2024 s limitem 10 000 Kč měsíčně u jednoho zaměstnavatele. Od července se tento limit rozdvojí a začne se počítat z aktuální průměrné mzdy v ČR. Z odměny zaměstnance na DPP do limitu 10 000 Kč se odvádí pouze srážková daň ve výši 15 % (pokud nepodepsal prohlášení poplatníka k dani, tzv. růžový formulář).DPP: Kolik si vydělám
Minimální výše odměny při práci na dohodu je stejná jako minimální mzda. Ta v přepočtu na hodinovou sazbu činí v roce 2024 konkrétně 113,40 Kč. Horní hranice omezená není a závisí na domluvě se zaměstnavatelem.Dva limity pro zpojistnění dohod o provedení práce (25 % průměrné mzdy v případě DPP u jednoho zaměstnavatele a 40% průměrné mzdy v případě DPP u více zaměstnavatelů), které měly být aktuální (právnicky „účinné“) ke dni 01.07.2024, už patrně aktuální nebudou.
Kolik se odvádí z DPČ : Srážková daň je daň, která se nejčastěji používá ke zdaňování menších příjmů z dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti (podívejte se na přehlednou tabulku). Její sazba činí 15 % a odvádí ji ten, kdo odměnu vyplácí – příjemce odměny už dostává peníze zdaněné.
Na jakou dobu se uzavírá DPP
Dohodu o provedení práce je povinen zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít písemně a musí v ní být uvedeny sjednané práce, doba, na kterou se dohoda uzavírá a výše odměny a podmínky pro její poskytování. Může jít jak o dobu určitou, tak o dobu neurčitou.
Co když překročím 300 hodin na DPP : Povinností zaměstnavatele je pečlivě si hlídat, aby k překročení 300 hodin nedošlo. Dohoda o provedení práce, dle které rozsah odvedené práce překračuje 300 hodin, je neplatná. Mimopracovní poměr zanikl. Jedná se o práci bez platné smlouvy s možností sankcí podle zákona o inspekci práce (§ 12 nebo § 25).
Jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel platí zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec má nárok na nemocenské dávky v případě nemoci. A zaměstnavateli plynou všechny registrační povinnosti. Stejně jako u DPČ, ani u DPP zaměstnanec nemá nárok na dovolenou a jiné výhody jako u klasického pracovního poměru.
Dohoda o provedení práce umožňuje pracovat až 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za jeden rok. Lze pracovat pro více zaměstnavatelů, limit 300 hodin se počítá pro každého zaměstnavatele zvlášť. Pokud pracujete pro jednoho zaměstnavatele na více DPP, pak se hodiny i odměny do daných limitů sčítají.
Kolik se plati socialni a zdravotni při DPP
To platí pro všechny, kteří mají DPP jako jedinou výdělečnou činnost. Pro rok 2024 činí 4,5 % zdravotního pojištění a 6,5 % sociálního pojištění z hrubé mzdy, která překročila 10 500 Kč u jednoho zaměstnavatele nebo 17 500 v Kč v součtu všech smluv DPP u více zaměstnavatelů.Shrnutí hlavních rozdílů
DPP | DPČ | |
---|---|---|
Forma uzavření/ukončení | stejná | stejná |
Maximální rozsah práce | 300 hodin za rok | 20 hodin týdně (polovina pracovních hodin pro daný měsíc) |
Daň z příjmu | 15 % | 15 % |
Hranice výdělku pro odvody | 10 000 Kč | 4 000 Kč |
17. 7. 2023Tu můžete uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, a dokonce můžete u jednoho zaměstnavatele uzavřít i více dohod o provedení práce. V tomto případě však musíte dodržet pravidlo, že u jednoho zaměstnavatele nesmíte odpracovat více než 300 hodin v kalendářním roce.
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Kolik hodin lze pracovat na DPP : Dohoda o provedení práce umožňuje pracovat až 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za jeden rok.
Kdo platí zdravotní pojištění při dohodě o provedení práce : Odvod sociálního a zdravotního pojištění
Nad tento limit dohoda o provedení práce podléhá zákonným odvodům pojistného a zaměstnavatel by musel platit zdravotní pojištění.
Na co se mohu ptát jako zaměstnavatel
V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Na co se zaměstnavatel nesmí ptát : Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.