Jak tvarovat vavřín?
Řez: Co se týká řezu, není třeba jej provádět, rostlině lze ponechat přirozený růst. Pokud ji ale požadujete tvarovat, je to jistě možné, velice dobře znovu obrůstá. Časně na jaře, před rašením lze odstranit poškozené namrzlé vrcholy výhonů nebo polámané, slabé větvičky.Nejlépe vavřín vypadá s kulovitou korunou při maximální výšce asi 1,5 m. Kmínek přivážeme k opoře, aby rostl vzpřímeně. Během zastřihování si můžeme připravit řízky, které dáme zakořenit do písčitohlinité směsi. Rostliny z nich začnou růst zhruba po roce, teprve potom je můžeme začít tvarovat.Od jara do podzimu vydatně zaléváme. Substrát by měl být vždy vlhký, ne však přemokřený. V zimě rostlina prochází obdobím vegetačního klidu, takže zálivku omezíme. Zaléváme pouze mírně.

Kdy přesazovat vavřín : Přesazování: Vavřín může vyžadovat přesazení každé 2 až 3 roky, aby měla dostatek místa pro růst a dostatek živin. Nejlepší doba pro přesazení je na jaře.

Jak přezimovat vavřín

Přes zimu necháváme vavřín v chladné místnosti, na chodbě, případně ve světlém sklepě. Při správném hnojení rostou rostliny dobře a je možno každoročním řezem získat pro kuchyni užitečné listy jako koření. Rostliny proto tvarujeme jako nízký keř nebo stromeček s kulovitou nebo polokulovitou korunou.

Kdy Řízkovat vavřín : Semena vavřínu vysejeme 2 až 3 cm hluboko do substrátu, přičemž semena vyklíčí za cca 6 týdnů. Pokud si chceme bobkový list namnožit jinak než ze semen a nechceme kupovat sazenice, můžeme jej řízkovat. Vavřín řízkujeme na jaře a nebo na začátku podzimu, přičemž využíváme takzvané vrcholové řízky.

Hnojit

  1. V květnu a červnu můžete vavřín přihnojit. Doporučujeme sušené organické hnojivo.
  2. Nasypte hnojivo na povrch zeminy v květináči. Jedna hrst vystačí na 10litrový květináč.
  3. Můžete použít i hnojiva s postupným uvolňováním živin (např. osmocote), která vydrží 3 měsíce.
  4. Hnojivo smíte dodávat nejpozději v srpnu.


Na půdu není vavřín náročný a snáší dobře i vápenaté půdy. Vyzrálé starší keře snesou i krátké 5stupňové, někdy i vyšší mrazy.

Jak pěstovat vavřín na zahradě

Pěstování bobkového listu

Umístěte jej na přímé slunce s chráněnou expozicí alespoň ze 2 stran a kořeny zamulčujte kůrou. V případě poškození mrazem dobře po řezu regeneruje. Venku však doporučujeme pěstovat jen v teplejších lokalitách na jihu Moravy a opravdu starší dřeviny s postupným otužováním.Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.Pěstujte v nádobě jako přenosná rostlina a na zimu se uklízí do chladnější, světlé místnosti s omezenou zálivkou a hnojením. Během vegetace rostlinu umístěte na slunné stanoviště a pravidelně zalévejte, aby byl substrát mírně vlhký. Přihnojujte 1x za 14 dní hnojivem pro bylinky.

Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné.

Jak dlouho koření řízek : Polovyzrálé řízky dřevin průměrně koření 4–6 měsíců. Množírnu je třeba větrat, mlžit a zalévat. C. Loudon uvádí, že obtížněji zakořeňující rostliny lze řízkovat po předchozím nařezávání výhonu.

Co dát na dno květináče : Z čeho drenážní vrstvu vytvořit Drenáž je v podstatě jakýkoli nasákavý materiál. Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky.

Jak smažit řízky aby byly měkké

Smažíme 3–5 minut z každé strany, během přípravy nepřiklápíme poklicí ani do řízků nepícháme vidličkou, protože by zbytečně odtékala šťáva z masa. Doporučujeme smažit pokaždé jednu celou várku, vyjmout a poté vkládat další řízky, protože studené řízky tuk ochlazují, prodlužují smažení a tím se maso opět vysouší.

Pro větší úspěch je nejvhodnější období množení zejména jaro a začátek léta. Je možné, že zakoření i řízky na konci léta nebo začátkem podzimu, nebo dokonce v zimě, bude to ale trvat déle a doporučujeme je pak nechat ve vodě až do jara a teprve potom zasadit do zeminy.Výborné a šťavnaté řízky připravíme naložením masa do jogurtu. Maso zkřehne a řízky budou dokonalé. Nejčastěji do jogurtu nakládáme sušší kuřecí prsní řízky, které nasolíme a opepříme. Připravíme si jogurtovou marinádu s česnekem a kořením, do které maso naložíme a necháme marinovat přes noc.

V jaké mouce se obalují řízky : Řízky rovnoměrně obalte v mouce – použijete-li polohrubou nebo hrubou, bude na nich vajíčko lépe držet. Stejně tak bude lépe držet, když do něj (spolu se špetkou soli) zašleháte i pár kapek oleje. Pomoučněné řízky dobře namočte do rozšlehaných vajíček.