce a plodová zelenina se skladují při teplotách nad 10 stupňů a do klasické chladničky tedy nepatří. Pokud nemáte chladnou spíž, uložte je v chladničce na horní polici, kde je teplota vyšší než naspodu. V horní polici, kde je nižší vlhkost, skladujeme i sýry a vejce.U každého jídla, které do lednice dáváte, zpravidla platí dvě zásady: Jídlo byste měli dát do ledničky co nejdříve po uvaření, ale nikdy byste do ní neměli dávat ještě horké jídlo. To totiž zvýší teplotu v chladničce a umožní bakteriím, aby se množily. Standardně bývá v lednicích teplota 4 °C.Vyhněte se dvířkům chladničky, kde je teplota nejvyšší, a raději je schovejte dozadu střední nebo vrchní police. Důležitá je také stálost teploty. Neustálé přesouvání vajec z lednice do spíže a naopak čerstvosti nepřidává. Dobře také uděláte, když vejce uskladníte špičkou dolů.
Vejce má na sobě tenkou ochrannou vrstvu (tzv. kutikula), ta po snesení vejce ucpává póry ve skořápce. Tím je vnitřek vejce chráněn před škodlivými mikroorganismy a potenciální nákazou.
Jak tridit lednici : Nejprve je třeba lednice k recyklaci dostat. Proto se odevzdávají do sběrných dvorů, nebo se sbírají v rámci zpětného odběru. Sebrané lednice je nejprve třeba roztřídit. Vyjmout z nich skleněné části a volné plastové díly (boxy, separátory).
Co by nemělo chybět v lednici : Naprostý základ v lednici je máslo, mléko a vejce. Kromě nich se hodí i parmazán, který využijete nejen v italské kuchyni, a zakysaná smetana, která se hodí do teplé i studené kuchyně.
Proč se rajčata nemají dávat do lednice
Rajčata ani papriky nezvládnou při nízkých teplotách dozrát a v lednici postupně ztrácejí charakteristickou chuť. Rajčata navíc působením chladu přijdou o šťavnatost a začnou moučnatět, papriky zase změknou. Podobně negativní vliv mají příliš nízké teploty i na okurky, cukety a lilky.
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Brambory | 1 – 2 měsíc | 1 – 2 týdny |
Cibule | 1 měsíc | 14 dní |
Rajčata | 3 – 5 dní | 2 – 7 dní |
Paprika | 5 dní | 5 – 7 dní |
Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.
Jaké ovoce nedávat do lednice : Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.