Odpor rezistoru se ve většině případů měří tak, že voltmetrem změříme elektrické napětí U na daném rezistoru a ampérmetrem elektrický proud I, který daným rezistorem prochází.Rezistor je pasivní elektrotechnická součástka projevující se v elektrickém obvodu v ideálním případě jedinou vlastností – elektrickým odporem (jednotka Ohm, značka Ω). Důvodem pro zařazení rezistoru do obvodu je obvykle snížení velikosti elektrického proudu nebo získání určitého úbytku napětí.Elektrický odpor vodiče (rezistoru) se určí jako poměr napětí (mezi konci vodiče – body 1 a 2) a proudu, který jím protéká. Veličina U = R·I pak udává úbytek (pokles) napětí na rezistoru, jehož odpor je R.
Jaké jsou parametry rezistorů : Nejdůležitějšími parametry rezistoru jsou jmenovitá hodnota odporu a jmenovitá zatížitelnost. Jmenovitý odpor rezistoru určuje výrobcem garantovaný odpor v ohmech s příslušnou tolerancí v procentech [%]. Rezistory jsou vyráběny podle tolerance v řadách E6, E12, E24 atd., podle počtu hodnot v jedné dekádě.
Jak změřit rezistor Multimetrem
Jak měřit odpor pomocí multimetru. Připojte svorku V multimetru k jednomu konci rezistoru a svorku V k druhému konci odporu a poté nastavte multimetr na měření. Multimetr může určit odpor podle Ohmova zákona tím, že přivede zdrojový proud do rezistoru a pak vypočítá napětí na rezistoru.
Jaký rezistor k diodě : Použít tedy musíme rezistor o odporu minimálně 130 Ω. Častěji se ale setkáme s použitím rezistorů 220 Ω a 330 Ω (dají se jednodušeji sehnat). Různé způsoby zapojení LED diody. Maximální proud, který může piny tohoto čipu procházet, je asi 40 mA.
Ohmův zákon je vzorec používaný k výpočtu vztahu mezi napětím, proudem a odporem v elektrickém obvodu. Pro studenty elektroniky je Ohmův zákon (E = IR) stejně zásadní jako Einsteinova rovnice relativity (E = mc²) pro fyziky. V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.
Ke snížení napětí na hodnotu vhodnou pro měření se použije předřadného odporu s posuvným jezdcem. Předřadné odpory se také nazývají regulační odpory. Zhotovují se z vodičů, které mají velký měrný odpor a malý tepelný součinitel odporu, tedy jejich odpor se málo mění se změnou teploty.
Jak spocitat proud na rezistorů
Abychom mohli vypočítat proudy a napětí na rezistorech, musíme si nejprve vyjádřit celkový proud procházející obvodem. kde U je napětí na zdroji a Rcelk je celkový odpor obvodu. Ten vypočítáme jako součet odporů částí A, B, C (viz Obrázek k řešení úlohy): Rcelk=RA+RB+RC.Rezistory s pevnou hodnotou odporu lze často rozpoznat podle barevných kroužků kolem pouzdra. Hodnotu odporu lze určit z barevných kroužků; Odpory s proměnnou hodnotou lze obvykle nastavit otočným knoflíkem. Tento typ odporu může být také navržen jako potenciometr, který se často používá jako snímač polohy.Jmenovitý výkon rezistoru se pohybuje zejména mezi ⅛ W (0,125 W) a 1 W. Rezistory s výkonem větším než 1 W se obvykle označují jako výkonové rezistory a používají se pro rozptylovou kapacitu. Nakonec, pokud je známo napětí a intenzita proudu celého obvodu, lze odpor vypočítat pomocí rovnice: R = V / I.
V sériovém obvodu protéká všude stejný proud, na největším odporu je největší úbytek napětí a na nejmenším odporu je nejmenší úbytek napětí. V sériovém zapojení jsou dílčí napětí ve stejném poměru jako příslušné odpory. Obdobně platí poměry napětí k celkovému napětí. Tyto zákony můžeme odvodit z Ohmova zákona.
Jak změřit OHMY : Černý měřící kabel zapojíme do společné černé zdířky multimetru (COM). Červený měřící kabel zapojíme do červené zdířky multimetru měřící odpor v Ohmech (Ω). Zapneme multimetr a otočíme volič na měření elektrického odporu v nejmenším rozsahu (200). Často je u dané volby ikona zvukové signalizace.
Co se dá měřit Multimetrem : Digitální multimetr je měřicí přístroj používaný k měření dvou nebo více elektrických hodnot – převážně napětí (volty), proudu (ampéry) a odporu (ohmy). Jedná se o běžný diagnostický přístroj pro elektrotechniku a elektroniku.
Jaký je úbytek napětí na diodě
U normálních polovodičových diod, tedy těch, co nesvítí, je tento úbytek zhruba 0,7 voltu (opět se mění podle proudu, který diodou teče). Toto napětí se může lišit podle technologie, u starších a dnes už méně běžných germaniových diod to bývá okolo 0,2 voltu, u takzvaných Schottkyho diod to bývá mezi 0,15 – 0,4 voltu.
Ohm je jednotka elektrického odporu, značí se velkým řeckým písmenem Ω (omega). V soustavě SI patří mezi odvozené jednotky, rozměr v základních jednotkách je: Ω = m2·kg·s−3·A−2.Ohmův zákon říká, že elektrický proud v elektricky vodivém předmětu je přímo úměrný elektrickému napětí přiloženému na tento předmět.
Co zabíjí proud nebo napětí : Shrnutí: Při úrazu elektrickým proudem zabíjí proud. Jeho velikost závisí na napětí a odporu, který je v zapojeném obvodu.