Půda by měla být prohřátá, ale již bez dosahu ostrého slunce:
- Levanduli vyjměte z předpěstovacího květináče a usaďte do vyhloubené a vodou pokropené jamky v záhonu.
- Rostlinu zasypejte zeminou a opatrně upěchujte.
- Znovu zalijte vodou.
- Dokud levandule nezakoření je zapotřebí chránit ji před vyschnutím.
Pro pěstování levandule doma stačí hrst semínek nebo pár sazenic, větší květináč a hlinitopísčitou zeminu. Na dně pěstebního květináče musíte vytvořit vrstvu drenáže, aby se usnadnilo odvodnění. Je nutné vybrat slunné místo, jelikož jí celodenně zastíněné místo nebude vyhovovat.Semínka vysévejte do misky nebo truhlíku v průběhu února a března, a nádobu umístěte na místo s pokojovou teplotou kolem 20°C. Rostlinky vyklíčí za 3-4 týdny, a můžete je rozsadit do malých květináčků. Po skončení mrazů můžete rostlinky začít dávat ven, zpočátku raději do stínu, aby si zvykly na slunce.
Jakou Hlinu na levandule : Pěstování levandule
Ideálním měsícem pro výsev semínka je únor. Základem je vhodný substrát, ideálně pro výsev a množení. Do substrátu je dobré přidat trochu písku v poměru 3:1 (3/4 substrátu a 1/4 písku). Díky písku se ke kořenům dostane více vzduchu a rostlince se bude lépe dařit.
Jak namíchat substrát pro levandule
Vhodná půda – můžete zkontrolovat pH půdy, které by mělo být mezi 6,5 a 7,5 (kyselé půdě 0-6 pH pomůže vápno, zásadité půdě 8-14 pH naopak rašelina). Zřídka můžete i přihnojit dusíkem (N), fosforem (P) a draslíkem (K) – stačí koupit speciální hnojení na levandule.
Čím mulčovat levandule : Štěpka nebo hobliny dřeva: Tyto mulče jsou trvanlivé, pomáhají udržovat rovnoměrnou půdní teplotu a jsou skvělou volbou pro levanduli. Kameny nebo oblázky: Kameny mohou být esteticky pěkným mulčem, zejména pokud se jedná o lehčí, světlé odstíny. Navíc pomáhají udržovat teplo kolem rostliny.
Levandule stříháme na podzim a na jaře „dokulata“, nejlepší je zkracovat starší rostliny o cca 1/3, přičemž odstraňujeme i uschlé výhonky a větvičky. Ty odstraníme zcela. Z rostlin tvarujeme rovnoměrné bochánky a nikdy nestříháme do dřeva, když nevidíme nové lístky.
Proč levandule usychá Levandule obvykle usychá kvůli příliš velké vlhkosti způsobující hnilobu a plísně kořenů. Odstraňte nakažené kořeny i suché stonky, přesaďte levanduli do dobře prosychající zeminy a zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý.
Co kombinovat s levanduli
Levandule spolu s dalšími trvalkami
Z bylinek se k levanduli hodí bazalka, rozmarýn, šalvěj, dobromysl nebo tymián. Ať si přinesete domů malou sazeničku nebo velký keřík, vykouzlí vám levandule na terase neopakovatelnou atmosféru. Přitom platí přímá úměra – čím víc levandule, tím větší radost přinese.Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.
Proč levandule usychá Levandule obvykle usychá kvůli příliš velké vlhkosti způsobující hnilobu a plísně kořenů. Odstraňte nakažené kořeny i suché stonky, přesaďte levanduli do dobře prosychající zeminy a zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý.
Kdy se má stříhat levandule : Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.
Jak často se zalévá levandule : Substrát udržujte neustále vlhký a za 3–4 týdny by měla levandule vyklíčit.
Co sazet vedle levandule
Z bylinek se k levanduli hodí bazalka, rozmarýn, šalvěj, dobromysl nebo tymián. Samostatnou kapitolou je pěstování levandule se suchomilnými růžemi.
Při jarním střihu levandulí je důležité obstarat si ostré a pevné nůžky. Stříháme do třetiny nových výhonků. To levanduli přiměje k tomu, aby vytvořila rychleji nové zdravé lístky a stonky, na kterých během pár měsíců uvidíme krásně fialové květy, plné sladké a pronikavé vůně.Substrát můžeme také dezinfikovat teplem, propařením, ohřátím v mikrovlnce nebo v troubě. Teplo zabije jak škůdce, tak choroby, které by v substrátu přežívaly. V čistě rašelinových substrátech se smutnice nevyskytují, nemají v nich co konzumovat.
Jaký je nejlepší substrát : Nejoblíbenější značky substrátů, které si zákazníci nejvíce chválí jsou například CANNA, BioBizz, Plagron, či BioNova.