jitrnici je třeba před pečením/smažením namočit na pár minut do teplé, ale ne horké vody, pak osušit a pomalu smažit, neprasknou. To samé já, kupované mi nechutnají a nezabíjíme už dlouho. Ale dělám kupované pro přítele i syna.Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.Když opékáte jitrnice na pánvi, stačí rozehřát pánev na střední teplotu a rozpálit na ní trochu oleje nebo sádla (tuk však nesmí být úplně horký, jen zahřátý) a na něm pak pomalu opéct jitrnice přiklopené pokličkou z obou stran do zlatohněda. Čím víc dáte tuku, tím víc zabráníte přichycení jitrnice na pánev.
Jak dlouho smažit jitrnici : Dusíme cca 15 minut. Jitrnice vytáhneme z lednice asi 2 hodiny před úpravou. Obalíme je v hladké mouce a vložíme na pánev se lžící oleje, olej nesmí být úplně horký, jen mírně zahřátý. Na mírném ohni je opékáme ze všech stran.
Co si dát k jitrnici
Jitrnice s kysaným zelím a bramborem
Dejte si je k obědu s kysaným zelím připraveným se škvařenou slaninou a vařeným bramborem.
Jak dlouho vydrží v lednici jitrnice : Jak dlouho vydrží jitrnice v lednici
Domácí jitrnice konzumujeme co nejdříve. V sáčku v chladničce nám vydrží maximálně 2 dny, poté je můžeme tepelně zpracovat a prodloužit jim tak životnost o 1-2 dny.
Na cibulku vymačkáme jelito (prejt) ze střívka, rozmačkáme vidličkou a necháme dobře prohřát. Pak přidáme rozšlehaná vejce, která necháme za stálého míchání srazit. Směs ochutíme solí, pepřem, česnekem a majoránkou dle chuti a podáváme. Podávat můžeme smaženici s chlebem nebo natřenou na chlebu.
Uvařené maso obereme od kosti a pomeleme na mlýnku, ochutíme kořením, přidáme namočené rohlíky v polévce, zamícháme a ochutnáme. Pokud je vše podle naší chuti, přidáme pomletá syrová játra a naplníme hmotu do střev. Vložíme do hrnce s polévkou a při teplotě cca 85-90 °C vaříme do doby, než jitrnice vyplavou na povrch.
Jaké koření se dává do jitrnic
Koření na 1 kg jitrnic:
- 15 g třeného česneku.
- 20 g soli.
- 1,5 g mletého pepře.
- 1 g majoránky.
- 0,5 g nového koření
- půl lžičky mletého zázvoru.
MASO: 3 kg libovějšího vepřového boku 1 kg vepřového laloku 1 kg vepřových jater 1,5 kg vepřových plic KOŘENÍ: 220 g soli 10 g majoránky 4 g zázvoru 4 g mletého nového koření OSTATNÍ PŘÍSADY: voda dle potřeby 1,5 kg tvrdší bílé pečivo – rohlíky, žemle, housky,…Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.
Výrobky z vepřového masa
Mleté maso, tlačenka a zabijačková kaše by se měly zpracovávat rychle a mrazit jen na 1 až 2 měsíce. Vařená šunka či domácí dělohy vydrží v mrazu přibližně 2 – 3 měsíce. Nejdéle nám v mrazničce vydrží čerstvý salám – asi 4 měsíce, a klobása – do 6 měsíců.
Jak péct v troubě jitrnice : Jitrnice položíme na plech s pečícím papírem, plech s jitrnicemi malinko pokapeme vodou, přikryjeme alobalem a pečeme v rozehřáté troubě na 180 stupňů do slabé křupavé krusty. Podáváme s bramborem, šťouchaným s uzenou paprikou a jarní cibulkou (s čerstvým zakysaným zelím).
Jak udělat jelito : Oproti nim však vaříme jelita déle, tj. ve vodě teplé asi 90 °C po dobu 20-40 minut. Zkoušku, zda je jelítko vařené, provádíme tak, že do středu jelítka zapíchneme špejli, a je-li dobře vařené, vytéká krví nezabarvená šťáva. Uvařená jelita opláchneme vlažnou vodou a skládáme na čisté prkno.
Jak jíst jelita
Dají se jíst studená pečená, s brambory nebo chlebem, s hořčicí, křenem, kyselým zelím, nebo je nakrájíme na kolečka oloupeme, narovnáme na talíř, posypeme jemně nakrájenou cibulí a zakápneme zředěným octem. Jelita a jitrnice opékáme vždy pouze na sádle nebo je můžeme ohřát na pařáku.
Moravské jitrnice – maso z vařené hlavy, vařené kůže, syrová játra, vývar, koření. České jitrnice – lalok (lidově podbradek), bůček, játra, další vnitřnosti (plíce a slezina), bílé pečivo, vývar, koření.Koření na 1 kg jitrnic:
- 15 g třeného česneku.
- 20 g soli.
- 1,5 g mletého pepře.
- 1 g majoránky.
- 0,5 g nového koření
- půl lžičky mletého zázvoru.
Jaký je rozdíl mezi Jitrnicí a Jelitem : Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.