Jak ušlehat žloutky?
Žloutky šleháme pomalu, aby do nich vniklo co nejvíce vzduchu. Do kremrolí zvolíme místo cukru cukr s vodou, nevzniknou hrudky. Vodní lázeň by neměla přesáhnout 115°C. Těsto bude nadýchanější, když se do něj přidají 4 bílky na 3 žloutky.Žloutky s cukrem šlehejte metličkou 15 minut v kuchyňském robotu nebo 40-45 minut ručně. Troubu v mezičase předehřejte na 140 stupňů. Teplota trouby je důležitá, měli byste si být jisti, že trouba má opravdu uvedených 140 stupňů, ne víc a ne míň.Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků.

  1. Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé.
  2. Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně.
  3. Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
  4. Před Vánocemi a Velikonocemi nesmíme zapomenout na oblíbený vaječný likér.

Jak utřít žloutky s cukrem a máslem : K tření (šlehání) těsta je ideální využít robota s plochým šlehacím nástavcem, případně ruční šlehač se dvěma metlami. Základem třeného těsta je změklé máslo + cukr + žloutky, které se zapracovávají postupně. Výsledkem je světlá krásně krémová hmota.

Proč nejíst žloutky

Vaječný žloutek obsahuje přibližně 210 mg cholesterolu, přičemž jeho denní doporučená dávka byla po dlouhou dobu max. 300 mg. Vysoká hladina cholesterolu v krevním séru patří mezi rizikové faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Jeho vysoký obsah ve žloutku tedy logicky vedl k doporučení omezit jeho konzumaci.

Co znamená utřít žloutky : Tření žloutků nám usnadní ruční šlehač. Pokud použijeme metlu, asi po 10 minutách žloutky nabydou a utvoří se hustá pěna. Bílky můžeme uvařit s trochu vody, solí a máslem, dokud nezhoustnou. Po rozkrájení se dají přidat do salátů, na chleba.

Aby žloutky neoschly

Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií. Takto žloutky vydrží maximálně týden, ale doporučujeme je spotřebovat spíš do pěti dnů.

Ručně Namasírujte si svaly, připravte si drátěnou metličku a adekvátně velkou mísu, rozklepněte do ní vejce a začněte šlehat. Úsilí zmenšíte, když mísu postavíte na utěrku nebo do hrnce, aby se nepohybovala. Metličkou šlehejte ze strany a odspodu, abyste do bílků dostali co nejvíce vzduchu.

Jak odstranit žloutek

Chceme-li oddělit žloutek od bílku, oddělíme oběma palci poloviny skořápky od sebe a pak obsah přeléváme z jedné do druhé, až bíle vyteče do podstaveného šálku a žloutek zůstane ve skořápce. Zbytek bílku odřízneme od žloutku hranou skořápky a zbytek bílku ze skořápky vytíráme palcem.Pokud se někomu nechce používat vidličku, či má větší množství másla, tak stačí vzít mixér a máslo s cukrem vyšlehat do "pěny" (šleháme cca 5 minut). A je to! =) Ve výsledku primitivní věc, která dokáže pěkně zamotat hlavu.Proces typický při přípravě buchet, kdy se celé vajíčka nebo jen jejich žloutky míchají s cukrem tak dlouho, dokud se cukr napůl nerozpustí.

Z nutričního hlediska je pravidelné plýtvání žloutky obrovská chyba! Žloutek totiž obsahuje všechny výživné látky, které v bílku nenajdete a s nimi i polovinu obsahu bílkovin z celého vajíčka. ANO – pokud jste dosud vyhazovali žloutky, vyhazovali jste vysoce hodnotný zdroj bílkovin.

Kolik vajíček denně je zdravé : Kardiologové doporučují maximálně čtyři vejce týdně. Světová zdravotnická federace je tolerantnější – limit je deset vajec, ovšem včetně majonézy, trvanlivého pečiva, koláčů a krémů. Zjistilo se, že vejce naopak obsahuje i látky, které cholesterol v krvi snižují a také brání jeho ukládání v cévách, například lecitin.

Jak zamrazit žloutek : Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané. V obou případech je nejjednodušší nalít je do tvořítek na led, nechat zmrznout a poté uložit do sáčku.

Co s Varenymi žloutky

Jako pojivo poslouží tvaroh, lučina, kysaná smetana, majonéza, jogurt nebo kombinace zmíněných surovin. Nakrájenými vařenými vejci obohatíte také pomazánku z mrkve, ředkviček, tvarohu i škvarků. Dokonalou dvojku tvoří vejce s rybou. Vařená vajíčka se přidávají do rybičkové nebo tuňákové pomazánky.

Začněte šlehat na nízkou rychlost a postupně ji zvyšujte, až se bílky promění v pěnu a začnou tuhnout. Až v této chvíli bílky osolte a přidejte kypřicí prášek a pokračujte ve šlehání. Jakmile po metličkách zůstává viditelná stopa, přestaňte, sníh by měl být dostatečně ušlehaný.Pokud se nedaří vaječný bílek ušlehat podle představ, napravit se to dá tím, že přidáte špetku soli a lžičku vody. Pak už to půjde samo!

Co drží žloutek na jednom místě : chalázy, která drží žloutek uprostřed bílku. Především podle bílku se posuzuje kvalita vajec. Bílek by měl být čistý, průhledný, nezakalený, u kvalitních vajec je až třpytivý.