5 minut vaříme a nemícháme, nebo jen opatrně, aby se nám vejce nerozteklo a zůstalo celistvé.
- Kopr.
- Hřibové koření
- Pepř černý mletý
- Pepř černý mletý BIO.
- Kmín český drcený
- Bobkový list mletý
- Bobkový list celý
Dnes se do polévky používá zakysaná smetana. Receptů na kulajdu je mnoho, během let si každá rodina polévku upravila dle svého gusta. Někdo dává přednost klasické sladké smetaně před zakysanou, jiní nepřidávají kopr. Také houby se používají jak čerstvé, tak sušené nebo dokonce i nakládané.na 4 porce polévky
- 2 středně velké brambory.
- svazek čerstvého kopru.
- 3 celé tvrdé čerstvé houby, hrst mražených nebo sušených.
- 1 kelímek smetany na vaření
- 1 litr kvalitního vývaru – zeleninového nebo kuřecího.
- 1 lžíce másla.
- bobkový list, celé nové koření
Jaký vývar do Kulajdy : Nevařte z vody, ale začněte světlou jíškou a silným kuřecím vývarem.
Čím dochutit Kulajdu
Můžete použít hříbky ale i žampiony. Někdo je rád osmahne na másle, jiní je vaří přímo v polévce. Kulajda je sladkokyselá omáčka, proto ji je třeba dochutit octem. Pokud ji preferujete více do sladka, můžete přidat i cukr.
Jak dlouho se vaří kulajda : Postup přípravy receptu
Zvolna vaříme asi 30 minut. Přidáme kostky brambor, okmínujeme, osolíme, přidáme scezené houby, bobkový list a koření. Vmícháme najemno nasekaný kopr, přilijeme smetanu, promícháme a ještě chvíli povaříme. Nakonec z polévky vyjmeme koření, dochutíme solí, octem a promícháme.
Do kastrolku dáme vodu až zavře přilijeme ocet. Vajíčko rozklepneme do naběračky (hrnku). Vodu zamícháme tak, aby uprostřed vznikl vír. Doprostřed víru pomalu vlijeme vajíčko.
Smetanu nahradíme mlékem, do kterého přidáme kousek másla (nebo oleje). Mléko dostane smetanovou konzistenci – smícháme 200 ml mléka s 50-80 ml rozpuštěného másla. Pokud chybí doma i máslo, dá se v nejhorším případě nahradit i olejem. Touto "smetanou" můžeme zjemnit třeba omáčku nebo polévku.
Kdy přidat ocet do Kulajdy
Postup přípravy receptu
Když jsou brambory skoro měkké, zalijeme je smetanou rozkvedlanou s moukou a povaříme. Potom polévku ochutíme rozsekaným koprem, doplníme vejci a za stálého míchání je necháme v polévce srazit. Při podávání přidáme do polévky podle chuti ocet.Když jsou brambory měkké, dochuťte polévku octem, solí a pepřem a vmíchejte polovinu nasekaného kopru. Stáhněte z ohně a zjemněte lžící másla. Vejce vložte do vroucí vody a vařte 6–7 minut.Příprava. Dvě lžíce másla rozpusťte v širším kastrolu, pak na něm nechte zesklovatět cibuli nakrájenou najemno. Přidejte dobře očištěné, omyté, osušené a na plátky nakrájené čerstvé houby (ideálně hřiby) a zprudka je osmahnete. Promíchejte, dost osolte a posypejte půllžičkou drceného kmínu.
Tradiční polévka s houbami, kulajda, je dost vydatná, aby posloužiila jako samostatný chod – třeba k večeři. Nejlépe chutná s liškami, ale klidně použijte i hříbky. Neexistuje univerzální recept; co rodina, to jiná verze. V polévce ale nesmějí chybět brambory, houby, smetana a vejce, případně kopr.
Odkud je kulajda : Kulajda je tradiční česká bílá polévka původem z jižních Čech, která se skládá ze smetany, hub, vajíčka, brambor, kopru a dalšího koření. Typická je pro svoji neobvyklou kombinaci chutí a vůní především díky kopru. Do polévky se přidává vejce na tvrdo nebo nejčastěji zastřené vejce.
Proč se říká kulajda : Původ názvu kulajda není dodnes jednoznačný. Podle rodinné tradice Víta Korce z Trutnova jde o zkomolené jméno kdysi známé jihočeské lidové kuchařky Adelajdy Kuhové, narozené roku 1805, která byla původem Němka, takže se její jméno podle šumavského zvyku vyslovovalo Kuh Adelajde.
Jak dlouho varit vejce na meko
Vejce naměkko znamená, že je po uvaření žloutek tekuté konzistence. Bílek je lehce ztuhlý a často také těkavý. Vejce naměkko se vaří ve vroucí osolené vodě 3–4 minuty.
Když máte láhev na 1 l smetany, musíte použít 2 bombičky. Pak musíte i 2x třepat. Aplikujete první bombičku, protřepete, vyšroubujete držák s bombičkou, prázdnou vyměníte v držáku za novou plnou, zašroubujete do hlavy a opět protřepete.Nejsnadnějším způsobem je použít hotový ztužovač šlehačky. Jde o směs glukózy a škrobu. Můžeme si vyrobit vlastní ztužovač a to smícháním 1 lžíce moučkového cukru a 1 lžíce bramborového škrobu. Vmícháme do smetany a ušleháme.
Čím se zahušťuje kulajda : Krémové bílé polévky: např. kulajda. Nejlepší je zahustit žloutkem. Přidejte do hotové vroucí polévky žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou, míchejte, ale už nevařte, aby se žloutek „nezdrcnul“.