Při zmrazování žloutků musíme přidat podle budoucího použití buď 2 % soli nebo 5 % cukru a společně dobře rozmíchat. Směs nalijeme do plastové krabičky nebo formičky na ledové kostky. Nezapomeneme poznačit, zda jsou to žloutky s cukrem nebo se solí, a připíšeme datum uložení.Aby žloutky neoschly
Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií. Takto žloutky vydrží maximálně týden, ale doporučujeme je spotřebovat spíš do pěti dnů.Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků.
- Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé.
- Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně.
- Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
- Před Vánocemi a Velikonocemi nesmíme zapomenout na oblíbený vaječný likér.
Proč nejíst žloutky : Vaječný žloutek obsahuje přibližně 210 mg cholesterolu, přičemž jeho denní doporučená dávka byla po dlouhou dobu max. 300 mg. Vysoká hladina cholesterolu v krevním séru patří mezi rizikové faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Jeho vysoký obsah ve žloutku tedy logicky vedl k doporučení omezit jeho konzumaci.
Co se stane s vajíčkem v mrazáku
Vejce rozhodně mrazit lze a po rozmrazení chutnají stejně.
I potom, co je zamrazíte a rozmrazíte, je snadno využijete v dalších jídlech. Nic nebrání v obvyklém vaření, smažení, pečení. Žádné vejce nepřijde nazmar.
Jak Pasterizovat žloutky : Do většího kastrůlku dejte trochu vody, ponořte do něj misku se žloutky a začněte zahřívat. K žloutkům přidejte teploměr. Jakmile se teplota v misce rovná 60 °C, plamen vypněte. Pro pasterizaci je nutná hranice 63 °C.
syrové žloutky: 2–3 dny – poté se začnou vysušovat, syrové bílky: až 20 dní, vejce uvařená natvrdo: 1 týden, domácí vaječný likér: 4 dny – podle některých receptů by měl v chladu vydržet i několik týdnů.
Tipy našich babiček, jak si vejce uchovat na zimní období
Ukládaná vejce se nesmí dotýkat dna. Pak vajíčka zasypeme pšenicí tak, aby nebyla vidět. Pokud je to možné, skladujeme v temnu a chladu. Vejce by měla v pšenici vydržet až 8 měsíců.
Jak dlouho se šlehají žloutky s cukrem
Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach. Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.Po odležení vytáhneme opatrně žloutky, opláchneme je pod studenou vodou, osušíme a položíme na plech s pečicím papírem. Plech vložíme do trouby a sušíme asi 2 hodiny na 65 °C. Necháme vychladnout. Žloutky skladujeme ve vzduchotěsné nádobě.Z nutričního hlediska je pravidelné plýtvání žloutky obrovská chyba! Žloutek totiž obsahuje všechny výživné látky, které v bílku nenajdete a s nimi i polovinu obsahu bílkovin z celého vajíčka. ANO – pokud jste dosud vyhazovali žloutky, vyhazovali jste vysoce hodnotný zdroj bílkovin.
Kardiologové doporučují maximálně čtyři vejce týdně. Světová zdravotnická federace je tolerantnější – limit je deset vajec, ovšem včetně majonézy, trvanlivého pečiva, koláčů a krémů. Zjistilo se, že vejce naopak obsahuje i látky, které cholesterol v krvi snižují a také brání jeho ukládání v cévách, například lecitin.
Jak nejdéle uchovat vejce : Vajíčka by měla být zcela ponořena. Pak sklenici zavíčkujeme, například celofánem, a zajistíme gumičkou. Uložíme do chladu a do temna. Takto naložená vajíčka vydrží 8–9 měsíců.
Jak dlouho vydrží vejce bez lednice : Když je dáte na chladné místo během zimy mimo ledničku, nemusíte o ně mít obavu tak po dobu jednoho týdne, ovšem v létě jen 3 až 4 dny. V případě, že již v chladu byla, měli byste je i nadále uchovávat v chladném prostředí. Potom vám s přehledem vydrží i pět týdnů.
Jak doma Pasterovat žloutky
"Záhřev při 63 ºC po dobu 3 minut se používá pro pasteraci vaječného žloutku po vytlučení, u skořápkového vejce je tato kombinace nedostatečná. V uvedeném návodu měří teplotu vody, ale musela by se sledovat teplota žloutku, která bude nižší než teplota vody.
Jak našlehat žloutky s cukrem
- Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach.
- Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.
V lednici – Žloutky vložíme do suchého hrníčku a zalijeme chuťově neutrálním olejem. Následně hrníček zakryjeme potravinářskou fólií a vložíme do chladničky. Žloutek by měl vydržet čerstvý a nevysušený až dva týdny.
Jak dlouho vydrzi Syrove Bilky v lednici : Syrové bílky při správném skladování vydrží v lednici až 20 dní. V mrazáku: Bílky opět uložíme do nádoby s víčkem a tentokrát je vložíme do mrazáku. Skladovat je můžeme při teplotě -15oC až 12 měsíců.