Jak tepelne upravit jitrnici?
Díky střívku přitom do sebe jitrnice tuk tolik nenasákne. Právě při opékání na pánvi mají jitrnice nejvíc tendenci praskat. Zabráníte tomu tak, že ještě před opékáním jitrnici ponoříte na chvíli (cca na 1-2 minuty) do horké, ne však vroucí, vody. Poté už je stačí jen utřít do sucha a pak osmažit na pánvi dozlatova.Jitrnice opečené na pánvi

Právě během něj ale jitrnice nejčastěji praskají. Zabráníte tomu tak, že jitrnici na několika místech propíchnete vidličkou a budete ji opékat při mírné teplotě. Prasknutí by také mělo zabránit to, že jitrnici lehce obalíte v mouce.Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.

Jak dlouho vydrží domácí jitrnice : Domácí jitrnice konzumujeme co nejdříve. V sáčku v chladničce nám vydrží maximálně 2 dny, poté je můžeme tepelně zpracovat a prodloužit jim tak životnost o 1-2 dny.

Co jíst k jitrnici

Jitrnice chutná s chlebem nebo vařeným bramborem a dušeným zelím. Když už si ji dáte, tak ji nezapomeňte doplnit také kysaným zelím, které vám zajistí přísun vlákniny a vitamínů. Další možností je jako přílohu zvolit zelný salát a celozrnný chléb. Jitrnice se dají jíst jak studené, tak i teplé, nejčastěji opečené.

Jak správně upéct jelita : V troubě je tedy spíš pouze ohříváme, proto postačí nižší teplota. Jakmile máme troubu rozehřátou, vložíme do ní pekáček s jelity. Při této teplotě jelita ohříváme cca 30 minut. Následně zvýšíme teplotu na 200°C a krátce jelita zapečeme, abychom získali dobrou kůrčičku.

Dusíme cca 15 minut. Jitrnice vytáhneme z lednice asi 2 hodiny před úpravou. Obalíme je v hladké mouce a vložíme na pánev se lžící oleje, olej nesmí být úplně horký, jen mírně zahřátý. Na mírném ohni je opékáme ze všech stran.

v ledničce bych ji osobně nenechala déle jak 3 dny.

Co si dát k jitrnici

Jitrnice s kysaným zelím a bramborem

Dejte si je k obědu s kysaným zelím připraveným se škvařenou slaninou a vařeným bramborem.Výrobky z vepřového masa

Mleté maso, tlačenka a zabijačková kaše by se měly zpracovávat rychle a mrazit jen na 1 až 2 měsíce. Vařená šunka či domácí dělohy vydrží v mrazu přibližně 2 – 3 měsíce. Nejdéle nám v mrazničce vydrží čerstvý salám – asi 4 měsíce, a klobása – do 6 měsíců.Jitrnice položíme na plech s pečícím papírem, plech s jitrnicemi malinko pokapeme vodou, přikryjeme alobalem a pečeme v rozehřáté troubě na 180 stupňů do slabé křupavé krusty. Podáváme s bramborem, šťouchaným s uzenou paprikou a jarní cibulkou (s čerstvým zakysaným zelím).

Moravské jitrnice – maso z vařené hlavy, vařené kůže, syrová játra, vývar, koření. České jitrnice – lalok (lidově podbradek), bůček, játra, další vnitřnosti (plíce a slezina), bílé pečivo, vývar, koření.

Co patří do jelit : Jelito (polsky: kaszanka; německy: Grützwurst) je masný výrobek z vepřového masa a krve. Kromě toho obsahuje kroupy nebo drobné kousky pečiva. Jelito je běžným produktem domácích zabijaček. Podobně jako u jitrnic, i zde jsou základními surovinami méně hodnotná masa – hlava, játra, bůček, kůže, plíce apod.

Jak upéct jitrnice a jelita aby nepraskly : Aby jelita při pečení nepraskla a jejich obsah se nerozlil po celém pekáči, musíme je několikrát propíchnout, aby mohla pára volně odcházet, a také je pečeme pomalu, asi tak na 160 °C.

Jak uvařit jelito

Jelita "vaříme" těsně pod bodem varu při 90 °C po dobu 30 minut. Ta uvařená plavou krásně na hladině. Po uvaření je necháme vychladnout a spotřebujeme nejdéle do 3 dnů. Přebytky je možné také zamrazit.

Jitrnici vymačkáme ze střívka, rozmačkáme vidličkou a na rozpálené teflonové pánvi za stálého míchání necháme nasucho osmažit dozlatova. Když je jitrnička osmažená dokřupava zalijeme jí rozšlehanými osolenými a opepřenými vejci, která necháme za stálého míchání srazit.Koření na 1 kg jitrnic:

  • 15 g třeného česneku.
  • 20 g soli.
  • 1,5 g mletého pepře.
  • 1 g majoránky.
  • 0,5 g nového koření
  • půl lžičky mletého zázvoru.

Kolik cibule do jitrnic : Suroviny na cca 12 kg jitrnic:

1 kg vepřového laloku. 1 kg vepřových plic. 0,7 kg vepřových jater. 150 g cibule.