První technika imitace dřeva – jednodušší
- Naneseme na model podkladovou barvu – bílý surfacer.
- Světle béžovou barvou naznačíme postshading.
- Na kousek papíru naneseme olovové barvy.
- Špejlí nebo štětcem barvu namícháme na potřebný odstín.
- Namíchanou barvu následně natřeme na model.
Na spodní, dokonale zaschlou vrstvu, se pak nanese svrchní vrstvu barvy, která se hned stírá pomocí gumové stěrky s rastrem. Plynulým kyvným pohybem stěrky se vytvoří struktura napodobující dřevěná léta se sukem, tažením stěrky po jedné hraně případně kresba hřebínkem vytvoří pravidelnou strukturu bez suku.Nejprve použijeme hrubší brusný papír a doladíme jemnějším. Dřevo očistíme. Následně jej naimpregnujeme Balakryl Napouštědlem, které prostoupí hluboko do dřeva. Tento krok nám zaručí, že dřevo ošetříme proti plísním, houbám a jiným mikroorganismům a navíc lépe přilne i následná vrstva barvy.
Co je Fladrovani : Fládrování je technika napodobující dřevěná léta. Původně se používala k renovaci dřevěného nábytku a dveří. Kresba dřeva se dá napodobit i na materiálech jako je lamino, dřevotříska, tvrzený papír, plast i plech. Fládrování lze provest pomocí gumové stěrky nebo fládrovacího válečku.
Jak vytvořit imitaci dřeva
Tiskací technika (vymývací) – imitace dřev
Vzor dřeva se tiskne fládrovacím válečkem s regulovatelnou vidlicí se suchým molitanovým válečkem. Rozhání se jezevčíkem, nebo rozháníme rozháněčem (viz. fládrovací souprava), dále trenkujeme a lakujeme.
Jak zvýraznit kresbu dřeva : Pro měkké dřevo se hodí lazura
Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. "Existují v klasických barevných odstínech, případně je možné si přesný odstín nechat namíchat na míru,“ vysvětluje Monika Linghartová, odbornice na barvy a laky z projektových marketů HORNBACH.
Laky, lazury a přírodní oleje – jsou vhodné v případě, že chcete strukturu dřeva zachovat, případně zvýraznit. Povrch může být matný, polomatný nebo lesklý. Krycí laky a emaily – použijte ve chvíli, jestliže potřebujete, aby byl povrch celistvý a dřevo neprosvítalo.
Na odmaštění použijeme vodu se saponátem, pokud by to nestačilo, můžeme sáhnout po lihovém nebo benzínovém čističi. Pokud po očistění nábytku zjistíme mechanické poškození, je třeba je vyspravit tmelem na nábytek. Po zaschnutí tmelu je třeba povrch znovu do hladka přebrousit.
Jak napustit dřevo
Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.Fládr neboli fládrovaná struktura je termín vyjadřující přirozenou strukturu, která vzniká při řezu dřevem včetně zobrazení letokruhů v příčném i podélném směru. V přeneseném významu pak označuje jakoukoliv jinou kresbu, strukturu, texturu povrchu přirozeného dřeva.Solakryl BMX je roztok akrylátové pryskyřice na bázi kopolymer butylmetakrylátu s metylmetakrylátem rozpuštěným ve Xylenu. Tento produkt je určen pro petrifikaci a zpevnění dřeva. Díky své schopnosti hluboko pronikat do pórů dřeva poskytuje efektivní ochranu a pevnost.
Betonová imitace dřeva je díky složení, zhutnění a probarvení betonové směsi mrazuvzdorná a téměř nenasákavá vodou. Vytvarování i barevné provedení výrobků je dokonalou napodobeninou věkovitého, léty vytvářeného přírodního dřeva.
Čím se dá kreslit na dřevo : Malování akrylovými barvami a fixami na dřevo je skvělým způsobem, jak oživit dřevěné výrobky, dodat jím barevnost a osobní dotek. Akrylové barvy jsou výbornou volbou pro malování na dřevo, protože se s nimi pracuje jednoduše, rychle schnou a nabízejí širokou škálu barev. Akrylové fixy pak umožňují dodat detaily.
Co snižuje kvalitu dřeva : Výzkumy prokázaly, že nejvýznamnější vliv na stárnutí dřeva a jeho nátěru v exteriéru má sluneční záření a voda (srážky a vlhkost). Nejvýznamnější složkou slunečního záření z pohledu povětrnostního stárnutí dřeva je UV záření, které ve dřevě vyvolává fotochemické reakce.
Jak vysušit dřevo aby neprasklo
Proklady umísťujte vždy přesně nad sebe a hráň musí být v tomto místě podepřena podstavcem. Hráň stavějte buď pod pevným přístřeškem, nebo ji opatřete mobilní stříškou. Je důležité, aby byly boky hráně kolmé na proudící větry – předejdete tak nerovnoměrnému odvádění vlhkého vzduchu ven z hráně.
První olejování dřeva
Před natíráním musí být dřevo suché, vhodně opracované a zbavené prachu, mastnot, vosků a jiných nečistot. Počet vrstev oleje přizpůsobíme savosti dřeva. Další vrstvu nanášíme až po zaschnutí předchozí vrstvy. Doba schnutí se při nízkých teplotách a/nebo vysoké vlhkosti vzduchu prodlužuje.Čerstvé dřevo je potřeba co nejrychleji zpracovat.
Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví jde použít i kotoučovou pilu s kolébkou. Samozřejmě můžete dřevo řezat i ruční obloukovou pilou, nejlépe s korunkovým zubem na vlhké dřevo na plátku.
Jak spojit dvě dřeva : Kromě čepových spojů můžete ke spojení dřeva využít další truhlářské spoje, které však bývají velmi náročné na výrobu. Jedná se například o spoj na pero a drážku, spoj na svlak, spoj na dlab a čep či přeplátování. Pokud se chcete pustit do tradičních spojů, kontaktujte nás na e-mailu [email protected].